Askeri Bilgiler

Yedek Astsubay Maaşı 2024 Ne Kadar?

Yedek Astsubay Maaşı 2022 Ne Kadar?

Yedek Astsubay Maaşı 2024 ne kadar? sorusu askere gidecek olan bir çok kişin aklına gelen ilk sorulardandır. Zorunlu askerlik görevini yedek astsubay olarak yapacaklar, yedek astsubay maaşı 2024 ne kadar? En çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Yedek astsubayların maaşları, mezuniyet derecelerine göre 30.00 TL ile 60.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bu ücret göre yaptıkları bölgeye, yerine getirilen görevin niteliğine göre değişiklik gösterir. Yedek astsubay maaşları, memur maaşlarına yapılan artış oranında, enflasyon oranında her yıl artırılmaktadır.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?     

Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıyan, askerlik çağına gelmiş erkek adaylar, lisans ve ön lisans mezunu olmaları durumunda, iç hizmet gereği düzenlenen yazılı, sözlü ve genel yetenek sınavlarına tabi tutulur.

Bu adaylar arasında başarı gösteren adaylardan, ihtiyaç duyulan oranda yedek astsubay alımı yapılır. Yedek astsubaylar zorunlu askerlik görevini bu şekilde yerine getirmiş olur. Askerlikte geçirmesi gereken zorunlu süre sona erdiğinde yedek astsubaylık görevi de sona erer.

Yedek astsubaylardan görevini başarılı bir şekilde yerine getirenler, yapılan mülakat sonucunda başarı göstermeleri halinde astsubay olarak göreve devam edebilir.

Yedek Astsubay Maaşı 2022 Ne Kadar?
Yedek Astsubay Maaşı 2024 Ne Kadar?

Yedek Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Zorunlu askerlik görevini yedek astsubay olarak yapmak isteyen adayların;

  • Ön lisans mezunu, lisans mezunu veya yüksek lisans mezunu olması gerekir.
  • Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını yerine getirmelidir.
  • Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen, kasten yaralama, hileli iflas, dolandırıcılık, hırsızlık, tecavüz gibi suçlardan ceza almamış olması gerekir.
  • Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaması, daha önce kullanmamış olması, satışı ve benzeri suçlara karışmamış olması gerekir.
  • Vücut kitle endeksinin belirtilen oranlarda olmalıdır.
  • Konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, yara izi, dövme izi, vücut bütünlüğünü bozan diğer hususların olmaması gerekir.
  • Aday en az 1,68 cm boyunda olmalıdır.

Şartları yerine getiren adaylar yapılacak sınavlarda başarılı sayılması durumunda, TSK ihtiyaçları doğrultusunda yedek astsubay olarak göreve başlar.

Yedek Astsubayların Çalışma Şartları Nasıldır?

Yedek astsubayların çalışma şartları, muvazzaf konumunda ki astsubaylarla aynı durumdadır. Yedek astsubaylar kendilerine verilen görev çerçevesinde, bağlı bulundukları birlik içeresinde görevlerini ifa ederler. Görevli bulunmadıkları zaman içerisinde, birliklerinden ayrılarak normal sivil yaşamlarını sürdürürler. Zorunlu askerlik görevini yapan er ve erbaşlar görevlerinden arta kalan zamanlarını birlikleri içerisinde geçirmek zorundadır.

Yedek Astsubaylıkta Geçirilen Süre Emekliliğe Etki Eder Mi?

orunlu askerlik görevini yedek astsubay olarak yapan kişilerin, emeklilik sigorta primleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından yerine getirilmektedir. Yedek astsubay olarak görevini yerine getirenlerin görev süreleri, emeklilik işlemlerinde pirim ve gün olarak sayılmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir