Askeri Bilgiler

Askerlik Tecili E-Devletten Yapılır mı?

Askerlik Tecili E-Devletten Yapılır mı?

E-devlet üzerinden askerlik tecili nasıl yapılır? 2022 yılı askerlik tecili edevlet üzerinden nasıl yapılır? E-devlet sistemin amacı devletle ilgili işlemlerde hızlı hareket edebilmek ve bulunduğunuz yerden zaman harcamadan işlemlerinizi gerçekleştirmek. E-devlet sistemi geliştirilmeden önce yapacağınız en ufak ödemelerde bile saatlerce sıra beklemek zorunda kalırdınız, dolayısıyla bu bir insanın hem zamanına hem de fiziksel yorgunluğuna neden olabilecek bir durumdu. E-devlet sistemiyle birlikte artık gerek ödemelerin, gerek başvuruların ve gerekse bilgilerin hızlı bir şekilde alınabiliyor olması sistemin askerlikle ilgili konularda daha fazla kullanılmasına imkan tanımış oldu.

Peki, e-devlet kullanarak askerliğini tecil ettirmek isteyen birisi nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.

E-Devletten Askerlik Tecil İşlemleri

E-devlet üzerinden askerlik tecil işlemlerini yapmadan önce kimlerin tecil işlemi yapmaya hak kazanmış olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun için sistem üzerinden başvurunuzu yapmadan önce aşağıdaki şartların size uyup uymadığını kontrol etmelisiniz.

Lise mezunları okulu bitirdikten sonra 22 yaşına kadar askerliklerini erteleme hakkına sahiptir. Ancak 22 yaşı bittikten sonra eğer üniversiteye gidemezlerse o zaman erteleme yapamazlar.  Hatta yaşlarını tamamladıktan sonra üniversiteyi kazanmış olsalar bile tecil işlemi yapılmaz.

Askerlik Tecili E-Devletten Yapılır mı?
Askerlik Tecili E-Devletten Yapılır mı?

Meslek liselerinde ise mezuniyetten sonra 25 yaşına kadar erteleme yapılabilir. Bu tecil işlemi önce 22 yaşına kadar yapılır, daha sonrasında ise isteğe bağlı olarak 25 yaşına kadar uzatır.

Ön lisans mezunlarının maksimum 28 yaşına kadar tecil ettirme hakları vardır. Hangi ön lisans bölümünün okunduğunun ise önemi yoktur.

İlginizi Çekebilir: Sözleşmeli Er ve Uzman Çavuş Arasındaki Farklar  

Ön lisans mezunları eğer ki bir lisans programına başlarsa bu durumda tecil hakları 32 yaşına kadar devam eder.

Lisanslar okulunu bırakırsa yani öğrenci terk durumu olursa yaş sınırı 28’e düşer. Lisanslarda okulu bitirdikten sonra 2 yıl erteleme hakkı var.

Yüksek lisans bitirdikten sonra erteleme hakkı 1 yıldır.

Doktora yapanlar ve milli sporcular için erteleme hakkı 35’dir.

Askerliği ertelenmiş olan kişiler bu süre içinde bedelli askerliğe başvuru yapabilirler, ancak eteleme hakkı bittikten sonra kaçak duruma düşerlerse bedelli hakları da kaybolmuş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir