Askeri Bilgiler

Hangi Göz Derecesine Sahip Kişiler Askerlikten Muaf Olur?

Hangi Göz Derecesine Sahip Kişiler Askerlikten Muaf Olur?

Hangi göz derecesine sahip olan kişilerin askerlikten muaf olacağına dair hazırladığımız bu makalemiz özellikle gözlerinde bozukluk yaşayanların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Askerlikten göz kusuru nedeniyle muaf olanların gözlerinin her ikisinden birden 7 derecenin üzerinde miyop ya da hipermetrop olması durumunda askerlikten muaf olabilirsiniz. Yani bunu bir örnekle açıklayacak olursak bir gözünüzde 8 derece miyop diğer gözünüzde ise 5 derece miyop varsa bu durumda askerlikten muaf olmak gibi bir durumunuz olmaz. Ancak bir gözünüzde 8 derece miyop diğer gözünüzde 7 derece miyop varsa o zaman askerlikten muaf olursunuz. Kısaca her iki gözünüzün de 7 derece miyop ya da hipermetropun altında olmaması gerekiyor.

MilitaryApp.com 4 2
Hangi Göz Derecesine Sahip Kişiler Askerlikten Muaf Olur?

Askerde Görme Kusuru

7 derecenin üzerinde miyop olmak demek ise uzağı görebilmekte önemli bir sorundur. Dolayısıyla bu insanların askerlik yapmaları hem kendi hem de diğer askerlerin güvenliği açısından çok mantıklı olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır? 2022

Görme insan sağlığında çok önemli bir olgudur. Dolayısıyla gözlerinizle ilgili yaşadığınız herhangi bir sağlık sorunu doğrudan sizin yaşam konforunuza etki edecektir. Miyop ya da hipermetrop sorununuz varsa ki belli bir dereceden sonra bu sorun giderek de artmaya başlayacaktır.

Görme dereceniz ne olursa olsun her iki gözünüzde de refraksiyon değerlerinin sferik eşdeğerleri farkının 11 diyoprti’yi aşıyorsa miyopi, hipermetropi ve astigmatizmalar askerlikten muaf olur.

11 Değeri hesaplanırken şu hesaplama kullanılır. Miyop derecesinin tamamı alınır. Hipermetrop derecesinin tamamı alınır. Astigmatın yarısı alınır. Bu durumda gözler arasındaki toplam fark 11 ve üzeri ise muaf olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir