Askeri Bilgiler

Askerde Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Askerde hava değişimi nasıl alınır sorusu, askerdeki ya da askere gidecek olan kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. 

Hava Değişimi Nedir?

Askerde hava değişimi orada olduğunuz sürece hastalığınızdan dolayı komutanınızın size vermiş olduğu izne hava değişimi denir. Hava değişiminden her asker yararlanabilir, ancak bu iznin alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekir.

Hava değişiminde esas alınacak olan şey doktorun raporudur. Yani komutanınızın size bu izni kafasına göre vermesi söz konusu değildir. Doktorun onaylayıp tasdik ettiği rapor doğrultusunda komutanınızın da izniyle hava değişimini yapabilirsiniz.

Hava değişimini alabilmeniz için sadece hastalanmış olmanız gerekmiyor. Cerrahi bir operasyon geçirmeniz gerekiyorsa da hava değişimi hakkından yararlanabilirsiniz. Vücudunuzda meydana gelen herhangi bir kırık durumunda hava değişimi izni kullanabilirsiniz.

Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?
Askerlikte Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Hava değişiminde geçen günler askerlikten sayılır mı?

Evet. Askerde hava değişimi süresince izinli sayılırsınız dolayısıyla bu süre askerliğinize dahil olduğu için herhangi bir gün kaybınız olmaz. Yani normal zamanınızda terhis alabilirsiniz. Pek çok kişinin askerde hava değişimi istemesinin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır. Hatta pek çok asker adayı askere gitmeden önce bazı hastalıklarının tedavisine bakmadan askerde tedavi olmayı ve bu şekilde de hava değişimi almayı planlamaktadır.

Hava değişimi herkesin askerlikte kullanmak istediği bir izin şeklidir. İzinde olduğunuz süre boyunca şafağınızdan düşeceğinden dolayı bu askerlikte bir nevi kendinizi yenilemenize imkan sağlayacak durum olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Ne Yapılmalı?

Uzun dönem askerlikte hava izni kaç gün olur?

Uzun dönem askerlik yapan bir kişinin en fazla kullanacağı hava değişimi 45 gündür. Ancak normalin dışında daha ciddi bir hastalık olması durumunda bu süre 90 güne kadar çıkabilir.

Hava Değişimi Parası

Askerlikte hava değişimine giden askerlerin kullanabilmesi için hava değişimi parası verilir. Eminiz bu parayı almayanlar miktarı yüksek beliyor olabilir, fakat şu an itibariyle bu rakam 12,37 TL’dir.

Askerlikte hava değişimi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri askerlik şubesini arayarak ya da giderek öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir