Askeri Bilgiler

Askere Hangi Aylarda Gidilir?

yedekssubay scaled

Askere hangi aylarda gidilir sorusu her askere gidecek olan kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Özellikle bedelli yapmak isteyenler askerlik aylarını öğrenmek ister. Çünkü bazı kişilerin durumlarıyla okulda okurken tatil dönemlerinde bedelli askerlik yapmaları mümkündür. Bu nedenle askerliğin ne zaman olacağı genelde her genç tarafından merak edilir.

Askerlik Celp Dönemleri

Askere gitme ayları önceden bilinirse, insanların askerlik için başvuracakları zamanları da belirler. Askerlik için senede 4 defa başvuru yapılır ve 4 farklı dönemde askere gitme alternatifi verilir. Bu sayede askere gidecek olan kişiler mağdur olmaz ve ne zamana askere gideceklerini kendileri de seçebilir. Tabii bu durum yoklaması olan ve daha askere gitmemek için bir gerekçesi olan insanlar içindir. Tam tersi kaçak olarak sayılan kişilerde bu durum geçerli değildir.

Asker ayları aşağıda sıralanmıştır;

 • Şubat ayı (16 Ağustos – 15 Kasım)
 • Mayıs ayı (16 Kasım – 15 Şubat)
 • Ağustos ayı (16 Şubat – 15 Mayıs)
 • Kasım ayı (16 Mayıs – 15 Ağustos)

Askere Gitmek İçin Gerekenler

Askerliğe gitme ayları öğrenildikten sonra artık kişiler kendi hayat düzenlerini de bu şekilde kurabilirler. Askerliğe gitmek için de gerekli bazı hususlar vardır. Herkesin askere gidemeyeceği bu hususlara göre görülür. Askere gitmek için gerekenler aşağıda sıralanmıştır;

 • 18 yaşından büyük olan her Türk Cumhuriyeti vatandaşı askere gitmek için başvuruda bulunabilir. Fakat 20 yaşının üstünde olan erkekler askere gidebilir.
 • Detaylı sağlık muayenesinden geçirildikten sonra hiçbir fiziksel sorunu olmayan kişiler askerlik için başvurabilir. Sağlık muayenesi sırasında asker olmak için herhangi bir engel çıkarsa o kişi askere gidemez. Doktor o kişinin çürük olduğunu belgede belirtir. Bu şekilde askerlik şubesine başvurulması gerekir.
 • Askere gidecek kişilerin psikolojisi de bu duruma hazır olmalıdır. Bu nedenle fiziksel rahatsızlıkların muayenede psikolojik olarak da muayeneye dikkat etmek gerekir. Kendine ve çevresine zarar verebilecek hiçbir kişi askere gidemez. Sadece psikolojisinin bulunduğu dereceye göre belli yerlerde askerlik de yapılabilir. Buralarda genelde silah gibi zarar verici aletler kişilere verilmez. Bunun dışında ağır eğitimlerden de geçilmemesi gerekir.
21597244 1585122459 1585123069
Askere Hangi Aylarda Gidilir?

Bedelli Askere Giderken Alınması Gerekenler

Bedelli askere giderken alınması gerekenler arasında evraklar ve şahsi eşyalar vardır. Bedelli askerlik yerleri belirlendikten sonra askerlik için alınması gereken malzemeler kişi tarafından alınmalıdır. Evraklar eksiksiz olarak belirtilen günde verilmelidir. Evrakların eksik olması durumlarında askere giriş başarılı olmamaktadır. Askere giderken neler alınmalı sorusu online ortamlarda sık olarak araştırılmaktadır. Kişisel olarak kullanılacak şahsi eşyaların alınması zorunludur. Devlet tarafından da askerlik hizmeti sırasında da ürün verilmektedir.

Bedelli Askerliğe Giderken Alınacaklar Listesi

Bedelli askerlik hizmetini yerine getirmek için gidecek olan kişiler yanlarında mutlaka askerlik evraklarını ve başvuru formlarını bulundurmalıdır. Bedelli askerlik için ödenen ücretin makbuz olarak kişide bulunması gerekmektedir. Nüfus cüzdanı ve sevk belgeleri de bulunması zorunlu olan belgelerdir. Askerlik görevleri sırasında bu tür belgeler olmadan işlem yapılmamaktadır. Kişiler askerlik için kendilerine eşya almalıdır. Alınması gereken eşyalar aşağıda verilmiştir:

 • İç çamaşırı,
 • Tuvalet ve banyo terliği
 • Hijyen ürünleri(şampuan, tırnak makası, tıraş takımı, dış fırçası)
 • Havlu takımları(banyo ve yüz için)
 • Temiz ve kirli kıyafet torbası
 • Çorap, çengelli iğne, ıslak mendil gibi ürünler alınmalıdır. Askerlik görevleri sırasında kişilerin sağlık açısından dikkat etmeleri için kendilerini temiz tutacak kadar iç çamaşırı ve ürün almalıdır. Çorap seçiminde kış aylarında askerlik görevi yapmak zorunda olanlar kalın ve çoklu çorapları tercih etmelidir. Bir askerin kişisel eşyaları askerlik süresi boyunca önem taşımaktadır.

Bedelli Askerliğe Giderken Güvenlik için Alınması Gerekenler

Bedelli askerlikte yanında olmaması gerekenler arasında mobil cihazlar vardır. Telefon kullanımı mümkündür. Telefon kullanımında tuşlu olanlar kullanılmaktadır. İnternet ve sosyal medyaya bağlanan cep telefonlarının kullanımı yasaktır. Askerlik görevi için gitmeden önce kişilerin tamamlaması gereken eşyalar arasında güvenliklerini sağlayacak ürünlerinde olması gerekmektedir. Askerlik hizmetleri sırasında para saklanacak alanlar çok sınırlıdır. Para, kartlar ve telefonun çalınmaması için kişiler boyuna asılan cüzdanı tercih etmelidir. Botlar için kilit ve dolap için de kilit alınmalıdır. Kişisel eşyaların güvende olması için kilitler mutlaka tercih edilmesi gereken güvenlik eşyalarının başında gelmektedir.

1 thoughts on “Askere Hangi Aylarda Gidilir?

 1. Ali yıldırım dedi ki:

  Bana 10 ağustos ta silah altına alınıcaksınız yazdılar hemenmi gidiçem yoksa ağustos ayından iki üç ay sonramı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir