Dzkk, Deniz Astsubay

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Nasıl Girilir? 

DpJWFPqXcAEdPTU

Deniz Kuvvetleri’nde görev almak isteyen kişiler Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu nasıl girilir hakkında merak duymaktadır. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu her yıl binlerce öğrenciyi eğiterek Türk Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmaya hazır hale getirmektedir. Bu okuldan mezun olanlar Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), deniz istihkâm, deniz piyade ve diğer kıyı birliklerinde görevlerini gerçekleştirmektedir. Ancak bu okula girebilmek için karşılanması gereken bir takım koşullar bulunur. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na girebilmek için ÖSYM tarafından yapılan MSÜ adlı sınava girilmesi gerekir. Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı olarak hazırlanan bu sınav her yıl önceden belirtilen bir tarihte gerçekleşir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Kaç Yıl?

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu kaç yıl sorusu bu okul hakkında en merak edilen konuların başında gelmektedir. Bir yüksek okul olan bu eğitim kurumunda toplam 2 sene eğitim verilmektedir. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim verilmekte olan bir çok bölüm bulunmaktadır. Gemi makineler, elektrik, büro yönetimi, elektronik teknolojisi ve uçak teknolojileri gibi çeşitli bölümleri bulunan bu yüksek okul her yıl binlerce öğrenciye eğitim vermektedir.

Deniz Astsubay MYO mezunlarına başarı ile tamamladıkları 2 yılın ardından astsubaylık diploması verilir. Ön lisans eğitimleri boyunca okumuş oldukları bölümün diploması da, astsubay diplomasına ek olarak verilmektedir. Bu yüksek okulda akademik olarak verilmekte olan çağdaş eğitimin yanı sıra ileri seviye donanma eğitimleri de öğrencilere verilmektedir. Deniz ve denizciliğe dair öğrenilmesi gereken tüm detaylar, 2 senelik eğitim süreci içerisinde öğrencilere aktarılır. Ayrıca okulun pek çok yurt dışı imkanı sağlaması da öğrencilere dünyayı tanıma imkanı sunmaktadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Nasıl Girilir? 

Deniz Astsubay Nerede Görev Yapar?

Deniz Astsubayları en genel tanımıyla Deniz Kuvvetleri’nin kara birliklerinde görev yapmakta olan askerlerdir. Piyadecilik ve muhafız/hizmet bölük astsubaylıklarını gerçekleştiren bu askerlere Deniz Piyade Astsubayı adı verilmektedir. Deniz astsubay nerede görev yapar sorusu deniz piyade birliklerinde, kara birliklerinde ve muhafız/hizmet birimlerinde görev yaptıkları şeklinde cevaplanabilir.

Deniz Astsubaylarının görev yapabilecekleri alanlar eğitim aldıkları bölüm ve İngilizce ve diğer yabancı dillere hakimiyetlerine göre de artabilir. Belirli bir seviyede yabancı dile hakim olan Deniz Astsubayları NATO kadrolarında görev alabilir. Askeri Ataşelik de görev yapabilecekleri alanların arasında gelmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz Astsubay MYO’dan mezun olunmasının ardından astsubay çavuş olarak görev yapmaya başlanır. Bu okuldan mezun olan kişiler Türk Deniz Kuvvetlerinin denizaltılarında, uçaklarında, su üstü gemilerinde, helikopterlerinde görev yapabilir. Ayrıca Sualtı Taaruz ve Sualtı Savunma birliklerinde de görev yapmaktadırlar. Dolayısıyla tüm bu birliklerde Deniz Astubsubayı olarak görev yapıyor olmaları Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunları ne iş yapar sorusuna cevap olarak verilebilir.

Deniz Astsubay Sınavı Ne Zaman?

Deniz Astsubay MYO, 1916 yılından beri Türk Deniz Kuvvetlerine astsubay yetiştirmek adına hizmet vermektedir. Bu yüksek okul, verdiği donanımlı eğitim ile lider özelliklere sahip ve sorumluluk bilincinde astsubayları göreve hazır hale getirmektedir. Yalova’nın Altınova ilçesinde yer alan bu okula girebilmek için ÖSYM tarafından hazırlanan MSÜ sınavlarına girmek ve yeterli puanı alabilmek gerekir. ÖSYM tarafından belirlenmiş olan puanı geçen aday öğrenciler, diğer koşullar da sağlandığı taktirde Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olabilir.

Günümüzde pek çok kişi Deniz Astsubay sınavı ne zaman sorusu hakkında merak duymaktadır. 2022 yılında 27 Mart tarihinde yapılan MSÜ sınavının 2023 yılında ise 26 Mart tarihinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

4 thoughts on “Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Nasıl Girilir? 

 1. Engin dedi ki:

  Ben açık öğretimde okuyorum 16 yaşındayım kayıt yapma gibi bir imkanım varmı

  1. Military App dedi ki:

   var hocam mezun olmanız yeterli

 2. Engin dedi ki:

  Ben açık öğretimde okuyorum 16 yaşındayım kayıt yapma gibi bir imkanım varmı acaba

 3. Tosun dedi ki:

  2003 lüyüm 21 mezunuyum msü sınavına girme hakkım varmı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir