Askeri Bilgiler

Askerdeyken İzin Hangi Durumlarda Alınır? 

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir

Askerdeyken İzin Hangi Durumlarda Alınır? Askerde izin kullanmak ve detayları, özellikle de askere gidecek olanlar başta olmak üzere pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay ve astsubayları barış zamanında 30 gün yıllık izin hakkına sahiptir. Ayrıca kısa süreli nedenlerle 15 güne kadar yıllık mazeret izni de verilebilmektedir. Personelin herhangi bir nedenle izin talep etmesi halinde öncelikle muaf tutulan yıllık izin kullanılır. İzinler her yetkili personel için izin belgesi kapsamında düzenlenir. Bu izin;

  • Tüm çalışanların planlı yıllık izinlerinin kullanılmasını sağlamak amacıyla, Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında 20 gün, diğer aylarda 10 gün ihtiyaca göre ikişer kez, birim hizmet ve personel müsaitliği (30) gün planına göre, birlik komutanının emrinde ve personelin istekleri göz önüne alınarak bir veya birkaç kez verilir.
  • Birinci fıkrada belirtilen aylar dışında planlı yıllık izin (30 gün) kullanmak isteyen personel, birlik komutanının gözetiminde planlı bir şekilde bir veya birden fazla yıllık izin alır ve izin verilir.
  • Yıllık mazeretli izne ayrılan personele gidiş-dönüş yollarında geçirdikleri süreler için bir defaya mahsus yol izni verilir.
  • Bir takvim yılında bir kez izinli yetkili makam, fiili izin süresini dikkate alarak, taşınan araca bağlı olarak 4 güne kadar yoldan geçmek için yol izni verir. Belgesel gecikmeler dikkate alınır.
  • Tüm departmanlar, tesisler ve genel müdürlük personeli (30 kişi) için günlük planlı izinler adına ilgili kurala göre izin takvimi oluşturulur. Kesintisiz hizmete dayalı izin çizelgeleri oluşturulurken personel talepleri dikkate alınmaktadır. Memurlar ve astsubaylar için yıllık izin programları ayrı ayrı hazırlanır ve her yılın 15 Kasım tarihine kadar ruhsatlandırma kuruluşuna sunulur. Bu kartların incelenmesi, onaylanması ve ilgili mercilere bildirilmesi süreci 15 Aralık tarihine kadar tamamlanacak ve yeni yılın başında uygulamaya geçilecektir.
  • Yedek subayların yıllık planlı izinleri ve yıllık muafiyetli izinleri hakkında memurlara ilişkin hükümler uygulanır. Hizmet yılı artar veya azalırsa, (30) günlük izin kredisi oranında yıllık izin ödeneği belirlenir ve raporlanır.
  • Birlik, kuruluş veya genel merkezlerde izinli personel sayısı, toplam nüfusun 1/4’ünü aşamaz. İzinlerin mevsime göre eşit dağılımının sağlanması esastır. Belirtilen oranın uygulanamaması halinde ilgili emrin verilmesi kararı daire, kurum ve genel müdürlük başkanlarının takdirindedir.

Yakını Ölen Askere Kaç Gün İzin Verilir?

Askerdeyken izin alma durumları arasında ilk başta birinci dereceden yakının kaybedilmesi gelir. Devlet, birinci derece akrabası vefat etmiş erlere ve astsubaylara tam 10 günlük izin verir. Bu süre askerlikten sayılır. Bu süre zarfında yerel sınırlardan bağımsız olarak her yere gidebilirsiniz. 10 günlük izni bir cenazeye gitmek veya istediğiniz cenazeye gitmek için kullanabilirsiniz.

0x0 uzman erbaslardan teroristlere gozdagi 1510246988253
Askerdeyken İzin Hangi Durumlarda Alınır? 

Erbaş ve Erlerin İzinleri

Erbaş ve erler, ilk 6 ay ayda 1 gün, sonraki 6 ay hizmete devam etmeleri halinde ise her ay 2 gün izin hakkına sahiptir. Astsubay ve erlerin, ordunun gerektirdiği görev ve sorumlulukları erine getirirken gösterdikleri gayret ve uğraşlar sonucunda üstün başarı gösterdikleri takdirde, görevlerini tamamlamadan önce kullanılmak üzere üç (3) güne kadar izne sahip olabilirler. Askerlik döneminde sınav izinleri almak için ise birliğe bir dilekçe yazılır ve sınav giriş günü belirtilir.

Askerlerin Evci İzinleri

Asker izin günleri arasında evci izinleri de bulunur. Ancak izni kullanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Askerin Komutanından izin alınması gerekir. Yazıcı üzerinde gerekli belge ve prosedürlerin gerçekleştirilmesi de şarttır. En önemli şart ise asker için izin almak noktasında anneniz, babanız, kardeşleriniz veya eşinizin gelerek sizi çıkartmasıdır. Gelen kişilerin de mutlaka yanında kimlik bulundurması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir