Askeri Bilgiler

3 Yıldız Rütbe Nedir? Yüzbaşı Kaç Yılda Albay Olur?

maxresdefault 26

3 yıldız rütbe, albay rütbesi olarak bilinmektedir. Albay, asli görevi birçok ulusun ordusunun ve hava kuvvetlerinin alay komutanı olan yarbay ve tuğgeneral arasındaki askeri bir rütbedir. NATO kodu OF-5’tir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde alay komutanlığı veya büyük askeri birliklerde (tugay, tümen, kolordu veya ordular) kurmay veya tümen şefleri olarak görev yaparlar. Ayrıca genelkurmay şube müdürleri ve daire başkanları gibi görevleri de üstlenebilir, komutları yerine getirebilirler.

3 yıldız rütbeye sahip olan albayların görev süresi normalde altı yıldır. Albay rütbesindeki subayların terfi edebilme durumları, genellikle hizmetin beşinci yılında Yüksek Askeri Şura’da görüşülür. Terfi etmeyi hak eden albaylar, Tuğgeneral/Tümgeneral rütbesine terfi ederler. Terfi edilme noktasında kanunen belirlenmiş kurallar göz önünde bulundurulur.

3 Yıldız Rütbe (Albay) Görevleri

Albay, alay komutanı olarak görev yapmakla yükümlüdür. Ordunun birliğini ve bütünlüğünü sağlamaktan ve komuta ve düzeni sağlamaktan sorumludurlar. Albay’ın sorumluluklarından biri stratejik bir plan oluşturmak ve onu üstlere sunmaktır. Albaylar ayrıca üst makamlarca verilen tüm görevleri yerine getirmekten sorumludur. Albay olmak için orduda subay olarak hizmet etmelisiniz. Memur olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. en az lise diplomasına sahip olmak, üniversite giriş sınavından (YKS) yeterli puan almak; Memur olabilmek için 20 yaşının altında olmanız ve  gerekli sağlık gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Sonrasında Milli Savunma Üniversitesinde eğitim alabilirsiniz. Temel bilgileri başka bir üniversitede tamamlayıp sınavı geçerseniz memur olabilirsiniz.

Turkey army OF 5.svg

2020 yılı kararına göre memur albaylık yapanların emeklilik yaşı 60’tır. Albaylar ise bazen insan gücü sıkıntısı nedeniyle  emekli oluyorlar. Bu nedenle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin (AYİM)  bir kararında, Yüksek Askeri Şura (YAŞ), infaz yetkisi olmayan albayların istifasının, istifa tarihine göre karara bağlanacağını söyledi. Ayrıca bu durumu yaşayan albayın üç ayda bir ödenmesi şartıyla emeklilik sandığından tazminat almasına karar verildi.

Devlette albay rütbesine sahip olmanın pek çok avantaj da bulunmaktadır. Devlette albay olan kişilerin maaş ödemeleri düzenli bir şekilde gerçekleşir. Bunun yanı sıra albayların sosyal statüleri son derece gelişmiştir. Emeklilik şartları da aynı şekilde gelişmiştir. Diğer kadrolara göre albayların maaşı daha yüksektir. Bunun gibi avantajlar ve daha pek çok avantaj dolayısı ile de yüzbşı rütbesine sahip olanlar veya yüzbaşı olma yolunda olanlar albay askeri rütbesine yükselmek için gerekli olan şartları ve albaylığın avantajlarını sık sık araştırmaktadır.

Albay Olmak için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Yüzbaşı olabilmek için Milli Savunma Akademisi’nden mezun olduktan sonra teğmen olarak 3’üncü yıl  ve 6’ncı yıl  olmak üzere en fazla 9 yıl olacak şekilde alt rütbelerde görev yapmış olmanız gerekir. Bu süreden sonra yüzbaşı rütbesine terfi edilmektedir. Yarbay; General rütbesinden sonra, Albay rütbesi ile en yüksek rütbeli asker olarak bilinmektedir. Yarbay rütbesine sahip bir asker, albay rütbesine ulaşmak için  bu rütbede üç yıl hizmet etmelidir. Görev süresi, onu albaylığa hazırlamak için sadece üç yıldır.

3 yıldız yüzbaşı, Türk ordusunda çalışıyor. Alay komutanı olarak hizmet etmenin yanı sıra, daha büyük bir askeri birimde bir şube şefi veya genelkurmay başkanı olarak da çalışabilirler. Genelkurmay Başkanı veya Şube Başkanı olarak da görev yapabilirler ve emirleri yerine getirebilirler.

Albay olmak için şartlar arasında Milli Savunma Akademisi’nde dört yıllık bir eğitim görmüş olmak bulunuyor. Bu dönemde öğrencilere askeri ve akademik alanlarda ideal eğitimle ve pratikler sağlanıyor. Üniversite genelinde sürekli olarak bedensel eğitim de verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir