Askeri Bilgiler

Obezite Çürük Raporu Kaç Yıl Geçerlidir? 

0x0 asker sozleri 2020 kisa uzun askerlik sozleri askere soylenebilecek sozler 1609063667074

Obezite çürük raporu askerlik görevini yerine getirmesi gereken kişiler tarafından sıklıkla araştırılan konuların başında gelmektedir. En genel tanımıyla çeşitli hastalıklar sebebiyle askerlik görevini yerine getiremeyecek vatandaşlara verilen muafiyet raporu halk arasında çürük raporu olarak adlandırılır. Çeşitli sebepler dolayısıyla verilen muafiyet raporunun en genel sebeplerinden bir tanesi ise obezite hastalığı olarak ele alınmaktadır.

Obezite İçin Çürük Raporu Verilir mi?

Çürük raporu, belirli bir yaşı doldurmuş kişilerin zorunlu olarak yerine getirmeleri gereken askeri görevlerini yerine getiremeyeceklerini anlatan rapor olarak düşünülebilir. İyileşmesi mümkün olmayan ya da vatani görevinizi yapmanıza engel olan hastalıklar sebebiyle alabileceğiniz bu rapor askerlikten muaf olmanızı sağlayacaktır. Obezite olarak adlandırılan kilo boy endeksinde kilonun çok daha yüksek bir ortalamaya sahip olması olarak bilinen bu durumda, askerliği muaf olmasına neden olan sebeplerin arasında bulunur.

Askerliğe elverişli değildir raporu olarak da bilinmekte olan çürük raporu Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan yetkili sağlık kuruluşları tarafından verilmektedir. Yoklama işlemleri esnasında yapılan sağlık testleri askerliğe elverişli olup olmadığınız hakkında bir karara varılması adına oldukça önemlidir. Çürük raporu olarak adlandırılan ve askerlikten muaf olmamızı sağlayan bu rapor, yalnızca askeri hastanelerde görev yapan doktorlar tarafından verilebilir.

716271 1198509123
Obezite Çürük Raporu Kaç Yıl Geçerlidir? 

Obezite rahatsızlığı için de askerlikten muafiyet belgesi alabiliyor olmanız, ilerleyen süreçlerde bu belgeyi yeniletmeniz gerektiği hakkında kafa karışıklığı yaşamanıza neden olabilir. Özellikle obezite hastalığına sahip olan bu sebeple çürük belgesi almış kişilerin zaman içerisinde zayıflayarak olması gereken ortalama kiloya ulaşması durumunda askere çağrılıp, çağrılmayacakları sıklıkla araştırılan ve merak edilen bir konudur.

Obezite İçin Verilen Çürük Raporunun Geçerlilik Süresi Nedir?

Obezite çürük raporu geçerlilik süresi vücut kitle endeksi esnasında kilosunun ortalamanın çok üstünde olması sebebiyle çeşitli hastalıklar yaşayan kişilerin askerlikten muaf olması durumunda oldukça sıkı şekilde araştırılan bir konu haline gelmektedir. Kişilerin askerlikten muaf olabilmeleri adına tedavi edilemeyecek ve hayatlarını ciddi oranda etkileyen ya da tedaviye karşılık vermeyen hastalıkları olması gerekir. Ancak obezitenin düzelebilen ve ortadan kalkabilen bir hastalık olması, bu raporun yenilenmesi ya da ne kadar geçerli olduğu hakkında çeşitli araştırmalar yapılmasına ve bu konuda merak duyulmasına neden olur.

Vatandaş obezite hastalığı ile karşı karşıya olması sebebiyle askerlikten muaf olduğuna dair çürük raporu aldıysa ve 41 yaşına kadar 148 kilonun altına inemezse hayat boyu askerlikten muaf olacaktır. Bu durum kişinin yaşadığı obezite probleminin devam ettiğini ve dolayısıyla askerlik görevini yerine getiremeyeceğini anlatmaktadır. Ancak kişiler obezite sebebiyle askerlikten muafiyet raporu almalarının ardından olmaları gereken kiloya ulaşırlarsa ve obezite problemi ortadan kalkarsa bu durumda askerliğe çağrılacaklardır. Obezite probleminin ortadan kalkması muafiyet belgesinin de geçersiz sayılmasına sebep olur.

Dolayısıyla obezite çürük raporu geçerlilik süresi için obezite probleminin ortadan kalkması gerektiği cevabı verilebilir. 41 yaşına gelmiş ancak hala 148 kilonun üzerinde bulunan kişiler askerlikten hayat boyu muaf olacaklar ve bu vatani görevlerini yerine getiremeyeceklerdir.

Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliğine göre vatandaşların olması gereken kilodan çok daha yüksek kiloda bulunması sebebiyle askerliğe elverişsiz duruma geldiklerinde, askerlikten muaf olabilmeleri için bu durumun en az 5 yıldır devam ettiği saptanmalıdır. Gerekli denetimlerin ardından obezite sebebiyle askerlikten muafiyet belgesi alan kişiler 5 yılın ardından tekrar gerekli sağlık kontrollerine girmekte ve obezite durumu devam ettiği tespit edilirse tekrar muafiyet raporu almaktadır. Dolayısıyla obezite için verilen çürük raporunun geçerlilik süresinin 5 yıl olduğu söylenebilir. Obezite raporu almak için askeri hastanelere giderek gerekli bölümlere başvurmak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir