Gündem, Askeri Bilgiler

Asker Künyesinde Ne Yazar?

Asker Künyesinde Ne Yazar?

Askere giden herkes, asker künyesinde ne yazar? sorusunu çok merak eder. Çünkü bu künye, vatani görevini yapan her askere verilir. Üzerinde ise birtakım bilgiler bulunur. Bu künyelerde ad-soyad, TC kimlik numarası, tertibi, dini ve kan grubu gibi bilgiler yer alır. Paslanmaz çelikten yapılan bu metal plakalar, iki adettir. Her asker, askerlik dönemi bitene kadar bu künyeyi boyunlarında taşımalıdırlar.

Asker Künyesi Bizde Mi Kalır? 

Askerliğini henüz bitirmemiş olan biri künyesini hiç kimseye teslim edemez. Bunu yapması kesinlikle yasaktır. Askerlik görevini tamamladıktan sonra bu künye askere verilir. Ve daimi olarak onda kalır. Vatani görevin bitmesinden sonra bu künyeyi takmanın herhangi bir anlamı yoktur.

Askerlik Künyesi Neden İki Tanedir?

Askerlik künyesinin iki tane olmasının nedenleri şunlardır:

  • Vatani görevini yaparken şehit düşen askerin belirlenebilmesi
  • Askerin şehit olması halinde diğer künyenin onda kalması

Bu sebeplerden dolayı iki adet künye kullanımı yapılır.

Askeri Künye Ne İşe Yarar?

Askeri personel tarafından kullanılan bu kimlikler, öncelikle yaralı ve ölü askerlerin belirlenebilmesi amacıyla kullanılır. Bunun yanı sıra asker hakkında temel tıbbi bilgilerin yazılı olması, ilk müdahalenin yapılabilmesi açısından önemlidir. Bu yüzden askerlerin boynunda iki tane künye olmak zorundadır.

Asker Künyesinde Ne Yazar?
https://www.militaryapp.net/wp-content/uploads/2022/06/asker-kunyesinde-ne-yazar.jpeg

Askeri Künye Takmak Zorunlu Mu?

Hukuki işlemlerin daha rahat bir şekilde yapılabilmesi, şehit aileleri ile daha doğru bir iletişime geçilebilmesi için bu künyeyi takmak zorunlu bir hale getirilmiştir. Bundan dolayı askerlerin künyelerine sahip çıkmaları ve hiçbir durumda onları boyunlarından çıkarmamaları gerekir.

Asker Künyesi Kimlere Verilir?

Askere giden her erkeğe bu künyelerden mutlaka verilir. Bu yüzden her erkek, künyenin ne demek olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını çok iyi bilir. Künye üzerinde askere ait kimlik bilgileri vardır. Bu kimliklerin amacı, şehit ve sağ askerleri birbirinden ayırmaktır.

Askeri Künyede M Ne Demek?

Bu künyeler, TSK’nde NATO standartlarına göre hazırlanırlar. M harfinin amacı ise askerin mensup olduğu dini göstermektir. İngilizce olarak belirtme yapıldığı için ”i” harfi yerine ”m” harfi yazılmıştır. Bu harfi gördüğünüz zaman askerin dininin İslam olduğunu anlamanız gerekir. 

Subay Künye Takar mı?

Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde görev yapa tüm personel künye takabilir. Subaylar isteklerine göre künye takabilirler. Künye takmanın asıl amacı savaş zamanında muhtemel şehit olma durumlarında kişilerin künyelerinden teşhis edilmesini sağlamaktır.

Künye nasıl Yazılır?

Demir levha üzerine isim soyisim kan gurubu ve tc yazılabilir. İsteyen kişiler rütbesini de ekleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir