Askeri Bilgiler

2023’te Askerlik Kaç Ay Yapılır?

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir

2023’te askerlik kaç ay yapılır sorusu özellikle önümüzdeki yıl askere gidecek olanlar için en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Halihazırda Türkiye’de zorunlu ve bedelli askerlik olarak iki tür askerlik bulunuyor. Bunlardan ilki er, erbaş ve yedek subaylar için farklıyken bedelli yapanlar için de farklılık taşıyor.

2023’te Askerlik Kaç Ay Olacak?

2023’te askerlik kaç ay olacak sorusuna mevcut bilgilerden hareketle 2022’deki süre olarak yanıt verilebilir. Başka bir deyişle er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subaylar için 12 ay olması kuvvetle muhtemel duruyor. Çünkü askerlik süresinin kısaltılmasına dönük halihazırda bir çalışma hükümet gündeminde yer almıyor. Daha önceki yıllarda 2023 yılında profesyonel askerliğe geçileceği ve zorunlu askerliğin de kalkabileceği gündeme getirilmişti. Fakat bu konu üzerinde çalışmalar yapılmadı ve profesyonel askerliğe geçiş de beklenmiyor.

Buna göre er ve erbaş olarak askere 2023 yılında gidecekler için askerlik süresi 6 aydır. Yedek subay olarak görev alacaklar için ise bu süre 12 ay olacaktır.

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir2
2023’te Askerlik Kaç Ay Yapılır?

Bedelli Askerlik Süresi Ne Kadar Olacak?

Bedelli askerlik süresi 2023 yılında da yine belirtilen süre olarak planlanıyor. Buna göre bedelli olarak askerlik yapacaklar 1 ay boyunca askerlik yapmış olacak. Bu sürenin içine yol izni girerse 26 güne kadar bedelli süresi düşebiliyor. Ancak bunun altında özel izinler dışında sürenin kısalması 2023’te de beklenmiyor. 2023 bedelli askerlik ücreti ise yeni yıl ile belirlenecek. Halihazırda 31 Aralık 2022 tarihine kadar 80 bin TL üzerinden bedelli askerlik yapılıyor. Resmi tarih olduğu için 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle bedelli ücretlerinde zam olacak.

Askerlik Süresi Nasıl Belirleniyor?

Askerlik süresi ay bazında TBMM tarafından alınan karara göre belirlenmektedir. Askerlik sisteminde yapılan düzenleme sonucunda ilgili Kanun’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapmakla yükümlüdür. Askerlik çağı ise 20 yaşından 41 yaşına kadar geçerli oluyor. Savaş gibi olağanüstü durumlarda ise askerlik yapmış olanlar orduya yine bu yaş aralığında olmaları kaydıyla çağrılıyor.

Daha önceden askerlik süresinde lise mezunları 12 ay, üniversite mezunları ise 6 ay olarak askerlik yapıyordu. Bu süreyi kısaltacak düzenleme sonucunda herhangi bir ayrım olmadan tüm askere gidecekler için süre 6 ay ile kısıtlandı. Bunun yanında yedek subay olarak görev alacaklar ise 12 ay boyunca askerlik yapıyor. Yedek subay olacakların ise en az üniversite mezunu olmaları gerekiyor. Yedek subay ihtiyacı her dönem belirlendiği için her başvuru yapanın bu sınıfa geçmesi olanaklı değildir. Eğer başvuru dönemi sonucunda uygun çalışma yeri bulunmamışsa bu kişi de er veya erbaş olarak görev yapmak durumundadır.

Askerlik süresinin kısaltılması için 2023 yılı adına herhangi bir düzenlemenin bu yıl çıkması beklenmiyor. Ancak ilerleyen yıllarda daha kısa süreli askerlik hizmeti mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir