Gündem

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Erkek adaylar için askerlik durum belgesi sorgulama ayrı bir öneme sahiptir. Çoğunlukla işe alımlarda askerlik durum belgesi istenmektedir. Bu sayede işe alınacak erkek adayların;

  • Askerliğini yaptı.
  • Askerlikten muaf
  • Askerliği tecilli.
  • Askerliğini yaptı. 

Gibi bilgilere kolayca ulaşılabilmektedir. Askerlik durum belgesinde ayrıca, tecilli ise tecil süresi, yapmışsa terhis tarihi gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. Askerlik durum belgesini e-devlet üzerinden veya en yakın askerlik şubesinden temin edilmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Nedir?

Askerlik görevi, Türk vatandaşı olan, belirli bir yaşa gelmiş, erkek adayların vatani görevleri arasında yer alır. Bazı kurum çalışanları ve bazı istisnai durumlarda bu kişiler askerlik görevinden muaf tutulurlar.

Askerlik durum belgesi, erkek vatandaşlar için, askerlik durumunu belirtir belgeye verilen isimdir. Bu sayede erkekler askerlik durumunu, talep edilen kurum, kuruluş veya işe alımlarda ilgililere ibraz etmiş olur.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Nereden Alınır?

Askerlik durum belgesi almanın en kolay yolu, kişinin e-devlet sisteminden temin etmektir. Bunun için ilgili kişi e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapar. Milli Savunma Bakanlığı’nın ilgili linkine giderek, askerlik durum belgesi sorgulaması yapar. Sorgulama sonucu PDF formatında çıktı olarak, barkodlu olarak alınmaktadır.

Belge üzerinde kişinin askerlik durumu net olarak belirtilmektedir. Belge üzerinde ki bilgilerde yanlışlık var ise, en yakın askerlik şubesine başvuru yapılarak düzeltme talebinde bulunulur.

Askerlik durum belgesi almanın ikinci yolu, kişi bağlı bulunduğu askerlik şubesine veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek belge talep eder. Alınan belgenin ilgili kurum tarafından mühürlü ve onaylı olması ile geçerlilik kazanır.

Askerlik Durum Belgesi Ne İşe Yarar?

Askerlik durum belgesi erkek adayların işe alımlarında istenen belgeler arasında yer alır. Bu sayede işverenin işleri sekteye uğramamış olur. Ayrıca bazı kurum ve kuruşlar tarafından da askerlik durum belgeleri talep edilmektedir. Özellikle memurların özlük dosyalarında bulunması gereken belgelerdendir. Askerlikten tecilli olan kişilerin durumunda değişiklik meydana gelmesi durumunda, yeni durumu özlük dosyasına eklenir.

Askerlik Durum Belgesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Gerek e-devlet üzerinden alınan barkodlu askerlik durum belgesi, gerekse askerlik şubelerinden alınan onaylı askerlik durum belgesi, kişinin durumunda değişiklik meydana gelinceye kadar geçerlidir. Askerliğini yapan ve terhisleri sırasında birliklerinden almış oldukları askerlik terhis belgeleri de bu amaçla kullanılabilir. 

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir