Askeri Bilgiler

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır? 2022

Askerlik Hizmet Tercihi Ne Demek?

Askerlik hizmet tercihi nedir? Askerlik için hizmet tercihi yapılmazsa ne olur? Celp dönemi tercih değiştirilebilir mi? Sorularının yanıtlarını bu makalemizde sizinle paylaşalım istedik. Askerlik hizmet tercihi nasıl yapılır?

Asker adayının ya da askere gitmek isteyenlerin askerlik yoklaması ve muayenesi işlemleri esnasında yaptırması ve yapması gereken bazı önemli işlemler vardır. Bu işlemlerden bir tanesi askerlik hizmet tercihi olmaktadır.

Askerlik Hizmet Tercihi Nedir?

Askerlik görevini, bedelli, dövizle, 6 ay , 12 ay, yedek subay ya da yedek astsubay olarak yapabilme hakkı vardır. Milli Savunma Bakanlığı askere gelmeden önce kişiye askerliği hangi sınıfa bağlı olarak yapmak istediğini sorar. Örneğin durumunuz ya da maddi durumunuza göre bu seçeneklerden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Kişinin seçimine göre askerlik yapacağı yer, sınıf ve sevk zamanı belirlenmiş olur.

Sizin seçimlerinize göre de askerlik yapacağınız yer, askerlik sınıfınız, askere sevk zamanınız gibi hususlar belirleniyor. Kısacası askerlik hizmetinin tercihi demek, askerliği nasıl yapmak istediğinizi gösteren bir veridir.

Askerlik Hizmet Tercihi Ne Demek?
Hizmet Tercihi Ne Demek?

Askerlik Hizmet Tercihine Örnek;

Askerlik hizmet tercihini anlaşılır bir şekilde anlatabilmek için bir örnek verebiliriz. Mesela askerliğinizi bedelli olarak yapmayı tercih ediyorsunuz. Bu durumda e-devlet üzerinden askerlikle ilgili yapacağınız işlemler esnasında askerlik hizmet tercih işlemini en başa yerleştirmeniz gerekiyor. Eğer siz diğer seçenekleri en başa koyarsanız o zaman askerliğinizi bedelli olarak yapamazsınız.

Askerlik tercih hizmetini er/erbaş seçeneğini başa getirirseniz o zaman askerliğinizi er veya erbaş olarak yaparsınız. Bunun için yapacağınız işlemlerinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Askerlik Hizmet Tercihi Ne Demek?
Askerlik Tercihi Ne Demek?

Askerlik Hizmet Tercihi Yapılmazsa Ne Olur?

Askerlik tercihi yapılmazsa bu durumda sistem otomatik olarak size zorunlu seçim yaptırır. Yani sistemden işlemlerinizi gerçekleştirirken ben askerlik hizmeti tercihini yapmak istemiyorum diye bir seçim şansınız yoktur.

Celp Dönemi Tercihini Değiştirebilir miyim?

Cep dönemi tercihi değiştirmek isteyenlerin bu başvuruları kabul edilir. Yani daha önceden bir tercih yapmışsanız bunu sonradan değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir