Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?
Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Askerliğini tecil ettiren erkek adayların, tecil bozdurma nasıl yapılır? Araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Bu sayede tecil süreleri dolmadan, tecillerini bozdurarak, ön görülen celp döneminde askere alınarak, zorunlu askerlik görevlerini yetiren getirebilmektedirler. Tecil bozdurma işlemleri e-devlet uygulamasından veya en yakın askerlik şubesinden yerine getirilir. 

Tecil Bozdurma İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Tecil bozdurma işlemlerinde istenen evraklar, tecil işlemleri yerine getirilirken sunulan evraklara göre değişiklik gösterir. Eğitim sebebi ile tecil edilmişse, eğitimini tamamladığına dair belge, mahkumiyet sebebi ile tecilli ise, mahkumiyetinin sona erdiğine dair belge, sağlık sebebi ile tecilli ise, sağlığının askerliğe elverişli olduğuna dair sağlık belgesi gibi belgeler talep edilir.

Ayrıca askere alınma işlemleri sırasında, kişi eğitim durumunu gösterir belge, sürücü belgesi, fotoğraf, kimlik belgesi sureti gibi evraklar talep edilmektedir.

Tecili Bozdursam Ne Zaman Askere Giderim

Tecil bozdurma işlemi yaptıran asker adaylar, Milli Savunma Bakanlığı’nın ön görmüş olduğu celp döneminde askere alınır. Bu süre asker ihtiyacına göre değerlendirilir. Genellikle iki celp dönemi arasında geçen süreyi geçmez. Bazı durumlarda devre kaybı olarak, ara celp ile askere alım işlemi yapılabilmektedir.

Örnek Resim

Tecil Nedir?

Askere alınma yaşına gelen erkeklerin geçerli bir mazeret belirterek, öngörülen süre ile askerliğini erteletmesi durumuna tecil işlemi ismi verilmektedir. Tecil için kabul edilen mazeretler;

  • Geçici sağlık sebebi,
  • Eğitim durumu,
  • Aile bireylerinden birinin zorunlu askerlik yapıyor olması,
  • Mahkumiyet durumu,

Tecil için kabul edilebilir mazeretlerden sayılmaktadır. Geçerli mazeretleri kabul edilenler, belirli bir süre ile tecilli sayılır. Tecil süresinin sonunda geçerli bir mazeret sunulamadığı durumda, askere alınma işlemi yerine getirilir. Bazı durumlarda hiç mazeret belirtmeyen adaylar, tecil talebinde bulunmaları durumunda 1-2 yıl süre ile askerliğini tecil ettirebilmektedir.

Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?
Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Zorunlu vatani görevini yapma yaşına gelen erkek adaylar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından kabul edilebilir mazeretlerini belirten adaylar, askerlik durumunu tecil ettirebilmektedir. Tecil işlemlerini yerine getirilmesi için kişinin beyan etmiş olduğu mazeretini resim olarak belgelemesi, buna ilişkin rızasının bulunması gerekir.

Tecil işlemleri için e-devlet uygulamasından Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgili bölümü açılarak, istenen belgeler dijital olarak sisteme yüklenir ve kişinin durumuna ilişkin seçenek belirtilerek tecil işlemi yapılır.

Tecil yapan kişi istemesi durumunda dijital olarak, askerliğinin tecilli olduğuna dair çıktı da alabilmektedir. Ayrıca kişiler fiziki olarak ilgili belgeleri askerlik şubelerine sunarak tecil işlemlerini yerine getirebilir. Mahkumiyet gibi durumlarda ilgili kurum, askerlik şubesine durumu resmi yazı ile bildirerek tecil işlemini yerine getirir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Mobil uygulama ile sınava hazırlan

Giriş Yap

MilitaryApp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Mobil Uygulama indir
Reklam
Reklam Alanı