Gündem

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı Ne Kadar?

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı Ne Kadar?

Askerlik mesleğini tercih etmek isteyen gençlerin internetten araştırdığı bir konu olan astsubay kıdemli başçavuş maaşı ne kadar? mesleği tercih etmede oldukça önemlidir. Astsubay rütbesi orduda tekniker olarak görev yapan kadrolara denmektedir. Ordu da erlerden daha rütbeli subaylardan ise daha düşük rütbelilerdir. Kara kuvvetlerinde, hava kuvvetlerinde ve deniz kuvvetlerinde yer almaktadırlar. Ordu içerisinde oldukça saygın bir kurum olan astsubaylık görevleri bakımından;

  • Askerin iaşesinden sorumludur,
  • Bölüğün evrak işlerinden sorumludur,
  • Askerin hazırlığından sorumludur,
  • Binaların bakım ve onarımından sorumludur,
  • Acemi erlerin eğitiminden sorumludur,
  • Yazışmalardan sorumludur,

Böylelikle komutan ve asker arasında olan iletişimden de astsubay sorumludur. Astsubaylar altı kademeden oluşan bir rütbeye sahiptir. En düşük rütbeli astsubay çavuş titrine sahipken en yüksek rütbeli astsubay başçavuş titrine sahiptir. Kıdemleri arttıkça sorumlulukları da artan astsubayların özlük hakları da son derece iyidir.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı Ne Kadar?
Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı Ne Kadar?

Jandarma Kıdemli Başçavuş Maaşı

Jandarma kıdemli başçavuş olabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde fiilen 18 yıl hizmet yapmak gerekmektedir. Her 6 yılda bir rütbe alan astsubaylar düzenli olarak maaş artışı da yaşarlar. 2022 yılı için en düşük astsubay maaşı 8700 lira olmaktadır. En kıdemli astsubaylar ise 12.900 lira maaş almaktadır. Görev tazminatları ve yurtdışı harcırahları alan astsubaylar bu rakamlardan çok daha fazla kazanır.

Kara Kuvvetleri Kıdemli Başçavuş Maaşı

Astsubay kadrosunun en yoğun bulunduğu ordu birimi Kara Kuvvetleridir. Personelinin yüksek oranda ki kısmı astsubaylardan oluşur. Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alan astsubayların özlük hakları oldukça yeterlidir. Başçavuş rütbesine sahip karacılar 13.900 lira kazanmaktadır.

Başçavuş Maaşı 2022

Bölük düzeyinde takım komutanlığı yapan astsubayların maaşları yeni düzenlemeler ile iyileştirilmiştir. Emeklilik konusunda da epey ilerleme kat eden astsubaylık kurumu maaş olarak da birçok memur sınıfını geri de bırakmıştır. Başçavuş maaşları kuvvet komutanlıklarına göre değişkenlik göstermektedir. En yüksek başçavuş maaşını Kara Kuvvetleri öderken sırasıyla Jandarma Genel Komutanlığı ve ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı yer alır. Başçavuşlar 2022 yılında net olarak 12.900 lira maaş almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir