Askeri Bilgiler

Kalıcı Askerlik Yapmak İçin Gerekenler

Wdr3jp

Kalıcı askerlik uygulaması vatani görevlerini henüz gerçekleştirmemiş kişilerin gündem konuları arasında yer almaktadır. Kalıcı askerlik uygulaması sonucunda askerliğin düşmesi de gençler tarafından çok merak edilmektedir.

Askerlik Düşecek Mi?

Kalıcı askerlik yapmak isteyen kişilerin sayısı da son dönemlerde çok artmıştır. Kalıcı askerlik uygulaması uzun ya da kısa dönem askerlik yerine tek tip askerlik olarak sunulmuştur. 9 ay boyunca yapılacak askerlik sistemi öne çıkmaktadır. Bu sistem içerisinde ise 3 ay boyunca temel askerlik eğitimi alan askerler daha sonra 6 ay boyunca direkt ücret ödeyerek askerliğini tamamlayacak ya da aylık olarak ücret ödeyerek askerliğini tamamlayacak olarak gündeme gelmiştir.

Kalıcı askerlik için belirlenen ücret ise o dönemde asgari ücretin ne kadar olduğuyla orantılı olarak değişir. Böylece bedelli askerlikten daha az ücret ödenecek fakat uzun dönemli askerliğe göre de daha az askere gidilecektir. Bu uygulama Türkiye’deki gençler tarafından desteklenen bir uygulama olmuştur.

20181210 2 33843621 39751927 e1550301487279 1024x696 1
Kalıcı Askerlik Yapmak İçin Gerekenler

Kalıcı düzenlemesi hakkında yapılan açıklamada ise kalıcı askerliğin yürürlükte olmadığı belirtilmiştir. Hala düşünme aşamasında olduğu için şu an askere gidecek olan kişiler kalıcı askerlikten yararlanamamaktadır. Fakat askerliğini tecil ettiren kişiler kalıcı askerlik uygulaması başlatıldığı zaman bu durumdan yararlanma fırsatı kazanabilir.

Askerlik düşmesi de bu şekilde açıklanmaktadır. Kişiler bir süre sonra askerliğini ücretle tamamladığı için askerlik görevi tamamlanmış olur. 6 aylık ücret de ödendiği için gençler askerlik görevlerini yerine getirmiş olur.

Kalıcı Askerlik Şartları

Kalıcı askerlik şartları da normal askerlik ve bedelli askerlik şartlarıyla benzerdir. Kalıcı askerlik şartları şu şekilde sıralanmıştır;

 • Askerlik çağına girmiş olan 18 yaş üzerindeki herkes kalıcı askerlikten yararlanabilir.
 • Bakaya olmamak ve yoklama kaçağı olmamak kalıcı askerlik şartları arasında yer alır.
 • Kalıcı askerlik başvurusunda istenen tüm maddeler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Hata olan kısımlarda askerlik başvurusu kabul edilmeyebilir.
 • Kalıcı bedelli askerlik için ilk 3 ay kesinlikle askerliğin tamamlanması lazımdır. Daha sonra kişilerin tercihlerine göre sona kalan 6 ay için belirli bir ücret ödenmelidir. Bu ücret ya tamamen ödenebilir ya da her ay belli bir miktar ödenebilir.

Askerliğe Elverişli Değildir Uyum Bozukluğu Nedir?

Uyum bozukluğu kişilerin hayatında yaşadığı stresli olaylar sonucunda anksiyete, adaptasyon problemi, umursamaz davranışlar, pervasız davranışlar gibi etkilerin aşırı ve uzun derecede olumsuz olarak etkilenmesi sonucu oluşur. Uyum bozukluğu tepkisiz depresyon olarak da adlandırılabilir. Askere gidecek olan kişiler askerlik süreci içinde ya da askerliğe sevk sürecinde doktorun tetkikleri sonucunda uyum bozukluğu çıkarsa askere gidemeyecektir. Uyum bozukluğu ciddi bir sorun olduğu için askerlik için elverişli değildir.

Uyum Bozukluğu Belirtileri

Askerlik uyum bozukluğu rahatsızlığından dolayı kişilerin belli bir süre askerliğini tecil ettirmesini ister. Uyum bozukluğu yaşayan kişiler hem kendilerine büyük zarar verir hem de etrafındaki kişiler için tehlikeli olabilir. Uyum bozukluğunun belirtileri şu şekildedir;

 • Kişiler sürekli ağlama atağı geçirir.
 • Uyum bozukluğu olan kişiler kendilerini umutsuz ve hüzünlü hisseder. Keyif aldıkları hiçbir şeyi yapmaz istemezler ve askerlik gibi zorlu koşullar altında eğitim görmeye uyum sağlayamazlar.
 • Kişiler aşırı stresli, sinirli, gergin ve tedirgin olur. Bu nedenle uyum bozukluğu olan kişilere silah gibi aletler verilemez. Hem kendilerine hem de çevrelerine silah yüzünden zarar verebilirler.
 • İştahsız olurlar ve uyku problemleri yaşarlar. Aynı zamanda koğuştaki diğer uyuyan askerleri de rahatsız edebilirler.
 • Kişiler kendini bunalmış hisseder.
 • Askerde verilen eğitimlere dikkatlerini veremezler ve komutanın verdiği komutları yerine getiremezler.
 • Sosyal çevre onlardan yardım istediği zaman ilgisiz olurlar ve yardım etmek istemezler.
 • İntihar düşüncesi ya da intihar davranışı uyum bozukluğu olan kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Uyum Bozukluğu Geçer Mi?

Uyum bozukluğu olmasından dolayı askerliğe elverişli değildir tanısı konan kişilerin tedavi görmesi gerekir. Bu kişiler sadece askerlik için de değil, kendi hayatlarının devamlılığı için de tedavi görmelidir. Uyum bozukluğu travma ya da stres kaynağı olan bir olayın ortaya çıkmasından itibaren 3 ay içerisinde başlar. Yaklaşık olarak 6 ay içerisinde kendiliğinden de düzelebilir. Uyum bozukluğu rahatsızlığının travmasına göre daha uzun ya da daha kısa sürede bitmesi de görülebilir. Tedavi gören hastalarda daha kısa sürede düzelir. Uyum bozukluğu tamamen geçtikten sonra kişiler askerliğe yeniden başvurabilir. Sağlık kontrolünde askerliğe elverişli olan kişiler askerlik görevini yerine getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir