Askeri Bilgiler

Bedelli Askerlik Kışlasız

61063

Bedelli askerlik kışlasız son dönemlerde gündemde olan bir konudur. Gençler bedelli askerlik için yüksek meblağda para veren kişiler kışlaya gitmeden askerliklerinin yapılmasını talep etmektedir. Bunun için çok fazla kampanya başlatılmıştır. Şu an için böyle bir konunun yürürlüğe girilip girilmemesi gündemde olmasa da mağdur olan kişiler bu durum için ayaklanmaya başlamıştır.

Kışlaya Gitmeden Bedelli Askerlik

Kışla olmadan bedelli askerlik mümkün mü sorusu bedelliye gidecek olan kişilerin son zamanlarda en çok merak ettiği konular arasında bulunmaktadır. Askerlik süresinin 28 gün olması askerlik eğitimine yeterli gelmeyeceğini düşünen kişiler kışlaya gitmeden bedelli askerliğini tamamlamak istemektedir.

Kişilerin 1 aylık süreçleri onların hayatlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Pek çok iş yeri izin alıp bedelliye göndermeyi kabul etmediği için kişiler işlerinden ayrılmak durumunda kalmaktadır. Bu sebeple bedelli askerliğin kışlasız olması talep edilmektedir. Aynı zamanda hem askerliğini yapmayan hem de iş bulamayan bazı kişiler bedelli askerliğe gitmek zorunda kaldığı için iş bulamamaktadır. Türkiye’de son dönemlerde artan iş sorununa bir de askerlik nedeniyle bulamama eklendiği zaman gençlerin hayat kalitesi oldukça düşmeye başlamıştır. Bu sebeple de pek çok kişi kışlaya gitmeden askerliklerini tamamlamak istemektedir.

D kfnZ2XsAE1wiU 1
Bedelli Askerlik Kışlasız

Kışla Yerine Getirilebilecekler

Çıkarılan kampanyalarda askerlere başka seçeneklerin sunulması istenmektedir. Kışlaya gitmek isteyip istenmediğine dair e- devlet üzerinden kişilere seçim hakkı sunulması istenir. Ya da bedelli ücretini ödeyip uzaktan eğitim alarak kişilerin kendi hayatlarından da geri kalmamaları sağlanır. Aynı zamanda askere gitmek isteyenler için de gönüllü askerlik çıkarılması talep edilmektedir. Bu da profesyonel ve draft sistemi ile yürütülmesi gerektiğini öne sürer. Aynı zamanda askerlik yerine hafta sonları kamu hizmeti yaparak da askerlik görevinin yerine getirilmesi kışla yerine yapılabilecek çözümler arasındadır.

Bedelli askerlik kışlasız yapılsın diye gençler pek çok alternatif sürmüşlerdir. Bu durum aslında vatandaşları askerlikten soğutmak için değil daha çok teşvik etmek içindir. Hayatlarından geri kalmak istemeyen kişiler askere giderek kötü bir psikolojiye girebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için de böyle bir kampanya başlatılmıştır. Henüz kışlasız bedelli askerlik gündemde olmasa da bu konunun gündeme getirilmesi gerektiği düşünülmektedir

6 Ay Askerlikte Acemi Birliği Kaç Gün?

Acemi birliği gün sayısı MSB tarafından açıklanmıştır. Acemi birliği süresi askerlik görevini yapacak olan vatandaşların askere gittiği süreye göre de değişiklik gösterecektir. Bu nedenle askerliğini yapacak kişiler acemi birliğinin ne kadar süreceğini merak etmektedir.

Askerlerin Acemi Birliği Süresi

Acemi birliği kaç gün sürüyor konusu askere gidecek olan gençler tarafından merak edilmektedir. Acemi birliği süresi, askerlik süresine göre değişiklik göstermektedir. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte acemi birlik süresi toplam 28 gündür. Bedelli askerlik yapacak olan kişiler 21 gün boyunca temel eğitim alacaktır. Bu süre içerisinde ise temel eğitim alarak askerlik süreçlerini tamamlayacaklardır. Bedelli askerlikte süre daha kısıtlı olduğu için eğitimlerin yarım kalmaması adına sadece temel eğitim verilmektedir. Aynı zamanda temel eğitimde en genel konulara da yer verilir.

Bedelli yapmayacak olan diğer tüm askerle için ise askerlik süresi toplam 6 ay olacaktır. 6 aylık askerlik süreci özel bir durum olmadığı sürece 180 gündür. 6 aylık askerlik süresinin ilk 1 ayı acemi birliktir. Geriye kalan 5 aynı uzmanlık dönemi olarak askerlere verilir.

Acemi Birlik Neden Önemlidir?

Acemi birliği gün sayısı hem bedelliler için hem de uzun dönemli askerlik için neredeyse aynıdır. Bedellilere de acemi birliği eğitimi aldıktan sonra daha olgunlaşmış bir şekilde askerliklerini tamamlamış olurlar. Bu sayede hayata daha temkinli bir şekilde atılırlar.

Normal askerler 28 gün süren acemi birliğini tamamladıktan sonra yemin ederler. Bu ise tam 4 hafta sürmektedir. 4 haftalık deneyim sonrasında ise dağıtımlar başlar. Acemi erlerin tümü görev alacakları komutanlıklara gönderilirler. Acemi birliği askerlerin olgunlaşması için verilen eğitimdir. Özellikle doğu bölgelerinde görev alacak askerler için acemi birliği en verimli şekilde geçirilmelidir. Böylece askerler uzmanlık döneminde daha az zorluk çeker ve ortama hemen uyum sağlayabilir. Aynı zamanda düşman birliklerle karşılaşıldığı zaman daha deneyimli olur. Bu sayede daha avantajlı da olmaktadır. Acemi birliğinden çıkabilmek için verilen tüm eğitimlerden en iyi şekilde başarı elde ederek çıkmak şarttır. Eğitimlerden başarılı çıkıldığı takdirde askerlerin karşılaşabileceği zorlukların da üstesinden gelinir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir