Askeri Bilgiler

Acemi Birliğinde Rahat Etmek için Yapılması Gerekenler 

5d11d4b02af1070cb4d63afa scaled 2

Acemi birliğinin süresi askerliğin süresine göre belirlenen ve askerliğe alışma süresi olarak da ele alınabilecek süreçtir. Vatani görevini yapan vatandaşlar için oldukça önemli olan bu sürecin daha kolay ve rahat şekilde geçebilmesi adına, dikkat etmek gereken çeşitli etkenler bulunur.

Acemi Birliğinde Nedir?

Acemi birliği, vatani görevini yerine getiren vatandaşları usta birliğine hazırlayan birliktir. Acemi birliğinden usta birliğine geçecek askerlere 7 günlük bir izin süresi tanınmaktadır. Askerliğin ilk dönemini temsil eden acemi birliği, askerlik sürecine alışılması için önemlidir. Vatani görevini yerine getiren vatandaşlara bu birlikte temel askeri eğitimler verilir.

Temel eğitimlerin verildiği bölük olan acemi birliği, askerliğin en önemli süreçlerinden biridir. Askerlik görevlerini yerine getirecek vatandaşlar bu bölükte nasıl konuşacaklarından, nasıl silah tutacaklarına kadar pek çok farklı konuda eğitim alırlar. Askerlik esnasında acemi birliğinin süresi uzun ve kısa dönem askerlik için 28 gün olarak belirlenmiştir. Ancak askerlik görevini bedelli şekilde yerine getirenler için bu süre değişmektedir. 28 günlük acemi birliğinin ardından askerler usta birliğindeki görevleri için hazır hale gelirler.

Acemi birliği görevinizi yerinize getireceğiniz bölgenin neresi olduğunu öğrenmek için öncelikle vatani görevinizi yapmak adına başvuruda bulunmanız gerekir. Ardından e-Devlet üzerinden askeri birliğinizi nerede yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Acemi Birliğinde Rahat Etmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Askeri düzen içerisinde her birliğin kendine göre kuralları bulunur. Acemi birliğine giderken ise yanınıza cep telefonu, kesici veya delici herhangi bir alet veya uyuşturucu ya da alkol içeren maddeler almanız yasaktır. Ancak düzenli şekilde ilaç kullanmanızı gerektirecek bir sağlık sorununuz varsa, ilaçlarınızın yanınızda olmasına izin verilmektedir.

Acemi birliğinde ilk gün genellikle istirahat şeklinde ve oldukça rahat geçer. Bu bölükte askerlik görevinizi yerine getirirken yanınıza almanız gereken çeşitli eşyalar, acemi birliğini çok daha rahat şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

716271 1198509123
Acemi Birliğinde Rahat Etmek için Yapılması Gerekenler 

Acemi birliğinde rahat etmek için yanınıza almanız gereken eşyalardan ilki para ya da kart gibi değerli eşyalarınızın güvende olabilmesi için dayanıklı bir cüzdandır. Ancak tercih edeceğiniz cüzdanın eğitimleriniz esnasında düşmemesi için boyundan asmanıza yardımcı olacak, ipli bir model olmasına dikkat etmelisiniz. Tıraş malzemeleriniz ve diş fırçası gibi hijyen malzemelerinizi saklayabilmek için ise bir tıraş çantası edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra askerlik sürecinde yalnızca botlarınızı giyeceğiniz için sık sık boyamanız gerekecektir. Dolayısıyla bot boyası ve parlatıcı süngerinde malzemelerinizin arasında olması çok daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kirli ve temiz çamaşırlarınızı birbirinden ayırabilmek adına yanınıza torba olarak, düzeni sağlayabilirsiniz. Dolap temizliği ve düzeninin sık aralıklarla kontrol ediliyor olmasından kaynaklı bu torbalar çok daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Sivil eşyalarınızı depoya bırakmanız için bir sivil çantası almanız gerekir. Sivil çantanıza alacağınız kilit ise, olası bir hırsızlık ya da kayıp durumunun önüne geçecektir. Eğitim süreciniz esnasında kıyafetleriniz yırtılabilir, sökülebilir ya da hasar görebilir. Bu gibi durumları çözebilmek adına yanınızda küçük bir dikiş seti bulundurabilirsiniz.

Acemi birliği adına kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak malzemeler ve eşyalar, birliğe gittiğiniz yere göre de değişkenlik gösterir. Eğer soğuk bir bölgeye gidiyorsanız yanınıza yüzünüzde soğuktan çatlama meydana gelmesi durumunda kullanabileceğiniz nemlendirici kremler alabilirsiniz. Botların ayağınıza vurması durumunu göze alarak da bot vatkası gibi koruyucular almanız daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Acemi birliğinde rahat etmek için yapılacaklar arasında bulunan bu malzeme seçimleri, askerliğin ilk süreci olan acemi birliğini daha konforlu şekilde atlatabilmenizi mümkün hale getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir