Gündem

Yaş Bakımından Ehliyet Şartları Nelerdir?

0x0 son dakika surucu kurslari ne zaman acilacak 1 haziran normallesme surecinde ehliyet kurslari acilacak mi 1590655053967

Yaş bakımından ehliyet alma şartları her ehliyet sınıfında bulunan bir şarttır. Ehliyet sınıfları için gerekli olan yaş sınırlarını sizler için derledik. Her ehliyet sınıfı için gerekli olan yaş sınırı farklılık göstermektedir. 1 Ocak 2016 yılından itibaren değişiklikler meydana gelmiştir. Vatandaşlar artık yeni şartlara göre ehliyetlerini alabileceklerdir. Tüm ehliyet yaşı şartları aynı zamanda elektronik sınavlar için de geçerlidir. Kişiler gerekli olan şartları yerine getirmedikten sonra elektronik sınavlara da giremezler.

2022 Ehliyet Alma Yaş Sınırları Neler?

Ehliyet alma yaşı her sınıf farklılık gösterir. M, A1, B1 sınıfı ehliyetlere sahip olabilmek için kişilerin 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıfı ehliyetler için ise kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. A sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 20 yaşını doldurmak gereklidir. Ancak kişiler 3 tekerlekli motosiklet sürecek iseler bu durumda 21 yaşını doldurmuş olmak zorundadırlar.

C, CE, D1, D1E sınıfı ehliyetler için ise 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. D ve DE sınıfı ehliyetler için kişilerin 24 yaşında olmaları gerekmektedir. Kişiler yer alan bu şartları tamamladıktan sonra istedikleri ehliyet belgelerini rahatlıkla alabilirler. Ehliyet alma yaş sınırı bu şekildedir. Kişiler bu yaş sınırlarına göre uygun oldukları ehliyet belgeleri alabilmektedir.

yeni tip ehliyet 2016
Yaş Bakımından Ehliyet Şartları Nelerdir?

Ehliyet Yaş Şartı Nasıl Hesaplanır?

Ehliyet almak için kişiler kendi yaş hesaplamalarını yaparken karışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Her ehliyetin yaş sınırı değişkendir. Ehliyet yaşı hesaplama için aşağıda sizlere açıklayıcı bir şekilde yaş sınırlarına göre gerekli olan en yakın doğum tarihlerini sıraladık. Kişiler kendi yaş hesaplamaları aşağıda yer alan bilgiler üzerinden gerçekleştirebilirler.

En yüksek ehliyet yaşı 24 şeklindedir. 24 yaş sınırı olan ehliyet için kişiler 2022 yılında ehliyet almak istiyorlarsa 1997 yaşında olmaları gerekmektedir. 21 yaş sınırı için 2000 yılı, 20 yaş sınırı için ise 2001 yılı doğumlu olmaları yeterlidir. 18 yaş sınırı için ise 2003 doğum yılına sahip olmaları gerekmektedir. 16 yaş sınırı için ise 2005 yılında doğmuş olmak 2022 yılında ehliyet alabilmek için yeterlidir.

Ehliyet Alma Şartı Sadece Yaş Sınırları mı?

Yaşlara göre ehliyet sınırları yukarıda belirlendiği gibidir. 2022 yılı içerisinde ehliyet alabilmek için kişilerin yukarıda yer alan şartlara uygunluk göstermeleri gerekmektedir. Ehliyet alabilmek için tek yeterli olan şart sadece yaş değildir. Ehliyet belgeleri için gerekli olan başka şartlar da bulunmaktadır. Adli sicil kayıtları, sağlık raporları, mezuniyet durumları, deneyimler gibi çok çeşitli özelliklerde şartlar bulunmaktadır. Kişiler yer alan şartları iyi bir şekilde araştırmalıdır. Uygun olunan ehliyet sınıfları için ehliyet kurslarına başvurabilir ve gerekli olan sınavları geçtikten sonra ehliyet belgelerinizi elde edebilirsiniz. Kişiler yaş sınırı doldurdukları için doğrudan bazı ehliyetleri alamazlar. Bazı ehliyetler için belirli süre deneyim şartları bulunmaktadır. Kişilerin hem deneyim hem de yaş şartlarına uygunluk göstermeleri gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir