Askeri Bilgiler

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Askerlik göz muafiyeti şartları pek çok asker adayı tarafından araştırılmakta olan bir konudur. 21 yaşını doldurmuş tüm Türk erkek vatandaşları için askerlik zorunludur. Bu yaştaki erkekler, belirli koşullar altında askerlik hizmetini erteleyebilir veya askerlikten muaf tutulabilir. Bazı göz kusurları askere gitmenize engel olabilir. Göz kusurlarından bazıları, askerlik hizmetinin niteliğini bozduğu için askerlikten muaf tutulabilecek ve ayrıca psikolojik baskı durumuna neden olabilecek faktörlerdir.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Askerlik göz muafiyeti şartları neler noktasına gelince, askerlik göz muafiyeti şartları yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Bu şartlar ise:

 • Bir veya iki gözde 7 derece miyop veya uzağı göremediyseniz askerlikten muafsınız. Bu dereceden daha düşük dereceler ise askerlik yapma noktasında herhangi bir problem teşkil etmez.
 • Bir veya iki gözde 7 dereceden fazla astigmat varsa askerlikten muaf tutulursunuz.
 • Ayrıca iki göz arasında 7 derece ve üzeri fark varsa askerlik yapılamaz.
 • 6 derece ve üzeri miyop, 4 derece ve üzeri hipermetrop veya astigmat durumu mevcut ise askerlikten muaf tutulursunuz.
 •  Her iki gözde miyop, uzağı görememe ve astigmatizma toplamı 14 derece ve üzerinde ise askerlikten muaf olabilirsiniz.
 • Görme keskinliğinize bakılmaksızın iki gözün kırma gücünün küresel es değeri farkı 11 diyoptriden büyük olan miyop, hipermetrop ve astigmatlarınız varsa askerlikten muafsınız.
 • Bir gözünüz tam görürken diğer gözünüz 11 derecenin üzerindeyse askerlik yapamazsınız.

Askerlikte Göz Muafiyeti İçin Gözlük Numarası

Askerlik muafiyeti için gereken bozulmanın her iki gözde 14 dereceyi aşması veya bir gözdeki görme kaybı oranının diğer gözdeki orana kıyasla önemli ölçüde farklı olması gerekir. Her iki gözün toplam engellilik derecesi 14 derece ve üzerinde ise askerlik yapamazsınız. Toplam diyoptrik gücünüz 14 derece ise askerlik yapmaya uygun olduğunuz bildirilebilir. Fakat bu durumda da komanda olarak görev gerçekleştiremezsiniz. Göz gücü hesaplanırken, sağ ve sol gözün miyop ve uzağı görebilme güçleri doğrudan toplanır. Bu güçlere astigmatizmanın yarısı eklenir. Bu üç derecelendirmenin toplamı, genel göz derecelendirmesini verir.

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

Göz Muafiyeti İçin Göz Numarası En Az Kaç Olmalı?

Göz sağlığının bozulması nedeniyle askerlikten muaf olmanın temel şartı, her iki gözdeki toplam görme bozukluğu derecesinin 14’ü aşması veya bir gözdeki görme bozukluğunun diğer gözdeki görme bozukluğundan önemli ölçüde farklı olmasıdır. Yani bir gözünüz 1 derece miyop, diğeri 10 derece miyop ise askerlikten muaf tutulursunuz. Toplam diyoptri gücü 14 dereceyi geçerse de askerlikten muaf tutulursunuz. Toplam 14 göz iziniz varsa, komando olamazsınız, ancak yine de bir askeri kimlik belgesi alacaksınız. Askerlikten muaf olabilmek için toplam göz notunun 14’ün üzerinde olması gerekir.

Göz Muayene Sonucu Değerlendirilmesi

Askerlik için göz muafiyeti almak konusu ile birlikte göz muayene sonuçları ve değerlendirilmesi de merak ediliyor. R (sağ, sağ anlamına gelir) sağ göz verilerini içerir ve L (sol, sol anlamına gelir) sol göz verilerini içerir. Bazı tariflerde R ve L yerine OD sağ göz, OS ifadeleri kullanılabilir. S veya SPH, MYOP veya Hypermetropun derece kısmıdır. Bu değer (+) isehipermetrop, (-) ise miyop demektir. Buradaki değer boş veya yazılı ise (beklenen) gözünüzde bulbar kusuru yoktur. (-) Eğer miyop iseniz, uzağı görmekte zorlanacaksınız. (+) Uzak görüşlü iseniz, miyop ile ilgili bir problem mevcut demektir. Astigmatizma ile yakın ve uzak görüş bulanık bir şekilde görülür. Bunlara ek olarak C ve CYL ifadeleriyle de gözdeki astigmat derecesi belirtilir.

Bir Düşünce “Askerlik Göz Muafiyeti Şartları Nelerdir?

 1. Onuralp dedi ki:

  Benim gözlük numaralarım sağ göz 4,75 miyop 4,0 astigmat ve sol göz 6,0 miyop 2,5 astigmat. Bazı kaynaklarda astigmat yarım diyor fakat sizin yazınızla fark var. Yönetmelik mi değişti?

  1. Military App dedi ki:

   Yönetmeliği inceleyiniz hocam

   1. Onuralp dedi ki:

    Evet yönetmelik 7. madde içinde iki göz toplamı 14 diyor ama internette bir çok yerde astigmat yarım alınıyor yazıyor hatta sizin sitenizde aynı şekilde iki farklı bilgi veriyor. Linki burada ;
    https://www.militaryapp.net/askerlik-icin-saglikli-goz-derecesi-kac-olmali/

  2. Erdinç dedi ki:

   Yaklaşık bir hafta önce askerlik işlemlerini başlattım, göz derecelerim Sol 4.50 Sağ 11.50 Sağ göz astigmat 2.25 Sol göz astigmat 2 olarak çıktı bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum sağ göz ve sol göz miyopi dereceleri toplanır astigmatlar da toplanıp yarisi alınır ve iki gözün miyop toplamına eklenir bu da sizin toplam göz derecenizi verir benim 15.50 gibi bir şey çıktı ve kurula sevk edildim kurul da muafiyet verdi

   1. Kamiş dedi ki:

    Ortalama kaç gün sürüyor bu

  3. erdo5434 dedi ki:

   Geçen hafta gittim ve Astigmatin yarısı alınıyor .

   1. Ahmet dedi ki:

    Hocam bende de keratakonuz diye bir tanı var sağ gözde %49 görme kaybım var çürük alabilir miyim askerde sana zahmet bilir misin

 2. Alperen dedi ki:

  Selamlar ben yaklaşık 22 senedir gözlük takiyorum ve en son 7 sene once bir gozum 8 idi bir gözüm ise 7.50 civarlarindaydi haftaya muayene olmaya gidicem muafiyet alir miyim acaba uzagi gorememe yani miyopluk da var

  1. erdo5434 dedi ki:

   Alırsın kardeşim ama bunu sağlık ocağında belirt ve seni hastaneye sevk etsin ama bir husus da heyet doktorunun muayenesinden sonra senin için heyete sevk etme kararı.

 3. GAMZE SAYAR dedi ki:

  Bir gözüm miyop diğeri astirmat -0.25 diğeri 1 derece sorun olurmu

 4. Ali dedi ki:

  Sağ göz 3,50 miyop/ 11.0 astigmat
  Sol göz2,50 miyop/ 8,50 astigmat
  Keratakonus var.

  Ne olur muaf durumu? Bilgisi olan cevaplayabilir mi?

  1. Mustafa fidan dedi ki:

   Keratakonus hastalığına muaf veriliyor ama heyet falan biraz uğraştırıyor. Amcamın oğlu aynı hastalıktan muaflık aldı

   1. Ahmet dedi ki:

    Hocam aynı durum bende de var %49 görme kaybım var sağ göz 4 sol gözde 3.50 var keratakonus ama haziran 1 de gidecem askere orda çürük alma durumum olur mu sana zahmet

   2. Ahmet dedi ki:

    Hocam bende de aynı durum var keratakonus diye göz kaybı ve bulanıklık çok var %50 dediler askere gittiğimde çürük alabilir miyim

 5. Selim dedi ki:

  Sağ gözde yüzde 60 görme kaybı var askerliğe engel olurmu

 6. Selim dedi ki:

  Yüzde altmış görme kaybı askerlik için engel olurmu

 7. Alp Cenkci dedi ki:

  Sağ göz 8.25 sol göz 4.0 derece muafiyet alabilirmiyim teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir