Askeri Bilgiler

E- Devlet Askerlik Ertelemek

20181210 2 33843621 39751927 e1550301487279 1024x696 1

E- devlet askerlik erteleme çeşitli sebepler yüzünden askerliğini yapamayacak ve ertelemek durumunda kalan askerlerin yaptığı bir işlemdir. Askerlik erkekler için zorunlu vatandaşlık görevidir. Bunun için belli bir döneme kadar ertelenebilir. Fakat askerliği tamamen yapmama gibi bir durum söz konusu değildir. Askerliğini genelde eğitim gören kişiler erteleyebilmektedir. Farklı nedenler askerlik için çok geçerli değildir.

Tecil Başvurusu

E- devletten askerlik ertelenmesi kişilerin e- devlet şifrelerinin olması şarttır. Normalde bir askerlik şubesine giderek de askerliği tecil ettirme işlemi yapılabilir. Askerlik şubesinden tecil ettirmek isteyenler mezuniyet diplomaları ve 4 tane fotokopisi, nüfus cüzdanı ve 4 tane fotokopisi, son 6 ay içerisinde çekilmiş 6 tane vesikalık fotoğraf, kişilerin ehliyeti varsa 2 tane fotokopisi belgelerinin hepsinin tamamlanmış olması gerekir. Fakat son dönemlerde e- devlet üzerinden daha pratik olduğu için asker adayları bu yolu tercih etmektedir.

E- devlet şifresi için kişiler PTT’ye başvurabilir. Buradan bir e- devlet şifresi aldıktan sonra çevrimiçi olarak askerlik erteleme işlemi gerçekleştirilebilir. E- devlet üzerinden giriş yapılmalıdır. Buradan daha sonra şifre değiştirme gerçekleştirilerek daha güvenli bir hale getirilebilir. E- devlet arama kısmına ‘Milli Savunma Bakanlığı’ olarak giriş yapılmalıdır. Buradan ‘Asal Yoklama Başvurusu’ sayfasına girilmelidir. Bu sayfadan tecil ettirme başvuruları yapılabilir.

kimler bedelli askerlik kredisinden faydalanabilir
E- Devlet Askerlik Ertelemek

Tecil Ettirme Süreleri

E- devlet askerlik erteleme yapmak genelde eğitim üzerinden gerçekleştirilmektedir. Lise ya da dengi olan bir eğitim kurumu üzerinden mezun olacak askerlik yükümlüleri e- devlet üzerinden herhangi bir neden göstermeden 3 sene boyunca askerliklerini tecil ettirebilir. Lise için askerliğini tecil ettirmek isteyenler yoklama kaçağı gibi görünmemek için zamanı geçmeden erteleme işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Üniversitede okuyan öğrenciler için askerliğini erteleme süreci 2 sene olarak belirlenmiştir. Mesleki tecrübelerini geliştirmek için staj yapacaklar, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin ise askerliklerini tecil ettirme süreleri 1 senedir. Bu öğrencilerin yaşları için üst sınır 35 olarak belirlenmiştir. 35 yaşını geçtikten sonra mesleğinde kendini yükseltmek için başvuru yapacak olan kişilerin askerliklerini de göz önünde bulundurmalıdır. Hala askere gidemeyen kişiler yoklama kaçağı sayılacaktır.

Yurtdışında Çalışmak İçin Bedelli Askerlik

Yurtdışında askerlik yapmadan çalışmak isteyenler bedelli askerliğe de başvurulabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler yurtdışında çalışmak için askerlik işlemlerini kesinlikle tamamlamalıdır. Türkiye vatandaşlığından çıkıp tamamen yurtdışında yaşayan bir birey olunduğu takdirde askerlikten muaf olunabilmektedir. Bedelli askerlik de kişilerin yurtdışından örgün askerlik yapmadan çalışmaya devam edebilecekleri bir yöntemdir. Yurtdışında yaşamak isteyen kişiler bedelli askerlik başvurusunu yaparak uzaktan askerliklerini tamamlayabilir. Bu şartları taşıyan kişi kendisi olabilir, birinci dereceden yakını ya da eşi e- devlet üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamalıdır. Askerlik şubesi üzerinden de bedelli askerlik için başvuru yapılabilmektedir. Yurtdışında olan kişilerin de bedelli askerlik için belirli bir ücreti ödemeleri gerekir. Başvuru sırasında ücret de ödenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir