Gündem

Asker Tıraşı Nasıl Olur?

Asker Tıraşı Nasıl Olur?

Askerlik her erkeğin hayatında önemli bir dönüm noktasıdır. Yirmili yaşlarda erkekler eğer eğitim süreci yoksa ve tecili bulunmuyorsa ilan edilen celp tarihinde asker alma şubesine giderek işlemlerini yaptırmasının hemen ardından askere alınmaktadır.

Askere gidecek kişilerin aklına ilk gelen konu asker tıraşı nasıl olur? sorusudur. Asker tıraşının belirli bir formu olmamakla birlikte kısa saç olması yeterlidir.

Asker Tıraşı Kaç Numara Olmalı? 

Asker tıraşı genel itibari ile askerlerin başına taktıkları kep isimli şapkadan dışarı taşmayan üst saçlar ve olabildiğince kısa kesilmiş yan saçlardan oluşan bir forma sahiptir. Kep altı da denilen bu model kesimin başlıca amacı;

  • Saçların göz üstüne düşerek görmeyi engellememesi,
  • Temel saç hijyeni,
  • Tek tip görüntü amacı,
  • Yağlanma ve bitlenmeye karşı önlem,

Olarak sıralanabilir. Resmi yönetmeliklerde asker tıraşı nasıl olur? sorusuna net bir açıklama getirilmemekle birlikte saçların olabildiğince kısa olması ve üstler ile yan saçların arasında uzunluk farkının olması amaçlanmıştır.

Asker Tıraşı Nasıl Olur?
Asker Tıraşı Nasıl Olur?

Seyrek Saçlı Veya Kel Olanlar Nasıl Tıraş Olmalıdır?

Seyrek saçlara sahip ya da hiç saçı olmayan kişilerin asker tıraşı nasıl olur? konusu merak ediliyorsa sadece şapka takıldığında görünen kısımları oldukça kısa kestirmeleri yeterli olacaktır. Ayrıca bir özel hüküm bulunmayan bu saç durumlarına karşı genel tıraş kaideleri de geçerli olacaktır. Hiç saçı çıkmayan kişiler için ise bölük sorumlusuna bilgi verilmesi yeterli olacaktır.

Sakal Tıraşı Nasıl Olmalıdır?

Askerde her sabah düzenli tıraş olunması gerekmektedir. Sakallar için asker tıraşı nasıl olur? merakınız var ise her sabah kalkış uyarısı ile birlikte sinek kaydı tıraş olmanız gerekmektedir. Cildinizde jilete karşı tahriş olma durumu ya da hassasiyetiniz varsa revire çıkarak özel sakal izni almanız gerekecektir.

Ayrıca sakalların birden fazla perdeler ile kesilerek ve tersine almalar ile ciltten tamamen arındırılmaları gerekmektedir. Sorumlular tarafından yapılan kontrollerde kirli sakal yada el ile temas edildiğinde takılan sakala izin verilmemektedir. Her gün düzenli ve tıraş sabunu ile tıraş olmanız durumunda cildiniz zamanla alışır ve herhangi bir tahriş unsuruna rastlamanız azalır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir