Askeri Bilgiler

Askerde Hangi Aşılar Vuruluyor?

Askerde Hangi Aşılar Vuruluyor?

Aşı insan sağlığının korunabilmesi ve çeşitli hastalıkların önüne geçilebilmesi için önemli bir tedavi önlemidir. Askerlikte de vurulması gereken bazı aşılar vardır. Bu aşıların tamamının amacı askerde oluşabilecek olumsuz sonuçların ve hastalıkların önüne geçilmesini sağlamaktır. Bu nedenle askere giden herkes önce aşı olur.

Aşılar zorunlu olduğu için yaptırmamak şeklinde bir durum söz konusu değildir. Bireyler aşı olduklarında bağışıklık sistemi güçlendirilmiş olur. Bağışıklığı güçlü olan kişilerin hastalığa yakalanma ve bu hastalığı diğerlerine bulaştırma ihtimali oldukça düşüktür.

Askerde Kaç Aşı Vuruluyor?

Askerde toplamda 3 tane aşı vuruluyor. Bu üç aşıdan en önemlisi tetanos aşısıdır. Tetanos aşısı askerin olası bir şekilde demirle yaralanması ya da herhangi bir tarafının kesilmesi halinde tetanos hastalığına yakalanmamış olması sağlanır.  İkinci aşı ise menenjit aşısıdır. Menenjit önemli bir sağlık sorunudur ve bu hastalığa yakalanılması durumunda beyinsel problemlere neden olacağından dolayı sorun yaşanabilir. Son olarak askerde olunması gereken aşılar arasında kızamıkta bulunuyor.

MilitaryApp.com 2

Bu aşıların tamamı kişinin hayatını yakından etkileyecektir. Bu nedenle mutlaka bu aşıların askerde olunması gerekiyor.

Askerde yapılan aşıların boyutları konusunda çok fazla şehir efsanesi de bulunmaktadır. Özellikle askere gitmemiş olan kişilerin gözlerinin korkutulması açısından vurulacak aşılarla ilgili espriler yapılır.

İlginizi Çekebilir: Askeriyede Rütbeler Nasıldır?

Askerde Aşı Nereden Vurulur?

Askerde vurulan aşıların iğnelerin boyutlarıyla ilgili korkutucu cümlelerin kullanıldığını da söyleyebiliriz. Bunun için asker adaylarının korkmaması açısından iğne ve nereden vurulduğunu belirtelim.

Askerde aşı sağ ya da sol koldan vurulur. Yani bazılarının belirttiği gibi aşı kalçadan yapılmaz. Aşı sırasında heyecandan ve kalabalıktan dolayı çok acı hissedilmez bu nedenle aşıdan korkulmasına da gerek yoktur.

Askerde Aşı Kaçıncı Gün Olur?

Askerde aşının programlaması genellikle hızlı yapılır. Askeri birliğe teslim olduğunuzda hemen yapılması planlanır. Ancak ne zaman vurulacağı konusunda net bir gün vermek doğru olmayacaktır.

1 thoughts on “Askerde Hangi Aşılar Vuruluyor?

  1. Tamer dedi ki:

    Askerde hangi yıl tetonoz alışı başladın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir