Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Askerlik göz muafiyeti şartları pek çok asker adayı tarafından araştırılmakta olan bir konudur. 21 yaşını doldurmuş tüm Türk erkek vatandaşları için askerlik zorunludur. Bu yaştaki erkekler, belirli koşullar altında askerlik hizmetini erteleyebilir veya askerlikten muaf tutulabilir. Bazı göz kusurları askere gitmenize engel olabilir. Göz kusurlarından bazıları, askerlik hizmetinin niteliğini bozduğu için askerlikten muaf tutulabilecek ve ayrıca psikolojik baskı durumuna neden olabilecek faktörlerdir.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Askerlik göz muafiyeti şartları neler noktasına gelince, askerlik göz muafiyeti şartları yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Bu şartlar ise:

 • Bir veya iki gözde 7 derece miyop veya uzağı göremediyseniz askerlikten muafsınız. Bu dereceden daha düşük dereceler ise askerlik yapma noktasında herhangi bir problem teşkil etmez.
 • Bir veya iki gözde 7 dereceden fazla astigmat varsa askerlikten muaf tutulursunuz.
 • Ayrıca iki göz arasında 7 derece ve üzeri fark varsa askerlik yapılamaz.
 • 6 derece ve üzeri miyop, 4 derece ve üzeri hipermetrop veya astigmat durumu mevcut ise askerlikten muaf tutulursunuz.
 •  Her iki gözde miyop, uzağı görememe ve astigmatizma toplamı 14 derece ve üzerinde ise askerlikten muaf olabilirsiniz.
 • Görme keskinliğinize bakılmaksızın iki gözün kırma gücünün küresel es değeri farkı 11 diyoptriden büyük olan miyop, hipermetrop ve astigmatlarınız varsa askerlikten muafsınız.
 • Bir gözünüz tam görürken diğer gözünüz 11 derecenin üzerindeyse askerlik yapamazsınız.

Askerlikte Göz Muafiyeti İçin Gözlük Numarası

Askerlik muafiyeti için gereken bozulmanın her iki gözde 14 dereceyi aşması veya bir gözdeki görme kaybı oranının diğer gözdeki orana kıyasla önemli ölçüde farklı olması gerekir. Her iki gözün toplam engellilik derecesi 14 derece ve üzerinde ise askerlik yapamazsınız. Toplam diyoptrik gücünüz 14 derece ise askerlik yapmaya uygun olduğunuz bildirilebilir. Fakat bu durumda da komanda olarak görev gerçekleştiremezsiniz. Göz gücü hesaplanırken, sağ ve sol gözün miyop ve uzağı görebilme güçleri doğrudan toplanır. Bu güçlere astigmatizmanın yarısı eklenir. Bu üç derecelendirmenin toplamı, genel göz derecelendirmesini verir.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Örnek Resim

Göz Muafiyeti İçin Göz Numarası En Az Kaç Olmalı?

Göz sağlığının bozulması nedeniyle askerlikten muaf olmanın temel şartı, her iki gözdeki toplam görme bozukluğu derecesinin 14’ü aşması veya bir gözdeki görme bozukluğunun diğer gözdeki görme bozukluğundan önemli ölçüde farklı olmasıdır. Yani bir gözünüz 1 derece miyop, diğeri 10 derece miyop ise askerlikten muaf tutulursunuz. Toplam diyoptri gücü 14 dereceyi geçerse de askerlikten muaf tutulursunuz. Toplam 14 göz iziniz varsa, komando olamazsınız, ancak yine de bir askeri kimlik belgesi alacaksınız. Askerlikten muaf olabilmek için toplam göz notunun 14’ün üzerinde olması gerekir.

Göz Muayene Sonucu Değerlendirilmesi

Askerlik için göz muafiyeti almak konusu ile birlikte göz muayene sonuçları ve değerlendirilmesi de merak ediliyor. R (sağ, sağ anlamına gelir) sağ göz verilerini içerir ve L (sol, sol anlamına gelir) sol göz verilerini içerir. Bazı tariflerde R ve L yerine OD sağ göz, OS ifadeleri kullanılabilir. S veya SPH, MYOP veya Hypermetropun derece kısmıdır. Bu değer (+) isehipermetrop, (-) ise miyop demektir. Buradaki değer boş veya yazılı ise (beklenen) gözünüzde bulbar kusuru yoktur. (-) Eğer miyop iseniz, uzağı görmekte zorlanacaksınız. (+) Uzak görüşlü iseniz, miyop ile ilgili bir problem mevcut demektir. Astigmatizma ile yakın ve uzak görüş bulanık bir şekilde görülür. Bunlara ek olarak C ve CYL ifadeleriyle de gözdeki astigmat derecesi belirtilir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 ay önce

  Benim gözlük numaralarım sağ göz 4,75 miyop 4,0 astigmat ve sol göz 6,0 miyop 2,5 astigmat. Bazı kaynaklarda astigmat yarım diyor fakat sizin yazınızla fark var. Yönetmelik mi değişti?

  Cevapla
 2. 3 hafta önce

  Selamlar ben yaklaşık 22 senedir gözlük takiyorum ve en son 7 sene once bir gozum 8 idi bir gözüm ise 7.50 civarlarindaydi haftaya muayene olmaya gidicem muafiyet alir miyim acaba uzagi gorememe yani miyopluk da var

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Mobil uygulama ile sınava hazırlan

Giriş Yap

MilitaryApp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Mobil Uygulama indir