Askeri Bilgiler

Askerde Yasak Olan Nesneler

20181210 2 33843621 39751927 e1550301487279 1024x696 1

Askerde yasak olan nesneler vatani görevini tamamlamak adına askere gidecek kişiler tarafından merak edilen konuların arasında gelir. Kışlaya sokulması yasak olan nesneler hakkında araştırma yaparak bu eşyaları yanınıza almaktan uzak durmanız sizler için çok daha mantıklı olacak, bunun yanı sıra daha kolay bir askerlik geçirebilmeniz adına da fayda sağlayacaktır.

Askerlikte Kullanılması Yasak Olan Eşyalar

Askerlik her erkek Türk gencinin yaşı ve hayat statüsü uygun olduğunda yapmakla yükümlü olduğu, vatani görevidir. Süresinin değişkenlik gösterdiği bu görev esnasında, vatandaşların yanlarında götürmelerinin yasaklandığı çeşitli eşyalar vardır. Askere sokulmayan eşyalar hakkında bilgi sahibi olmak, askerlik esnasında herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmamak adına önemlidir.

  • Telefon: Askerlikte kışlaya sokmanın yasak olduğu ilk eşya telefondur. Kışlaya kameralı ve akıllı bir cep telefonu sokmak, cezası olan bir suç olacak şekilde yasaklanmıştır. Eskiden tüm telefonlar yasak olsa da, günümüzde akıllı telefonların haricinde kalan telefonların kabul edildiği bilinmektedir. Ancak yalnızca mesai, eğitim ve nöbet saatleri haricinde kullanılabilir.
  • Elektronik Eşyalar: Kışla içerisinde herhangi bir elektrikli eşya kullanmak yasaktır. Çay ve kahve makinesi de dahil olmak üzere herhangi bir elektronik eşyayı kışlaya sokmanız durumda cezaya tabi tutulursunuz. Bunun yanı sıra fotoğraf makinesi, kamera, ses kayıt cihazı ya da radyo gibi elektrik ile çalışan eşyalarda güvenlik açığı oluşturmaları sebebi ile katı bir yasak ile yasaklanmış olan eşyaların arasında gelir.
  • Gıda ve Besin: Askerlik esnasında kışlaya herhangi bir gıda ya da besin sokulması yasaktır. Bunun sebebi ise dışarıdan gelen gıda ve besinlerin denetiminin oldukça güç ve zor olmasıdır. Askerlik esnasında yemeklerin yemekhanede yenilmesi gerekir. Bunun haricinde kışlada bulunan kantinde de, çeşitli yemekler satılmaktadır.
  • Yasaklı Yayınlar: Eğer askerlik döneminiz boyunca kitap okumak istiyorsanız, kitaplarınızı komutana kontrol ettirmeniz gerekir. Eğer kitaplarınız komutanın onayından geçerse alabilir ve okumaya devam edebilirsiniz. Yasaklı yayınlar arasında bulunan kitaplar onaylanmayacak ve terhis gününüze dek komutanda kalacaktır.
  • Kesici ve Delici Aletler: Askerliğinizi geçirdiğiniz kışlaya herhangi bir şekilde kesici ya da delici alet sokmak kesinlikle yasaktır. Çakı, bıçak, silah ya da bunlar gibi herhangi bir alet askerlerin sağlığına zarar verme  tehlikesi yaşattığı için askerde yasaklanmış eşyalar arasında bulunmaktadır.
  • Uyarıcı ya da Uyuşturucu Maddeler: Tıpkı sivil hayatta olduğu gibi askerlik sürecinde de uyarıcı veya uyuşturucu herhangi bir maddenin kullanımı kesinlikle yasaktır. Askerlik süreciniz boyunca ağrı kesici de dahil olmak üzere tüm ilaçlar revirden temin edilmektedir.
2023te Askerlik Kac Ay Yapilir2
Askerde Yasak Olan Nesneler

Askerde Bazı Eşyalar Neden Yasak?

Vatani görevinizi yerine getirirken uymanız gereken çeşitli kurallar olduğunu göz ardı etmemeniz gerekir. Askerlik çok sayıda vatandaşın aynı anda gerçekleştirdiği bir vatani görevdir. Huzuru ve birliği sağlamak adına askerlik süreciniz içerisinde uymanız gereken kurallar vardır. Bu kurallara uymadığınız taktirde ceza alabilir ve çeşitli problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Askerlik sürecinizi başarıyla tamamlayabilmeniz adına çeşitli kurallara uymanız gerektiğini unutmamalısınız. Uymanız gereken kuralların yanı sıra askerde kışlaya sokmanın yasak olduğu nesneler ve eşyalar hakkında da araştırma yaparak, hazırlıklarınızı buna göre yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Askerlik görevini yerine getirmek adına hazırlanan vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına askerde kullanılmayan nesneler hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Telefon, kamera ya da powerbank gibi teknolojik aletler askerlik süreciniz boyunca yanınızda tutabileceğiniz eşyalar değildir. Bunun yanı sıra herhangi bir delici ya da kesici alette, kışlada yasaklı olan nesnelerin arasında bulunur. Bu yasakların sebebi askerlerin birliklerini ve güvenliklerini tehlikeye atacak herhangi bir etkenden uzak durmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir