Askeri Bilgiler

Doğuda Askerlik Yapmak İstemeyenler İçin Dilekçe Örneği

Doğuda Askerlik Yapmak İstemeyenler İçin Dilekçe Örneği

Doğu terör bölgesi olmasından dolayı askerlik söz konusu olduğunda gerek aileler gerekse asker adayları tedirginlik yaşar. Ülkenin neresi olursa olsun askerlik yeri seçilmeyecek kadar önemli ve hassastır, fakat bazı durumda askere gidecek olan kişiler şartlarından dolayı doğuda askerlik yapmak istemiyor. Bu durumda doğuda askerlik yapmamak için nasıl bir dilekçe doldurulması gerektiği konusunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Doğuda Askerlik Nasıl?

Doğuda askerlik batıya göre biraz daha zordur. Ancak bu zorluğun derecesi nereden bakıldığına bağlı olarak değişebilir. Eğer sizin sorunuz tehlike açısından ise bu durumda doğuda askerlik yapmanın daha riskli olduğunu söyleyebiliriz. Bu da ister istemez doğuda askerlik yapmayı biraz daha çekinceli hale getirmiştir.

Kimler Doğuda Askerlik Yapmama Dilekçesi Verebilir?

Doğuda askerlikle ilgili seçim hakkının verilmiş olduğu bazı kişiler vardır. Örneğin şehit ya da gazi kardeşiyseniz bu durumda isteğinize bağlı olarak doğuda askerlik yapmama hakkına sahip olursunuz. Yani bu dilekçeyi dolduracak olan kişiler aynı anda iki kardeşten sadece birisinin doğuda askerlik yapmamasıdır.

İlginizi çekebilir: Askerlik Şubesi Sabah Kaçta Açılıyor?

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe Yazma Hakkı Var mı?

Daha önce ailenizden birisi şehit ya da gazi olmuşsa (kardeş) ya da siz gitmeden bir kardeşiniz doğuda askerlik yapıyorsa bu durumda yasal olarak doğuda askerlik yapmama hakkınızı kullanabiliyorsunuz. Bu hakkı kullanıp kullanmamak size bağlı eğer istemezseniz aşağıya bırakacağımız dilekçe örneğini doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz sonrasında batıya sevk işleminiz hemen yapılır.

MilitaryApp.com 4

Dilekçe Nereye Verilir?

Doğuda askerlik yapmamayla ilgili dilekçenizi hazırladıktan sonra en yakın askerlik şubesine teslim edebilirsiniz. A4 kağıdına yazacağınız dilekçeyi isterseniz faksla da askerlik şubesine gönderebiliyorsunuz. Dilekçenizin sonucunu ise e-devlet üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Dilekçenin sonuçlanması ise bir sonraki celp dönemini bulur.

Doğuda Askerlik Yapmama Dilekçe Örneği

………. ASKERLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Doğum tarihi …./…../…….. olan ………………. TC Kimlik numaralı asker adayıyım, …….. celbinde askere alınacağım fakat abim ….. ili …. eğitim tugay komutanlığında askerlik yaptığı için askerlik görev yerimin batı illerinden birisine çıkarılmasını talep etmekteyim.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres:                                                                                              Ad, soyad,

Tel:                                                                                                   imza  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir