Askeri Bilgiler

2022 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?

msü mülakat soruları

2022 yılı subay maaşları tutarı gelen zam oranlarını ardından oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. 15 Ocak itibari ile zamlı olarak maaşlarını almaya başlayan subayların maaşlarına ne gibi bir değişiklik oldu ve ne kadar miktarda maaş yatacağı çeşitli internet siteleri üzerinde en sık araştırılan konuların arasında bulunur. Ek ödemelerin yanı sıra yapılan zammında maaşı etkiliyor olmasa bu konunun oldukça sık araştırmasını sebepleri arasında gelen bir başka etkendir.

2022 yılı subay maaşları hakkında araştırma yaparken muvazzaf subay, emekli subay veya jandarma subay gibi subay mesleğine sahip olan kişilerin daha farklı şekilde maaş aldıklarını göz ardı etmemek gerekir.

Subay Maaşları Nasıl Belirlenir?

Türk Silahlı kuvvetleri bünyesinde bulunan komutanlıklara bağlı olarak çalışan, orduda görev alan rütbeli askerler olan subaylar Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri’nde görevlerini gerçekleştirebilir. Asteğmen rütbesinden başlayarak rütbelerine yükseltebilen subaylar bulundukları rütbeye göre farklı maaşları ve farklı görevlere sahip olurlar. Tüm bu sebepler dolayısıyla subay maaşları pek çok kişi tarafından oldukça sık şekilde araştırma ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Subay maaşlarının 2022 yılında gelen son zamla artmış olması Türk Silahlı kuvvetleri bünyesinde komutanlıklara bağlı olarak görev yapan tüm subayların da maaşlarında değişiklik görülmesine neden olmuştur. Subay maaşlarının değişiklik göstermesine sebep olan diğer etkenler arasında kıdemleri, dereceleri, görev yerleri, eş durumları ve çocuk sayıları gibi pek çok etken bulunur. Zamların haricinde ek ödemelere de tabi olan subaylar, son yapılan zamlar ile maaşlarını daha farklı şekilde almaktadır.

167011 1
2022 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?

Askeri personellerin tamamına maaş belirlemesi yapılırken kıdem, rütbe ve görev yeri göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda 2022 yılında en düşük subay maaşı 12.787 TL olarak belirlenmiştir. 2022 yılı itibari ile yedek subay olarak görev yapan Türk Silahlı kuvvetlerinin ordularına bağlı olarak çalışan kişilerin maaşları ise 12.000 TL olarak belirlenmiştir. Görevlerini deniz kuvvetleri Komutanlığını bağlı olarak yapan deniz subaylarını maaşları da kıdem, derece, görev yeri, eş durumu ve çocuk sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik yaşar. Ancak 2022 yılında yapılan son zamanların ardından bir deniz subayının ortalama 13.000 ila 15.000 TL aralığında maaş aldığı bilinmektedir. Görevlerini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak gerçekleştiren kara subaylarının da maaşları diğer tüm subayların olduğu gibi kıdem, derece gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kara subaylarının maaşları 2022 yılında yapılan zamların ardından 12.000 ila 16.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Görevlerini hava kuvvetleri Komutanlığı’nda gerçekleşen hava subayları ise 13.000 ila 17.000 TL arasında maaş almaktadır.

Subay Maaşı Zamları

Subay maaşları pek çok etken dolayısıyla değişkenlik gösterdiğini ve ek ödemelerinde birbirinden farklı olduğuna göz ardı etmeden ortalama fiyatları öğrenmek mümkündür. Ancak bu fiyatlar yalnızca ortalama ve tahmini bir ödeme olup alınan net maaş, çeşitli etkenler dolayısıyla değişkenlik göstermektedir.

Türk Silahlı kuvvetlerine bağlı olarak çalışan en önemli personel kadroları arasında gelen subayların maaşları pek çok farklı etken dolayısıyla değişse de, 2022 yılında yapılan zammın ardından artmıştır. Bu gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda 2022 yılında en düşük subay maaşının 9000 TL civarında olduğunu söylemek doğru olacaktır. Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri bölüklerine bağlı olarak çalışan ve çalıştıkları yerlere göre de maaşları değişen subayların aldıkları net ücret ek ödemeleri bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 2022 yılında subay maaşı yapılan zamların ardından emekli subaylar için de değişiklik gösterdiği bilinmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir