Polis

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Nedir, Nasıl Bekçi Olunur?

AW443432 03 1

Çarşı ve mahalle bekçiliği pek çok kişi tarafından merak edilen bir meslektir. Bekçi olmak isteyen ve bekçi olmayı bekleyen birçok kişi bulunur. Bekçi güvenlik örgütüne bağlı olarak çalışan, belli bir üniforması bulunan ve geceleri sokaklarda dolaşarak güvenlik görevini yapan kişilere verilen isimdir. Devlet, hükümet, şehir veya toplum tarafından kamu güvenliğini sağlamak adına görev yapar. Suç işlenmesini önlemek ve kolluk kuvvetini yürütmek amacıyla görevlendirilen kişidir. Özel durumlar dışında akşam 10 ile sabah 6 saatlerinde görev yaparlar. Silah taşımak ve gerekli durumlarda kullanmak gibi yetkileri bulunur. Bekçiler park ve bahçeler, toplu taşıma araçlarının peronları ve cadde ve sokakların güvenliğini sağlamak için geceleri buralarda bulunurlar. Jandarma ve polislerin yardımcısı pozisyonunda görev alırlar. Genel kolluk kuvvetlerinin müdahalesine imkân bulunmayan durumlarda, acele ve zorunlu hallerde görev almaları mümkündür.

Akşam saatlerinde uyuşturucu madde satıcılarına tespit edebilir ve yakalama yükümlülükleri bulunur. Yasa dışı bahis ya da kumar oynanan yerleri, oynayan ve oynatan kişileri tespit etme görevleri vardır. Ayrıca gerekli görüldüğü takdirde yakalama yükümlülükleri bulunur. Bunun dışında halkın huzurunu bozan ve çevreyi rahatsız eden kişileri gerekli gördüğü takdirde polis tarafından gözaltına alınmasını sağlayabilir. Bekçi olmak isteyen kişilerin bekçi olabilmesi için aranan bazı şartlar vardır bu şartları yerine getiren kişiler Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılacak açıklama sonucunda başvuru yapabilirler. Başvuru için Polis Akademisi resmi internet sitesi kullanılır. Buradan e devlet sayfasına yönlendirilen adaylar T.C. kimlik numarası ve e devlet şifreleriyle giriş yaptıkları anda ön başvurularını gerçekleştirmiş olurlar.

dd72010f8dd0db87e874 1
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Nedir, Nasıl Bekçi Olunur?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bekçi olma şartları Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir.

Bekçi Olmak İçin Şartlar

Öncelikle başvuran kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması beklenir. Ayrıca en az lise veya dengi okul mezunu olmaları ve 167 santimetre boyunda olmaları gerekmektedir. Bunların dışında beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olması ve başvuru yapılan il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmaları aranan şartlar arasında yer alır. Başvuru yapan kişilerin askerliklerini tamamlamış olmaları beklenir. Bekçi olmak için gerekenler arasında 18 yaşını tamamlamış olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak vardır. Ayrıca ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, dolandırıcılık, sahtecilik, yüz kızartıcı başka bir fiil gibi suçlardan dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gerekir. Başvuru yapan kişilerin Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmış olmamaları gerekir.

Ayrıca kamu haklarından mahrum olmamış ve kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası almamış olmaları aranmaktadır. Memuriyete engel bir hal olmaması gerekir. Ek olarak silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engellerinin bulunmaması gerekir. Bunların dışında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen şartların tamamının taşınması gerekmektedir. Adayın kendisi ya da eşi genelev, randevu ev ve tek başına fuhuş yapılan konut gibi benzeri yerlerde çalışmamış olması ayrıca genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri üretmemiş veya satmamış olması gerekmektedir.

Bunların yanında kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle adli veya idari soruşturma açılmamış olması aranan şartlar arasında yer alır. Başvuru yapan bekçi adaylarının alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş olmamaları gerekmektedir. Sağlık yönetmeliği hükümleri hariç herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmaları aranır. Bunların dışında terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine katılmamış olmaları ve başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmamaları talep edilir. Yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması bekçi olma şartları arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir