Askeri Bilgiler

Asal Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir2

Asal askerlik hizmetini yapması gereken bireylerin askerlik muayene ve yoklama işlemlerini sırasında yapması ya da yaptırması gereken bazı işlemler gerekmektedir. Bu işlemlerin en önemlilerinden birisi askerlik sevk ve tercihi, diğeri ise askerlik hizmet tercihidir.

Askerlik Hizmet Tercihi

Askerlik hizmeti tercihi işlemleri pek çok şekilde yapılabilmektedir. Dövizle askerlik, bedelli askerlik, yedek astsubay ya da yedek subay, 12 ay er, 6 ay er şeklinde yapmak mümkündür. Bu noktaya gelindiği zaman Milli Savunma Bakanlığı, askerlere askerliğini hangi sınıfa bağlı olarak yapılmak istediğini sorgulamaktadır. Maddi duruma göre ya da öğrenim durumuna göre bu kısımda belli seçimler yapılabilmektedir. Kişilerin seçimine göre ise askerlik sevk zamanı, askerlik sınıfı ve askerliğin yapılacağı yer gibi hususlar belirlenmektedir.

Askerlik hizmet tercihi denilen kavram, kişilerin askerliğini nasıl yapmak istediklerine bağlı olan veriye denilir. Örneğin bir kişi bedelli askerlik yapmak isterse bunun için e- devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden başvurusunu yapabilir. Başvuru işlemleri sırasında, Asal askerlik hizmeti seçeneğini baş kısımda yerleştirilmesi ve atlanmaması gerekir. Eğer diğer seçenekler baş kısımlara yerleştirilir ise başvuran kişiler askerliğini bedelli askerlik olarak yapamayacaktır. Eğer en başta asal hizmet tercihi yerine erbaş ya da er seçeneği yazılırsa bu durumda askerlik er ya da erbaş olarak yapılacaktır. Bu sebeple özellikle bedelli askerlik yapmak isteyenlerin bu kısma kesinlikle dikkat etmesi gerekir. Kişiler en başta seçim kısmına neyi tercih ederse, ona göre askerlik görevini yerine getirecektir.

Asal Hizmet Tercihi

Asal askerlik tercih, kişilerin nasıl askerlik yapacağına göre değiştiği için e- devletten istenen tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir. Asal askerlik hizmet tercihinden yararlanmak için; kimlik doğrulama yöntemlerinden birini seçip, kişinin kendisine uygun olan yöntemi belirleyerek sisteme giriş yapması önemlidir. Böylece daha uygun bir şekilde asal hizmet tercihi olacaktır. Kişiler kendilerine uygun olan asal hizmet tercihi yapma yöntemini belirledikten sonra da kalan yerleri eksiksiz bir şekilde oldurmalıdır. Asal askerlik hizmet tercihi için aşağıdaki seçeneklerden biri ile kimliğini doğrulaması gerekmektedir;

 • Mobil İmza,
 • E- devlet şifresi
 • Elektronik imza,
 • T. C. kimlik kartı
 • Banka

Bedelli Askerlik Evrak Alma 

Bedelli askerlik evrak alma tanımı sevk tanımıyla benzerlik göstermektedir. Sevk tarihi askerlik yapacak kişinin, birliğe teslim olacağı günün başlangıcı olarak geçmektedir. Evrak alma bitiş tarihi ise askerlik için başvuran kişinin, birliğe teslim olması gereken tarihin son günü olarak ifade edilir. Neredeyse aynı anlamdalar fakat farklı söylemi olarak ifade edilebilir.

e devlet ile askerlik yeri sorgulama ve askerlik islemleri 1
Asal Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

Askerlik Evrak Alma İşlemleri

Bedelli askerlik evrakları işlemleri de kesinlikte tamamlanmalıdır. Bu işlemler tamamlanmazsa ve onaylanmazsa kişiler bedelli askerlik yapma hakkını kaybedebilir. Bu sebeple bedelli askerlik başvurusunu ve evrak işlemlerinin kesinlikle yapılmış olması önemlidir. Evrak alma işlemleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Evrak alma işlemleri için  https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir sitesine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Siteye giriş yapıldıktan sonra ekranda çıkan menü kısmından ‘Kamu Kurumları’ seçeneğine tıklamak gerekir.
 • Burada ‘Milli Savunma Bakanlığı’ seçeneği çıkacaktır. Buraya tıklanması ve sevk belgesi ekranına gidilmesi gerekir.
 • Askerlik Durum Belgesi/ Askerliğe Sevk Belgesi başlıkları altın bir belge görüntülenecektir. Bu belgenin çıktısı alınmalıdır.
 • Evrak alma sürecinde olan kişiler bu belgelerin çoğunu zorunda kalmadıkça e- devlet üzerinden almalıdır. Askerlik şubelerinden yapılmaması gerekir.
 • Bununla birlikte son 2 senedir çıkan yasaya göre de askerler, sevk tarihlerinden en son 4 gün önce yine e- devlet üzerinden covid- 19 anketlerini doldurmalıdır. Anketlerin yönlendirdiği yerlerden de üvretsiz covid- 19 testleri yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir