Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş 2022

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş 2022 belli koşulların olması durumunda mümkündür. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan profesyonel erbaşlar, belirli koşulları karşılamak kaydıyla KPSS koşulu aranmaksızın kamu personeli olabiliyorlar. 657 sayılı DMK’nin 92. Maddesi kimlerin profesyonel erbaşlık görevini bırakıp, MEMEURLUĞA atanabileceği açık bir biçimde düzenlenmiştir.

Devlet Memurları Kanunu 92;

Memurluktan Çekilenlerin Yeniden Atanmaları;
İki defadan fazla olmamak üzere kamu personelliğinden kendi istekleri ile çekilenlerden ya da bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar kamu personelliğinden dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak koşuluyla ayrıldıkları tarih boyunca almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine ya da 71 inci madde hükümlerine uyulmak sureti ile başka bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.


657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleriyle görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memurluğa atanabilirler.
Yasama görevinde ya da bakan olarak geçirilen her sene bir kademe ilerlemesi ve her iki yıl bir derece yükselmesine esas olacak biçimde değerlendirilir.

Örnek Resim


Burada dikkat edilmesi gerekli olan 2 husus vardır. İlki profesyonel erbaş ya da profesyonel çavuş farketmeden bu madde kapsamında kamu personeli olabilir. İkinci husus ise kendi istekleriyle ayrılmış olmaları gerekir. Askeriyeden atılmaları durumunda kamu personeli olarak atanmaları olanaklı değildir.

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş Şartları


Uzman erbaşların maddi, özlük hakları, profesyonel çavuşluğa giriş şartları, koşulları ve tabi olduğu çalışma koşulları gibi durumlar 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nda belirtilmiştir. Buna göre makalemizin konusu olan profesyonel çavuşluktan memurluğa geçiş 2016 senesinde gerçekleştirilmiş olan değişiklik uyarınca profesyonel çavuşluk kadrosunda 7 yıl hizmet vermiş olanlar hakkında geçeceği kadronun da uygun olması halinde uygulanabilmektedir. 2016 bundan önce profesyonel çavuşluk kadrosunda 2 yıl hizmet sunan profesyonel çavuşların diğer devlet kadrolarına geçebilmeleri mümkün iken 2016 yılı değişikliği sonrası bu süre 7 yıla çıkarılmıştır.

 • 1- 3269 sayılı Uzman Erbaşlar Kanununa tabi olarak istihdam edilen profesyonel çavuş, profesyonel er ve erbaşların naklen ya da açıktan atama şekliyle kamu personeli kadrolarına geçebilirler. Uzman çavuşlar, devlet memurluğu kadrolarına KPSS sınavına girmeden atanabilmektedirler. Bunun için atanacağı kurumun atama koşullarını yerine getirmesi gerekir. Bu duruma ilişkin Devlet Personel Başkanlığı tebliğ yayınlamıştır. Uzman çavuş ve profesyonel erlerin devlet kadrolarına devlet kamu personeli olarak nasıl geçebileceği. 1999 senesinde Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ doğrultusunda yapılır. Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş bu istikamette yapılır.
 • 2- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92. Maddesinin 3. Fıkrasında uyarınca; “657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleriyle görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki kamu personeliiyetlere atanabilirler” amir hükmü bulunur. Bu madde kapsamında diğer kamu personeli kadrolarına tabi olanlar, kendi istekleriyle çekilmiş olmaları koşuluyla, açıktan atama prosedürü çerçevesinde kamu personeli kadrolarına atanabilirler. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92. Madde bu hakkı tanımıştır.
 • 3- Uzman çavuşları ve profesyonel erbaşların başvuru yaptığı devlet kurumuna, kamu personeli olarak atanmaları bir zorunluluk değildir. Kamu kurumları ihtiyaç durumuna göre alınabileceğini düzenlemiştir. Öncelikle profesyonel çavuşluktan kendi istekleriyle çekilmiş olmaları gereklidir. Askeriyeden atılanlar bu madde kapsamında atanma talep edemezler. Yine kurumların profesyonel çavuşlar için uygun olan koruma, güvenlik ya da kendi yönetmeliklerinde bu seviyede belirledikleri kadrolara atanabilirler.
 • 4- İlk olarak atanacağı kurum açıktan atama için ilgili kurumdan izin almalıdır. Açıktan atama izinleri kurumuna göre farklılık göstermektedir. Bu hususa ilişkin düzenleme kanunda yapılmıştır. Açıktan atama izinlerini; Devlet Personel Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık gibi kurumların bir ya da bir kaçından izin alınarak gerçekleştirmektedir. Bu izinler ilgili kurumlardan alındıktan sonra, profesyonel çavuş ve profesyonel erbaşlar, koruma ve güvenlik kadrolarına ya da kurumların görevde yükselme yönetmeliklerinde bu seviyede belirledikleri diğer kadrolara KPSS sınavına girmeden atanabilirler. Son olarak bu haktan yararlanabilmek için en az yedi yıl profesyonel çavuş ya da profesyonel erbaş olarak çalışmak gerekiyor. Tarafımıza sıkça profesyonel çavuşluktan polisliğe geçiş mümkün mü? Sorusu yöneltiliyor. Açıktan biçiminde polisliğe geçiş olanaklı değildir. Polislik sınavlarına girerek fakat atabilirler. Uzman çavuşluktan polisliğe geçiş 2018 senesinde çok sınırlı şekilde yapılmıştır. Çünkü polislik sınavları zordur. Ancak profesyonel çavuşluktan gardiyanlığa geçiş 2019 senesinde açıktan atama biçiminde mümkündür.
 • 5- Son olarak İdare Mahkemesine açılan davada; “3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi uzman çavuş olarak görev yapmakta iken kendi isteği ile görevlerinden ayrılan ve daha sonra kamu kurum ve kuruluşlarında memur kadrolarına açıktan atanan personelin, kazanılmış hak aylık derece ve kademesi yok sayılarak en düşük derecede işe başlatılmış. Yerel mahkeme idari işlemi hukuka uygun bulsa da Bölge İdare Mahkemesi işlemi iptal ederek, uzman çavuşu olarak çalıştığı dönemde kademe ve derecesinin memurluktan sayılmasına” karar vermiştir. Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş hakkını kullananların derece ve kademesi memurluğa eklenir.
 • 6- Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş için başvuru yapıp reddedilen veya başvurusu kabul edilmiş olup kademe ve derecesi sayılmayan uzman çavuşların, kendilerine yapıldığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde, idare mahkemesine, yürütme durdurma istemli iptal davası açmaları gerekmektedir.

Uzman Çavuşluktan Polisliğe Geçiş

Uzman çavuşluktan ayrılan askerler; infaz koruma memurluğu, katip, belediye personeli, güvenlik personeli, koruma personeli, zabıta, polis vb. pek çok benzer mesleğe ve kuruma memur olarak atanmaları mümkündür. Bunun için alım yapacak kurumda ilgili alanda alım ilanı açılmasıdır.  KPSS şartı aranmadan yapılan memur alımlarından yararlanmak için bu alım ilanları takip edilmelidir. Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş için özel ilanlar yayınlanmaktadır. Kurumlar , öncelikle istifa etmiş uzman çavuşlar arasından personel alımı için izin alır ve iznin çıkması sonrası açıktan ilan yayımlanır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman erbaş ve uzman er olarak görev yapmakta olan askerler, belirli şartları taşımaları durumunda polis olarak atanabilirler. PMYO veya POMEM şartlarını sağlamaları gereklidir. Bu şartları sağladıktan sonra polisliği kazanırsanız Kazanırsanız fesih işlemleri ve eğitime çağrılırsınız. Eğitimi başarılı şekilde tamamlarsanız polis memuru olarak atanırsınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş 2022

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 2 ay önce

  657/92. Maddede kendi istekleriyle ayrilanlar ve saglik neden leri ile sözleşmesi fesh edilen ler mu maddeden faydalana bilir diyor. Bunda degisiklik yapildimi acaba bende 3 aylik rapor suresini tamamla yip cikmak ve memur olarak baska kurumda baslamak istiyorum aydinlatir saniz.

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Mobil uygulama ile sınava hazırlan

Giriş Yap

MilitaryApp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Mobil Uygulama indir