Askeri Bilgiler

Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik

0x0 uzman erbaslardan teroristlere gozdagi 1510246988253

Erken emeklilik için erkeklere bir fırsat tanınmaktadır. Askerler askere gittikleri zaman işlerinde ve çalışma hayatlarından ayrılmak durumunda kalır. Uzun dönemli askerlik de 6 ay olduğu için en az 6 ay sigorta ödenmemiş olacaktır. Bu durum ise emeklilik yaşını daha da uzatır.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması, askere giden erkeklerin askerlik içerisinde geçirdikleri sürenin bir kısmını ya da tamamını emeklilikte geçerli olması için ölüm primi ve yaşlılık malullük primi yatırılmasına denilir. Kişilerin askerde geçirdikleri süre onların prim gün sayısına eklenir. Bu sayede emekli olmaları gereken zamanda emekliliklerini alırlar.

Askerden muaf olanlar ya da askerlik yapmamış kişiler bu borçlanmadan yararlanamaz. Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için askerliğin erbaş ya da er olarak yapılması gerekir. Yedek subay okulunda zaman geçirenlerin, bu süreyi de askerlik borçlanmasına dahil etme şansları vardır. Askerlik süresi içerisinde kişinin adına emeklilik için herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödenmemiş olması gerekir.

kimler bedelli askerlik kredisinden faydalanabilir
Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik

Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emekli Olunur Mu?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik vatani görevini yerine getirmek isteyen her Türk gencinin tercih ettiği bir durumdur. Kişiler askerlik görevlerini sigortalı bir işte çalışmaya başlamadan önce yaparsa askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihini daha öne çekmiş olacaktır. Bu sayede saha erken emekli olma şansını yakalarlar. Bu şekilde erken emekli olmak isteyen kişiler için kimi durumlarda yalnızca 1 günü kapsayan askerlik borçlanması için yeterli olacaktır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişiler borçlanma talep dilekçesini e devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden indirmelidir. İçerisinde istenen tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Daha sonra kurumun ilgili birimine postayla gönderim yapılmalı ya da elden verilmelidir. Dilekçe kuruma ulaştıktan sonra personeller tarafından prim borcu hesaplanır. E devlet üzerinden ya da posta yolu ile kişiye tebliğ edilmektedir. Tebliğ tarihinden yaklaşık 1 ay sonra borcun ödenmesi gerekir. Eğer bu süreç içerisinde borç ödenmezse başvurusu geçersiz sayılır. Bu durumda askerlik borçlanması için yeniden başvurmak gerekir.

Kimler Askerlik Borçlanması Talebinde Bulunabilir?

Askerlik borçlanma noktasında talepte bulunabilmenin bazı şartları vardır. Askerlik borçlanma şartları ise:

  • Askerlik yapmamış veya askerlikten muaf olan kimse askerlik borcundan yararlanamaz.
  • Askerlik, onbaşı veya astsubay olarak yapılmalıdır. Harbiyeli akademide geçirilen süre de askerlik borcuna sayılabilir.
  • Askerlik görevi sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu adına çalıştığı yerden kendisi vb. Sigorta primi ödemek zorunda değildir.
  • Türk soylularının (zorla göçmenlerin) vatandaşlığına kabul edildiği sırada 22 yaşına ulaşmış olanlar da dâhil olmak üzere, menşe ülkelerinde askerlik hizmetini kanıtlamış olanlar, askerlik hizmeti Türk meslektaşlarından daha fazla borçlanacaklardır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir