Gündem

Askerde Yemeklere Şap Atılıyor Mu?

Askerde Yemeklere Şap Atılıyor Mu?

Askerlik çağı gelen ve askere gidecek olanların en çok merak ettiği konuların başında “askerde yemeklere şap atılıyor mu?” sorusu geliyor. Halk arasında askerde verilen yemeklere şat atıldığı konusunda yaygın bir görüş var. Peki askerde verilen yemeklerde şap var mı? Şap vücuda zararlı mı?

Yemeklere Katılan Şap Ne İşe Yarar? 

Halk arasında şap olarak bilinse de bu madde aslında kimyasal olarak potasyum sülfat ve alüminyumdan oluşan bir bileşimdir. Şapın herhangi rengi bulunmaz dolayısıyla yemeklere ya da suya katılan şap gözle görülemez. Suda kolayca çözünme özelliğine sahip şap maddesi hafif tatlımsı bir tada sahiptir. Şap maddesinin kullanıldığı başlıca konular şunlardır;

  • Kanamaların Durdurulması
  • Ağız İçi Yaralanmalar
  • Antikor Üretimi

Ayrıca şap maddesi suyun saflaştırılmasında ve iplik boyamak için de kullanılmaktadır.

Askerde Yemeklere Şap Atılıyor Mu?
Askerde Yemeklere Şap Atılıyor Mu?

Şap Vücuttan Kaç Günde Atılır?

Şap maddesi belirli durumlarda insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle sürekli ve aşırı doz şap maddesi alımı insan sağlığı için olumsuz neticeler doğurabiliyor.

Ancak şap maddesi vücuttan kolayca atılan bilen özelliğe sahip. Şap alımı durdurulduğu takdirde insan vücudu şap maddesini birkaç gün içerisinde vücuttan tamamen atmış oluyor.

Askerde Yemeklere Şap

Halk arasında yaygın olarak askerde verilen yemeklerde cinsel isteği azaltmak maksadıyla şap maddesi konulduğu düşünülüyor. Özellikle geçmişte bu söylenti çok daha yaygın olsa da bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. Ayrıca şap maddesinin cinsel isteği azalttığı bilgisi de tıbben doğru değildir.

Yemeklerde Şap Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

İnternet üzerinde yemekte şap olup olmadığını anlamak için yemeğin içine limon sıkılması ve sıkılan limon sonucu yemekte mavi renk görülmesi halinde yemeğin içinde şap olduğu iddiası çokça karşımıza çıkıyor. Ancak şap maddesi suda kolayca çözülen madde olduğu için kimyasal tetkikler haricinde yemeğin içerisinde şap olup olmadığını anlamak mümkün değildir.

Üniversite Yemekhanelerinde Şap Var Mı?

Sadece askerde değil aynı zamanda üniversite yurtlarında ve yemekhanelerinde verilen yemeklerde de şap olduğu söylentisi dilden dola dolaşıyor. Ancak bu iddiaya birinci ağızdan cevap geldi. Gençlik ve spor Bakanlığı yemekhanelerde verilen yemeklerde şap olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir