Askeri Bilgiler

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir mi?

astsubay maaslari

Yedek astsubay askerde kalma koşulları oldukça sık araştırılan bir konu haline gelmiştir. Yedek astsubaylık görevi, iki yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olan vatandaşların 12 ay süre ile tabi oldukları askerlik hizmetidir. Yedek astsubay görevini gerçekleştirmek isteyen kişilerin yedek astsubay temel eğitimlerini başarılı ile tamamlamış olmaları gerekir. Askerlik çağına gelmiş pek çok vatanda, yedek astsubaylık hakkında araştırma yapmaktadır. Bunun yanı sıra 12 ay süreli yedek astsubaylık hizmetini tamamlamış vatandaşların talepleri doğrultusunda askerde kalabilecekleri konusu da, merak edilen bir konudur.

Yedek Astsubaylar Görevlerine Devam Edebilir mi?

Askerde kalmak, askeri birlik içerisindeki görevlerinin süresini dolduran ve başarı ile tamamlayan kişilerin, askerlik birliği içerisinde bir görev yapmaya devam etmesi şeklinde anlatılabilir. Yedek astsubaylar askeri birlik içerisindeki görevlerini 12 ay boyunca devam ettirirler. 12 ay sürenin ardından başarılı ile görev süresinin sonuna gelmiş yedek astsubayların görevleri tamamlanmış olur. Bu aşamada pek çok kişi, talebi doğrultusunda askeri birlik içerisinde yeni bir görev yapıp, yapamayacaklarını merak etmektedir.

Yedek astsubaylık mesleğini yerine getirmek isteyen kişilerin görev sürelerinin tamamlanmasının ardından askeri birliklerde görev yapmaya devam edebilmeleri için izlemeleri gereken çeşitli yollar bulunmaktadır. Yedek astsubay olarak görev yapan askerler Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet verir.

167011
Yedek Astsubay Askerde Kalabilir mi?

Yedek astsubayların seçim esaslarında 2 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olmaları bulunmaktadır. bunun yanı sıra denk görülen yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun olan vatandaşlar da yedek astsubaylık seçimleri adına uygun bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda görev yapan yedek astsubaylar 12 ay süreyle görevlerine devam etmektedir. Eğer seçim esnasında ihtiyaç duyulan dan daha fazla yedek astsubay olduğu görülürse vatandaşlar görevlerini erbaş ya da er olarak yerine getirir. Bu aşamada en sık sorulan sorulardan bir tanesi yedek astsubay askerde kalabilir mi sorusu olmaktadır. Yedek astsubayların 12 aylık görev süreçlerinde tamamlamalarının ardından askerlik birimleri içerisinde yeni bir göreve başlayabilmeleri adına izlemeleri gereken belirli yollar bulunmaktadır. Bu durumda, yedek astsubaylık görevinin ardından askerlik görevine devam edilmek isteniyorsa Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirli bölgelerinde bununla ilgili bir ihtiyaç duyulması gerekmektedir.

Yedek astsubaylar da tıpkı yedek subaylar yani asteğmenler gibi askerlik görevlerini 12 ay sürecek şekilde yerine getirmekle zorunlu kişilerdir. Terhis olmalarına 30 ila 90 gün kalan sürenin içerisinde astsubay çavuş rütbesine terfi edilirler. Ardından bu rütbeyle terhis edilirler. Yedek subay ve yedek astsubay yetiştirme sürelerinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlendiği bilinmektedir. Yedek astsubaylık sürecinde görevini en doğru şekilde yerine getiren kişilerin orduda açık olduğu takdirde askerlik birimlerinde görev yapmaya devam edebilecekleri bilinmektedir.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay olmak için gerekli olan şartlar 7179 asker alma kanununun 8. maddesine göre tanımlanmakta ve bu şartlara göre yedek astsubay alımı gerçekleşmektedir. Askerlik mesleğini yapmak isteyen pek çok vatandaş tarafından başvurulan yedek astsubaylık, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından askerlik sistemine dahil edilmiş bir meslektir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve daha önce Türk Silahlı kuvvetlerinden çıkarılmamış olan kişilerin başvurabileceği yedek astsubay seçmeleri çeşitli şartları öngörmektedir. 2 yıl ya da daha yüksek sürede öğrenim görmüş ve mezun olmuş vücut yapısında herhangi bir kusur bulunmayan kişilerin yedek astsubaylık adına başvuruda bulunabilecekleri bilinmektedir. Görevini tamamlayan yedek astsubay askerde kalmak istediğinde Türk Silahlı kuvvetlerinde böyle bir ihtiyaç olması gerekmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir