Askeri Bilgiler

Acemi Askerin İlk Haftası Nasıl Geçer?

bedelli askerlik ne kadar

Acemi askerin ilk haftası özellikle askere gidecek vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Askerlik belirli bir yaşa ve statüye ulaşmış erkek vatandaşların zorunlu olarak yapmaları gereken vatani görevleridir. Askerliğin ilk haftası ise genellikle çeşitli işlemler ve askerliğe hazırlık ve alışma süreci ile geçmektedir.

Askere Ne Zaman Teslim Olmak Gerekir?

İlk olarak, sülüs yani zorunlu askerlik belgesinde askerlik birimine teslim olmanız gereken tarih ve saati belirtilmektedir. Bu belgede yer alan tarih ve saate dikkat etmelisiniz. Bu tarihten sonra birliğe teslim olunması tavsiye edilmez. Askeri birliğe çok geç teslim olanlar kayıt altına alınır ​​ve geç geldikleri süre kadar, geç ihraç edilirler.

Sülüs belgeleri genellikle sabah 10’da birliklerinize teslim olmanız gerektiğini belirtir. Teslim olduğunuz gün, kışlanın önünde binlerce askerin toplandığını görebilirsiniz. Dolayısıyla ilk gün teslim olmak için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Ancak, birime 17:00’ye kadar girilmesi önerilmektedir. Çünkü sat 17.00’ye kadar teslim olan askerler, tüm işlemleri rahatlıkla tamamlayabilirler.

Birliğe Teslim Olduktan Sonra Askerde Ne Yapılır?

Acemi birliği önüne geldiğinizde tıpkı sizin gibi teslim olmak için sıraya girmiş binlerce insan bulursunuz. Askerler belirli bir sıralamaya yerleştirilir ve bu sıraya göre ilerler. Ardından sırası gelen askerler kışlaya götürülür. Bu aşamada topluluğu takip etmeniz önerilir. Kalabalıktan dolayı nizamiyeye yani kışlanın ana kapısına giriş yaklaşık 2 saat sürmektedir.

5d11d4b02af1070cb4d63afa scaled 1
Acemi Askerin İlk Haftası Nasıl Geçer?

Girişin ardından askerler X-RAY makinelerinden geçirilir. Kışlaya hiçbir sakıncalı malzemenin getirilmediğinden emin olmak için bu makineden geçmek önemlidir. Ardından toplulukla birlikte ilerlemeye devam edilir.

Sigorta İşlemleri

Nizamiye girişinde ilk sırayı tamamladıktan sonra sigorta işlemlerinizi halletmeniz gerekir. Bu sigorta, askerde meydana gelebilecek herhangi bir aksilik için tasarlanmış, oldukça kapsamlı bir sigortadır. Askerlik sırasında askerlerin başına gelecek herhangi bir durumda bu sigorta sayesinde ailelere tazminat ödenir. Gerekli formalara bilgilerinizi doğru olacak şekilde girmeniz gerekir. Sigorta zorunlu değildir, ancak şiddetle tavsiye edilir.

Form ve Aşı İşlemleri

Sigorta sürecini tamamladıktan sonra yolculuğa devam edilir. Bu işlemin ardından form ve aşı işlemlerinin halledilmesi gerekir. Bu süreçte askerlere yaklaşık olarak 6-7 adet form verilir, bu formların dikkatle doldurulması gerekir. Ardından aşıya geçilebilir. Bu aşı üç aşıdan oluşmaktadır. Aşı işlemi de çok hızlı şekilde gerçekleşir.

Malzeme Alım İşlemleri

Aşıdan sonra askerler malzeme almak için uygun görülen yere yönlendirilir. Bu bölümde kamuflajlı giysiler, botlar, kemerler, şapkalar, spor ayakkabılar, eşofmanlar ve bir çok askeri teçhizat bulunur. Giysiler ve ayakkabılar burada denenebilir. Binlerce asker sıraya girmiş olduğu için deneme süreci çok hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

Tüm bu işlemler, acemi asker ilk günlerde neler yapar sorusuna cevap olarak verilebilir. İşlemlerin ardından defterler doldurulur ve askerler koğuşlarına teslim edilir. Ardından askerler yemek yemek için yemekhaneye doğru yola çıkar. Bu askerlerin ilk yemekleridir. Yemekhanede sizi uzun bir sıranın bekleyebiliyor olacağını unutmamanız gerekir. Yemekten sonra koğuşun sayımı yapılır ve herhangi bir eksik yoksa o gün bitmiş olur. Acemi askerlerin ilk haftası genellikle bu gibi işlemlerle ve askerliğe alışma süreci ile geçmektedir. Endişelenmenize ya da strese girmenize gerek yoktur. Eğitim kampında herkes acemidir. Askerler yavaş yavaş orduya alışır. Stres olmadan içinde olduğunuz duruma uyum sağlamak gerekir. Askerliğin ilk haftasının ardından birkaç hafta oldukça yoğun geçeceği için ilk haftada hızlıca alışmanız gerektiği önerilmektedir. Dolayısıyla askerlik içerisinde ilk haftanız için tedirgin olmanıza neden olacak herhangi bir etken olmadığını göz ardı etmeyerek, sakin bir şekilde teslim olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir