Askeri Bilgiler

Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik her Türk erkeğinin yapmak zorunda olduğu asli görevlerinin başında gelmektedir. Askerlik bazı durumlarda engel teşkil ederken bazı durumlarda da terhis belgesi sayesinde kolaylık sağlar. Bunun en önemli göstergesi ise askerliği yaptığınızda iş başvurusunda bulunabilme imkânınızın olmasıdır. İşe alım öncesinde askerliğin bitirilmiş olmasının şart koşulmasının nedeni işin yarım bırakılarak işten ayrılmamasıdır. Kısacası her Türk erkeğinin bir an önce askerliğini tamamlayarak önündeki engeli kaldırmış olması gerekir. Bu engelin kaldırıldığını ispat etmek için ise terhis belgesinin elinde olması gerekir.

Terhis Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Terhis belgesi askerlik görevini tamamlamış kişiler tarafından askerlik yerlerinden alınabilir. Terhis belgesini kaybeden ya da herhangi bir nedenden dolayı terhis belgesini alamayanlar e-devlet üzerinden alabilirler.

Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?
Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

Belge üzerinde bulunan karakod, sayesinde karşı taraf bunu sisteme okutabilir ve durumunuzla ilgili bilgilere ulaşabilir. Yapmanız gereken ise e-devlet sistemine girdikten sonra askerlik durum belgesi sorgulama sekmesini bulmanız gerekiyor. Buradan sorgulama işleminizi gerçekleştirdiğinizde askerlikle ilgili durumunuz açık bir şekilde belirtilmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir: Doğuda Askerlik Yapmak İstemeyenler İçin Dilekçe Örneği

Burada gördüğünüz belgenizi istediğiniz zaman bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bu belgenin geçerlilik süresi vardır. Bu nedenle indirmeden önce ihtiyacınızın olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Belgeyi indirdikten sonra geçerlilik süresi 15 gündür.  Bu süre sonunda tekrardan belgenizi indirmeniz gerekiyor.

Askerlik Terhis Belgesi Kaybolursa Ne Olur?

Askerlik terhis belgesini kaybederseniz istediğiniz zaman tekrardan çıkarma imkanına sahipsiniz.

2 thoughts on “Askerlik Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

  1. mustafa dedi ki:

    merhaba ben 12 Kasım’da terhis oldum e devlete gecmedi ne zaman geçer bilginiz varmı

    1. Military App dedi ki:

      resmi evrak işlemleri bir iki ay sürmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir