Gündem

2021 MSÜ tercih kılavuzu Militaryapp

msu mulakat sorulari

2021 MSÜ tercih kılavuzu Militaryapp

2021 YILI MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ HARP OKULLARI VE ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI TERCİH İŞLEMLERİ


Adayların tercih işlemleri esnasında hata yapmamaları ve hak kaybına uğramamaları için duyuruyu dikkatli bir biçimde okumaları gerekiyor.
Kara Harp Okulu’nda (ANKARA) yapılacak 2’nci Seçim Aşamalarına çağrı işlemi, yalnızca tercih yapan adaylar arasından yapılacaktır.

msü tercih klavuzu
2021 MSÜ tercih kılavuzu Militaryapp
 1. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 04 Nisan 2021 tarihinde yapılan 2021 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (2021-MSÜ) müracaat yapan, sınav ücretini yatıran ve 2021-YKS müracaatsu bulunan adaylar tercih yapabilecektir. Adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 30 Nisan (saat 10:00’dan)-19 Mayıs 2021 (saat 23:59’a kadar) yapmaları gerekiyor. Belirtilen süre içerisinde tercihini yapmayan adaylar, 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.
 2. Şehit/Gazi çocuğu olan adayların dikkatine!
  Şehit ve gazi çocuğu olan adaylar tercih işlemleri esnasında “Bilgilerim” sekmesinden Şehit / Gazi Belgesi yükle düğmesine basarak ilgili kurumlardan aldıkları “Şehit/Gazi Yakını” belgelerini uygun formatta yükleyeceklerdir. Şehit ve gazi çocuklarından 2021-MSÜ sınavında belirlenecek “Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanının” %90’nını alanlar, ikinci seçim aşamalarına çağırılacaktır. Aday çağrı sayıları kontenjan miktarına göre belirlenecektir.
 3. Hava Harp Okulu’nu (HHO) tercih edecek adayların dikkatine!
  Hava Harp Okulu için yapılacak seçim aşamalarına yalnızca 1. Tercihi Hava Harp Okulu olan adaylar arasından MSÜ-SAY puan sırası ve çağrı kontenjanına göre çağrı yapılacaktır. Hava Harp Okulunu ikinci ve sonraki tercihlerine koyan adaylar Hava Harp Okulu için aday olamayacaklardır.
 4. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih edecek adayların dikkatine!
  Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih eden adaylardan çağrı kontenjanına girenler mülakat aşamasını takiben Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına alınacaktır. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, teori ve çalgı performansı olmak üzere iki en temel bölümden meydana gelecektir.
  Güzel Sen temeltlar ve Konservatuvar Liseleri programlarından mezun olacak/olan adaylar, MSÜ sınav puanına bakılmaksızın (puanı hesaplen temeln adaylardan) öncelikle sınavlara çağrılacaktır.
  Diğer Lise ve Dengi Okullardan mezun olacak/olan adaylar arasından 1’inci tercihi Bando Asb. Meslek Yüksekokulu olan adaylar en yüksek puan cinsine göre sıralen temelrak kalan kontenjan miktarı kadar aday sınavlara çağrılacaktır. Harp okulları ya da diğer Astsubay Meslek Yüksekokulları için çağrıya hak kazen temeln adaylar, tercihleri arasında Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu yer almakta ise tercih sırasına bakılmaksızın Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na alınırlar.
 5. Adaylar Harp Okulları için;
  – Kara Harp Okulu Sayısal (KHO-Sayısal),
  – Kara Harp Okulu Eşit Ağırlık (KHO-Eşit Ağırlık),
  – Kara Harp Okulu Sözel (KHO-Sözel),
  – Deniz Harp Okulu (DHO),
  – Hava Harp Okulu (HHO),
  – Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Harp Okulu (SG-DHO)
  Astsubay Meslek Yüksekokulları için;
  – Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara Asb.MYO),
  – Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz Asb.MYO),
  – Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava Asb.MYO),
  – Sahil Güvenlik K.Lığı adına Deniz Asb.MYO (SG-Deniz Asb.MYO)
  – Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO),(Bu okulu işaretleyecek adaylar müzik yetenek sınavına girecektir.) tercihi yapabilecektir.
 6. 2’nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri;
  KHO 2021-MSÜ Sayısal Puanı
  2021-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
  2021-MSÜ Sözel Puanı
  DHO 2021-MSÜ Sayısal Puanı
  HHO 2021-MSÜ Sayısal Puanı
  Kara Asb.MYO 2021-MSÜ Genel Puanı
  Deniz Asb.MYO 2021-MSÜ Genel Puanı
  Hava Asb.MYO 2021-MSÜ Genel Puanı
  Bando Asb.MYO 2021-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan
  Yukarıda yer alan puan türlerinden çağrı işlemlerinde hangisinin kullanılacağı Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğünce kontenjan durumuna göre belirlenerek internet alanında ilan edilecektir. (Çağrılar puan türlerindeki okul kontenjanlarına göre yapılacağından her puan türünden farklı miktarda aday çağrılabilecektir.)
  Okul cinsine göre belirlenen taban puanlar ve adayların ilgili 2021-MSÜ puan türündeki sırasına göre 2’nci Seçim aşamalarına çağrılması ile alakalı bilgilendirme https://personeltemin.Msb.Gov.Tr genel ağ adresinden yapılacak olup sınav çağrıları Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Dairesi Başkanlığınca https://personeltemin.Msb.Gov.Tr adresinden yapılacaktır. Sınava çağırılan adaylar, sınava müracaat yaparken / tercih yaparken verdikleri cep telefonlarından bilgilendirilecektir. Bu sebeple adayların iletişim bilgilerinin doğru olması ve özellikle cep telefon numaralarının güncel olması son derece önemlidir.
 7. Yerleştirmede Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi bünyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Harp Okullarına yerleşmeye hak kazanıp intibak eğitimine katılıp ayrılan adayların Meslek Yüksek Okulları tercihleri dikkate alınmayacaktır.
 8. Adaylar “Yerleştirme İşlemleri” süresince tercih öncelikleri ve Aday Değerlendirme Puan (ADP) sıraları göz önüne alınarak yerleştirileceklerdir. “Ek Yerleştirme” sürecinde ise intibak eğitimlerinin belirlenen zamanda ve etkin olarak icrası ile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir