Askeri Bilgiler

Acemi Birliğinde Sosyal İmkanlar Nasıl?

Acemi Birliğinde Sosyal İmkanlar Nasıl?

Askerlik bir insanın yaşayabileceği en tuhaf yerlerin başında gelir. Çünkü askere gittiğinizde normal bir yaşam standardını geride bırakmanız gerekiyor. Oturmanız, kalkmanız, yürümeniz ve konuşmanızın komutla yapılması gerektiği askerliğin en zor ve sıkıntılı süreci acemilik bölümüdür. Acemilik gittiğiniz yere göre rahat ya da zor olabilir. Bu nedenle acemi birliğinde sosyal imkanlar konusunun da tamamen gittiğiniz yere bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Askerde sosyal yaşamın sivil sosyal yaşamıyla alakası yoktur. Bu nedenle sosyallikten ne beklediğinizde çok önemlidir. Örneğin akşamları canınız istediği gibi koğuşunuza gidemez ya da çıkamazsınız. Bu nedenle yapacağınız sosyal faaliyet yalnızca askeri gazinoya gitmek olacaktır.

Askeri gazino dediğimizde de kafanız karışması normal yaşamdaki gibi içinde dansöz oynayan bir yer değil. Askerde gazino içinde televizyonun olduğu, kantinin yer aldığı ve bir gurup erkeğin oturduğu yerdir. Eğer acemi bir askerseniz burada söz sahibi olma imkanınız mümkün olmayacağından buranın da sizi keseceğini çok zannetmiyorum. Bunun için askerde sosyal faaliyet kendi tertipleriniz arasında sivil hayattan sohbet etmek olacaktır.

MilitaryApp.com 6
Acemi Birliğinde Sosyal İmkanlar Nasıl?

Acemi Birliği Nasıl Bir Yer?

Acemi birliğine girdiğinizde her şeyiniz planlı olmak zorunda. Yatışınız kalkışınız ve yemin etmemişseniz dışarı çıkışınız sizin elinizde değildir. Askerde yemin etmeyen birinin birlik dışına çıkması yasaktır. Bu nedenle yemin törenini beklemeniz gerekir. Yemin töreni sonrasındaki sosyal faaliyet ise bulunduğunuz şehirde askere serbest olan yerlere gitmek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Doğuda Askerlik Yapmak İstemeyenler İçin Dilekçe Örneği

Acemilik askerliğin en sıkıcı ve en yorucu dönemleridir. Gittiğiniz yer acemiliğinizin süresini de belirleyecektir. Çünkü bazı yerler 3 ay acemilik için uygun iken bazı yerlerde 1 ayda acemiliğiniz tamamlanır.

Askerce acemiliğinizin sonuna doğru artık birşeyler yerine oturmaya başlar, fakat şimdi sizin tekrardan sivile dönme zamanınız da gelmiş demektir. Tekrardan izne gidip usta birliğinize teslim olmak isterseniz yine yabancılaşma ve bir alışma dönemine gireceğinizi asla unutmayın.

Eskiyle bugünün askerliğini kıyasladığımızda 6 aylık bir askerlik sürecinin hiçte sorun olmayacağını ve göz açıp kapayana kadar geçeceğini belirtebiliriz. Bu nedenle aslında askere gitmeden önce yaşadığınız paniği ve endişeyi bir kenara bırakmanızın tam zamanı gelmiş demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir