Gündem, Askeri Bilgiler

Acemi Birliği Kaç Gün Sürer?

Acemi Birliği Kaç Gün Sürer?

Askerlik yolu gözükenlerin internet üzerinde en çok arattıkları soruların başında acemi birliği kaç gün sürer? sorusu geliyor. Ayrıca acemi birliğinden sonra usta birliğinin neresi olacağının nasıl tespit edildiği çokça sorulan sorular arasında.

Acemi Askerlik Kaç Gün

Bedelli askerlik yapanlar için acemi birliği ve usta birliği gibi bir ayrım doğan olarak bulunmaz. Bedelli yapmaya hak kazanamayan tüm askerler için askerlik süresi toplam 6 aydır. Askerlikteki acemi ve usta birliği süreleri şu şekildedir;

  • 1 Ayı ( Acemi Birlik )      
  • 5 Ayı ( Usta Birliği )

Acemi birliği süresi 1 ay olarak kabul edilse de günümüzde 28 gün olarak uygulanmaktadır.

Usta Birliği Nereye Çıkar?

Usta birliğinin nereye çıkacağı ile ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak genel olarak kabul edilen görüşe göre ikametgahları doğuda olanların batıya, batıda olanların ise doğuya gönderildikleridir. Ancak bu kesin bir kural olarak kabul edilemez. Bazı durumlarda kişilere doğdukları şehir veya yaşadıkları şehrin bile usta birliği olarak çıktığı olmaktadır.

Acemi Birliği Kaç Gün Sürer?
Acemi Birliği Kaç Gün Sürer?

Acemi Ve Usta birliği Aynı Yerde olur Mu?

Askere gidecek olanların akıllarına takılan sorulardan bir diğeri de acemi birliği ile usta birliğinin aynı yerde olup olamayacağıdır. Türk silahlı Kuvvetler İç mevzuatına göre acemi birliği ile usta birliğinin aynı yerde yapılmasını engelleyen bir hüküm bulunmuyor. Dolayısıyla acemi birliği ile usta birliği aynı yer olabilir.

Usta Birliği Yeri Değişir Mi?

Halk arasında usta birliği belirli olduktan sonra dilekçe verilerek usta birliğinin değişebileceği yönünde bir kanı vardır. Ancak hiçbir şekilde usta birliği yeri belli olduktan sonra usta birliği yerinin değişmesi mümkün değildir. Türk silahlı Kuvvetleri İç mevzuatı ve yönergelerinde böyle bir hüküm bulunmuyor.

Usta Birliği Nasıl Öğrenilir?

Acemilikten kura ile belirlenen usta birliği internet üzerinden öğrenilebiliyor. Usta birliğini öğrenmek için E-Devlet üzerinde bulunan usta birliği sorgulama sekmesine tıklayarak usta birliği yeri kolayca öğrenilebilir. Ancak E-Devlet üzerinden usta birliği yerini öğrenebilmek için E-Devlet şifresinin olması gerekiyor aksi takdirde E-Devlet sistemine giriş yapmak mümkün değil. 

Acemi Birliği İzin Kaç Gün?

Acemi birliği bittikten sonra usta birliğine katılmak için yol izni verilmektedir. Ayrıca usta birliğini geçmeden önce 7 gün izin verilir.

6 ay Askerlik Kaç gün Sürer?

6 ay askerlik kaç gün sürer sorusu bir çok kişi tarafından sorulmaktadır. Askere giden hükümlü öncelikli olarak altı aylık askerliğinin kaç gün sürdüğünü merak eder. 6 ay askerlik 180 gün sürmektedir 30 günü acemi birliği 150 günü usta birliği olarak geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir