Jandarma

Siyah Giyen Adamlar JÖAK Nedir? Nasıl Olunur?

Jöak Nasıl Olunur

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Nedir? JÖAK Nasıl Olunur? JÖAK Maaşları Ne Kadar?

Durmak yok, yorulmak yok. Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığımızın kahramanları, her türlü tehdide karşı eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), ülkenin herhangi bir bölgesinde meydana gelen, diğer Jandarma birliklerinin imkân ve kabiliyetini aşan, özel eğitim, silâh, teçhizat, donanım ve üstün yetenek gerektiren önemli asayiş olaylarında, arama kurtarma faaliyetlerinde ve teröristle mücadele harekâtında Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyatını teşkil etmek maksadıyla 01 Eylül 1999 tarihinde Ankara’da kurulmuştur.

joak
jöak

  Halen konuşlu bulunduğu Şehit Orgeneral Eşref Bitlis kışlasında faaliyetlerine devam eden JÖAK mevcut tehdit değerlendirmeleri ve gelişen harekât ihtilacına uygun olarak 2016 yılında Tugay seviyesine çıkarılmıştır.

  Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığı (KAĞANLAR)  Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin bir birliği olarak verilecek her türlü göreve hazırdır.

JÖAK Nasıl Olunur?

JÖAK Personeli Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapmakta olan subay, Astsubay ve Uzman Çavuşlardan gönüllülük esasına göre oluşturulmaktadır. JÖAK birliklerine katılmak isteyen Jandarma personeli dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Başvurusu kabul edilen personel öncelikle atış, spor ve mülakat testlerine katılmalıdır. Başarılı olanlar iki haftalık intibak eğitimine alınırlar. İntibak eğitiminin ardından 16 haftalık yoğunlaştırılmış eğitime başlarlar. Eğitimlerde bina, uçak, tren ve kara araçlarından rehine kurtarma gibi bir çok eğitimi tamamlarlar.

Jöak Nasıl Olunur
jandarma jöak

JÖAK Maaşları Ne Kadar?

JÖAK personeli bulundukları rütbe ve konumlarına göre değişken ücretler almaktadır. Ayrıca doğu görevleri ve gidilen operasyonlara göre de ücret değişiklikleri olmaktadır. En düşük rütbede bulunan bir personel 12.000 TL ve girdiği operasyonlara ve doğu görevlerine göre 18.000 Tl’ye kadar maaş almaktadır. En üst rütbede bulunan personel 19.000 Tl den başlayıp görev durumuna göre 24.000 Tl’ye kadar ücret almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir