Jandarmada Yapay Zeka Dönemi Başladı

Jandarmada Yapay Zeka Dönemi Başladı

Jandarma yapay zeka döönemi

ABONE OL
Ocak 7, 2021 19:00
Jandarmada Yapay Zeka Dönemi Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Jandarmada yeni uygulama: Yapay zeka dönemi başladı

ASELSAN’ın sunacağı teknolojilerle asayiş uygulamaları için akıllı kontrol noktaları kurulacak. Kontrol noktalarında personelin inisiyatifiyle yolları kesilen araçlar, geliştirilecek algoritmalar sayesinde evvela sistem tarafından üretilecek alarmlara göre durdurulacak, araçlara ve içerisindeki şahıslara yönelik kontroller ASELSAN ürünleri ile yapılacak

Akıllı Kontrol Noktası ve Jandarma Devriye Uygulaması ile asayiş uygulamalarında yeni bir dönem başlıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ASELSAN ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan “Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 İl Projesi Sözleşmesi-Sözleşme Değişikliği-1” ile Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacı olan Akıllı Kontrol Noktası ve Jandarma Devriye Uygulaması Projesi başlatıldı.

Sözleşme kapsamında, ASELSAN tarafından asayiş hizmeti sağlamayı başaran jandarma ekiplerine, veriye dayalı karar alınmasını sağlamayı başaran ve operasyonel faaliyetlerin hızlandırılması amaçlı ürünlerle beraber yapay zeka teknolojileri ve büyük veri analizlerinin desteği ile güçlendirilmiş yazılımlar teslim edilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaçları kapsamında, toplam 7 yere akıllı kontrol noktası kurulacak. Yol kontrol noktalarında personelin inisiyatifinde yolları kesilmekte olan araçlar, kurulacak sistemlerle geliştirilecek algoritmalar dahilinde üretilecek alarmlara göre durdurulacak. Durdurulan araçlara ve içerisindeki şahıslara yönelik kontroller ASELSAN ürünleri ile yapılacak.

Kurulacak merkezi sistemler ile tüm Türkiye ve karakollarda Akıllı Jandarma Devriye Uygulaması aktif hale gelecek. Bu uygulama üzerinden kimlik, şahıs ve araç plakası denetimleri merkezi olarak mobil uygulamalarla yapılacak.

Uygulama için yaka kamerası, araç içi yüz tespit kamerası, akıllı devriye mobil ve web uygulaması, büyük veri depolama, plaka tanıma sistemi, jandarma yüz tanıma uygulaması ve yüz izleri veri tabanı, NVR ve video sunucu sistemleriyle bilişim altyapılarından yararlanılacak.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.