Askeri Bilgiler

2022 Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı Açıldı

jandarma cevre koruma timi nasil olunur

Askerlik için gün sayan birçok asker adayının merak ettiği konular içinde askerlik yeri sorgulama ekranının ne zaman açılacağı yer alıyordu. Nihayet Milli Savunma Bakanlığından beklenen açıklama geldi ve sorgu ekranının asker adaylarının kullanımına açıldığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığından Açıklama Geldi

Vatandaşlar 2022 askerlik yeri sorgulama işlemini ne zaman yapacaklarını merak ediyordu. Çünkü buradan açılacak ekran sayesinde kimin nereye gideceği de açıklanmış oluyordu. Açıklanan yerler Mayıs- Haziran – Temmuz 2022 celp dönemini kapsıyor. Bu aylar arasında askere alınacaklar celp ekranından kendi bilgilerini görme imkanı yakalayacaklar.

3 aylık celp döneminde askere sevk edilecek olan yükümlülerin sınıflandırma sonuçlarını öğrenebilmek için de kişinin e-devlet sitemi ya da askerlik şubelerinden incelemeleri gerekiyor.

Askerlik Yerleri Açıklandı

2022 askerlik yerleri açıklanmasını bekleyen vatandaşlara Milli Savunma Bakanlığında haber geldi ve beklenen gün sonunda belirlenmiş oldu. Askere gideceklerin yerlerini görebilmeleri için öncelikli olarak e-devlet üzerinden sisteme giriş yapmaları gerekiyor. E-devlet şifresi bulunmayanların askerlik şubelerine gitmesi ise önemli. E-devlet şifresi olmayıp almak isteyenlerin en yakın PTT şubesine başvurarak e-devlet şifrelerini almaları gerekiyor.

E-Devletten Öğrenilebilir

E-devlet şifresi PTT’de küçük bir ücret karşılığında alınabiliyor. Verilen şifreyle TC kimlik numarası kullanılarak giriş yapılabilir. E-devlet şifresi bir kereye mahsus olarak verildiğinden dolayı alındıktan sonra ezberlenmesi veya bir yere not edilerek kaybedilmemesi gerekiyor.

E-devletten askerlik yeri sorgulama işlemini yukarıda bahsettiğimiz gibi sisteme giriş yaptıktan sonra arama sekmesine askerlik yeri sorgulama yazarak öğrenmek mümkün. Dakikalar içinde sisteme giriş yapılarak tüm merak edilen bilgileri öğrenebiliyorsunuz.

Askerlik Yeri Sorgulama Ekranı

Askerlik yeri sorgulama ekranı 29 Nisan 2022 tarihinde vatandaşlara açılırken askere gitmeyi planlayanlar ise nerede ve hangi görevde askerlik yapacaklarını öğrenmiş olacaklar.

Tüm gruplar için sevk tarihleri:

  • Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup) 12 Mayıs 2022
  • Erbaş/Er (2nci Grup) 09 Haziran 2022
  • Erbaş/Er (3ncü Grup) 21 Temmuz 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir