Dzkk, Gündem

70 Emekli Amiral Hakkında Yurt Dışı Yasağı

emekli amiral

70 Emekli Amiral Hakkında Yurt Dışı Yasağı

Bildiri yayınlayarak milli iradeyi hedefleyen darbe heveslisi emekli amiralle hakkında başlatılan soruşturma sürüyor. İfadeleri alınan 70 emekli amiral, ülke dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı

emekli amiral hakkında yurt dışı yasağı
70 Emekli Amiral Hakkında Yurt Dışı Yasağı

Ankara Başsavcılığı’nca sürdürülen Montrö bildirisi soruşturmasında ifadeleri alınan 70 emekli amiral, ülke dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiral imzalı darbe çağrıştıran Montrö bildirisiyle ilgili soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında Ergun Mengi, Atilla Kezek, Ali Yüksel Önel, Cem Gürdeniz ve İlker Güven’in de olduğu 20 emekli amiralin, bildirinin hazırlık sürecinde aktif rol aldığı tespit edilmiş, şüpheliler, ifadeleri sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST

Başsavcılık, daha önceki aramalarda ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi, şüpheli ifadeleri ve HTS analizleri sonucu elde edilen deliller çerçevesinde, bildiride imzası bulunan diğer amiralleri de ifadeye çağırdı. Sorgu işlemlerine 27 Mayıs’ta başlanırken, şüpheliler gurup olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade verdi. Şu ana kadar 70 şüphelinin ifade işlemlerinin tamamlandığı, Ankara Adliyesine sevk edilen şüphelilerin tamamının ülke dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Diğer şüphelilerin ifade işlemlerine devam edilirken, şüphelilere, Emniyet’teki sorgularında “Bildiriden ne zaman haberdar oldunuz? Ne amaçla hazırlandı? Hazırlık sürecinde kimlerle irtibata geçildi?” gibi soruların yöneltildiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir