Askeri Bilgiler

Mayıs 2022 Celp Dönemi Ne Zaman Açıklanacak?

Mayıs 2022 Celp Dönemi Ne Zaman Açıklanacak?

Mayıs 2022 celp dönemi askerlik yerleri ne zaman açıklanıyor, Mayıs ayı celb yerleri nereler gibi soruların yanıtları bedelli askerlik bekleyenlerin en çok merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

Mayıs 2022 celp döneminde askere gidecek olan çok sayıda asker var. Gençler askerlik öncesinde büyük bir heyecan yaşadıklarından dolayı sürecin başlangıcından itibaren sabırsızca davranıyor. Askerliği yaklaşmış bir gencin kafasında tek bir soru işareti vardır, o da ne zaman askere alınacakları konusundadır. Dolayısıyla burada ilk öğrenilmesi gereken celp döneminin ne zaman olduğudur.

Askere alımlar dönemsel olarak gerçekleştiriliyor. Örneğin Mayıs 2022 celp dönemi de bunlardan bir tanesidir.

Mayıs 2022 Celp Dönemi Ne Zaman?

Milli Savunma Bakanlığı ( MSB) askerlik dönemine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermiştir. “Mayıs 2022 sınıflandırma döneminde silah altına alınmak isteyen yükümlülerin, 28 Şubat 2022 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten ya da en yakın askerlik şubesine başvuru ederek yaptırmaları gerekmektedir” denmişti. Dolayısıyla asker adayları celp tarihlerinin ne zaman açıklanacağını araştırıyor.

MilitaryApp.com 3
Mayıs 2022 Celp Dönemi Ne Zaman Açıklanacak?

Mayıs 2022 Celp Dönemi Sınıflandırma Dönemi Duyurusu

Bu dönemde askere gidecek olan kişilerin e-devlet üzerinden başvurularını yapması gerekiyor. Askerlik yoklamasını yapmış olmasına karşın askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmamış olanlar ya da askerlik ertelemesi tamamlanmış olanlar bedelli askerlik hizmetinin içinden çıkarılanlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK)’nın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sınıflandırmaya tabi tutulacaklar.

İlginizi Çekebilir: Askerliği Bitene Yol Parası Verilir mi?

Bunun yanı sıra konuyla ilgili maddeler kapsamında daha önce yapılan sınıflandırma dönemleri içinde haklarında sınıflandırma işlemi yapılarak ertelenen kişiler dışında 31.12.2020 dahil olmak üzere daha öncesinde yoklama işlemini yaptırmalarına rağmen farklı sebeplerden dolayı ertelemeye maruz kalanlardan, 28.02.2022 tarihi dahil olacak şekilde erteleme işlemleri sona erenlerin tekrardan yoklama ve askerlik hizmet tercihleri ve celp tercihleri yapmaları gerekiyor.

Mayıs 2022 celp dönemine ilişkin seçim ve sınıflandırma sonuçları 29.04.2022 tarihinde e-devlet üzerinden açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir