Askeri Bilgiler, Deniz Uzman Çavuş, Jandarma Uzman Çavuş, Kara Uzman Çavuş, Uzman Çavuş

UZMAN ÇAVUŞLARA TEMİZLİK, MINTIKA VB. HİZMET GÖREVLERİ VERİLEBİLİR Mİ ?

UZMAN ÇAVUŞLARA TEMİZLİK, MINTIKA VB. HİZMET GÖREVLERİ VERİLEBİLİR Mİ ?

uzman çavuş hizmet görevleri
UZMAN ÇAVUŞLARA TEMİZLİK, MINTIKA VB. HİZMET GÖREVLERİ VERİLEBİLİR Mİ ?

Cevap: Belli şartlarda ”Devlete Hizmet Kapsamında Sayılan” Temizlik, Mıntıka vb. gibi Görevler Uzman Erbaşlara verilebilir.

Burada dikkat edilmesi gerekenler ;

İlgili İş ve Görevler Devletimize Hizmet Kapsamında mıdır O ilgili işler için istihdam edilen/atanan/tertiplenen herhangi bir personel var mıdır

Devlete Hizmet Kapsamında olan ve ORTAK mesuliyet barındıran o ilgili işler, tüm personel/birimler arasında ORANTILI olarak taksim edilmiş ve bu konuda usulüne uygun olarak yazılı görevlendirme emri çıkarılmış mıdır

O ilgili işin sadece Belli branş ve sınıflar tarafından yerine getirileceğine dair MEVZUATTA kısıtlayıcı özel bir hüküm var mıdır

Özellikle son zamanlarda sık sık yaşandığını bildiğimiz sorunlardan ve cevabı aranan sorulardan birinin de “bulaşık, yemek salonu, yemekhane, bulaşık, tuvalet, bahçe mıntıka temizliği gibi hizmetlerin” Uzman Çavuşlar tarafından yapılıp yapılamayacağına dair sorudur.

Bu görevlerin Uzman Erbaşlara verilip verilemeyeceği sorusundan önce; bazı yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına, sorulması gereken ilk soru bu görevlerin kime ait olduğudur.

SORU1 : “Bulaşık, yemek salonu, yemekhane, tuvalet, bahçe, mintika temizliği gibi hizmetlerin” icrası kimlerin görevidir?

CEVAP1:

a) Sırf bu görevlerin icrası için istihdam edilen ve bu görevlere atanan ilgili personelin görevidir.

b) Eğer sırf bu görevlerin icrası için istihdam edilen ve atanan personel yoksa, ilgili birlik-birim-kurumda görev yapan TÜM PERSONELİN görevi ve ortak sorumluluğudur.

SORU2: Eğer sırf bu görevlerin icrası için istihdam edilen ve atanan personel yoksa, bu ortak görevler personel arasında nasıl taksim edilmelidir?

CEVAP2: Herkesin Ortak Sorumluluğunda olan bahse konu görevler; İlgili Amir/Komutan tarafından kendi birliğin kurumundaki tüm personel arasında ORANTILI olarak taksim edilmelidir. Bu konuda eşitlikten söz edilemeyeceği için en azından ORANTILILIK sağlanmalıdır.

SORU3: Peki Uzman Erbaşlardan “bulaşık, yemek salonu, yemekhane, bulaşık, tuvalet, bahçe, mıntıka temizliği gibi hizmetlerin” icrası istenebilir mi?

CEVAP3: Sirf bu görevlerin icrası için istihdam edilen ve bu görevlere atanan personel yoksa, Dolayısıyla bu görevler “Herkesin Ortak Sorumluluğunda ise” elbette ki bahse konu bu görevlerin yerine getirilmesi diğer tüm personel ile birlikte Uzman Erbaşlardan da istenilebilir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İÇ HİZMET YÖNETMELİĞİ

1- Onbaşıların vazifesi

Madde 360 – Onbaşıların vazifeleri mensup olduğu kuvvetlerin çıkardığı görev ve sorumluluklar veren özel ve genel talimatlarda gösterilmiştir.

Madde 365 – Onbaşı, kendisine düşen nöbet hizmetlerine girer. Kışla, ordugah hizmetlerinde çalıştırılacak erlerin başına nezaretçi olarak memur edilir. Lüzumunda her türlü işe fiilen iştirak eder.

2- Çavuşların vazifeleri Madde 367 – Çavuşların vazifeleri, mensup olduğu kuvvetlerin çıkardığı görev ve sorumluluklar veren özel ve genel talimatlarda gösterilmiştir.

İlgili Mesajlar

Bir Düşünce “UZMAN ÇAVUŞLARA TEMİZLİK, MINTIKA VB. HİZMET GÖREVLERİ VERİLEBİLİR Mİ ?

  1. ŞehadetYolcusu dedi ki:

    Uzman Erbaşlar kanunda kritik kadro görevlerinde görevlendirilme üzere alımı gerçekleştirilir diyor kanunda

    Hangi temizlik işi kadro görevi
    Madem öyle sözleşmeli er veya normal er ne iş yapıyor askeriyede hiçbir rütbe astının işini yapmaz üstünün işini yapar
    Askeri hiyararşiye uygun değildir bu yazdığınız. Saçmalık
    Amir tarafından uzman erbaşa verilecek bu emir emre uygun olmadığından mobing ile sonuçlanacaktır. Bu durumdan sıkıntı yaşayan uzman erbaş var ise Uzmanlar Federasyonu Başkanı Ali Tilkici İle irtibata geçebilir.

    1. Mtn dedi ki:

      Burada anlatılan konu eğer o iş için atanan personel yok ise sadece uzman erbaşlar değil o kışlada karakolda görev yapan oranın amiri hariç tüm personel bu temizlik mıntıka vs dahil olur diyor fakat bizde sadece uzman erbaşlara bu görev yükleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir