Askeri Bilgiler

Askerlik Borçlanması Yapmak

1073165

Askerlik borçlanması konusu ile emeklilik konusu birbirine bağlı olarak gelişebilmektedir. Erkek sigortalının emekli olması veya askerlik görevinden ayrılması halinde sigortalılığı bu süre içinde devam etmeyecektir. Bu, emeklilik yaşını etkiler.  Askerlik yapan erkeklerin askerlik yaptıkları sürenin tamamı veya bir kısmı için emekli olduktan sonra yürürlükte kalmak üzere yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primlerinin ödenmesine askerlik borcu denir. Belirli askerlik günleri eklenir.

Askerlik Borçlanma Tutarı

Borçlanmadan önce, bu miktarın yıllık gelirinizin miktarını etkilediğini bilmelisiniz. Askerlik borcu başvurusu, askerlik hizmetini yapan kişi veya bu kişinin ölümünün hak sahipleri (eş ve/veya çocukları) aracılığı ile yapılabilir.  Askerlik sırasında katkı payı tutarı, kişinin başvuru sırasındaki asgari ücret ile bu miktarın 7,5 katı arasında belirlediği günlük gelirin %32’si olarak hesaplanır.

yvUXzr x 1
Askerlik Borçlanması Yapmak

Askerlik Borçlanması Ödemesi

Askerlik borçlanması nedir sorusuna ek olarak ödeme konusu da bir hayli merak edilmektedir. Askerlik borcu, SGK’nın anlaşmalı olduğu banka veya PTT şubesi ve SGK’nın internet sitesi üzerinden online olarak ödenebilir. Askeri borç, kredi başvurusunun onaylanmasından itibaren bir ay içinde derhal ödenmelidir. SGK taksitli ödeme yapmamaktadır. Askeri borç için banka kredi seçeneklerinden de yararlanılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması yapmak için başvurular, e-Devlet üzerinden veya sosyal sigortalar kurumunun internet sitesinde yer alan kredi başvuru formunun indirilip doldurulması ve kurumun ilgili kurumuna teslim edilmesi veya postalanması suretiyle yapılır.  Başvuru kurum tarafından kabul edildikten sonra prim yükümlülüğü kurum personeli tarafından hesaplanarak kişiye posta veya e-devlet yolu ile bildirilir. Borçlar belirli tebliğ tarihinden itibaren olmak üzere en geç ay içinde ödenmelidir. Bu süre içerisinde krediyi ödemezseniz başvurunuz geçersiz sayılacak ve yeni bir kredi başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

ALO 170 aranarak askeri borç tespitleri yapılabilir. Telefon hizmetine ek olarak, bir İnternet adresi de vardır. Bir danışman ile canlı görüşme yapmak için www.alo170.gov.tr ​​adresinde gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız ardından oturum açmanız yeterli olacaktır.

Borçlanma Talep Dilekçesi

Borç başvuru formunu doldururken, “Ad ve Soyadı” bilgilerinizi aynen TC kimlik kartınızda göründüğü şekilde girmeniz ve TC Kimlik numaranızın doğru yazılması önemlidir. Sosyal güvenlik kurumu, sistemin üçüncü ve dördüncü sorularında sigorta numarasını ve hizmet yılını görebilir, bu nedenle bu kısımların etiketli olup olmadığı önemli değildir.  “Kredi tutarı hesaplanırken seçilen ana günlük gelir” bölümü, emekli maaşı tutarını etkileyeceği için dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Mevcut Hizmetin Süresi ve Türleri bölümünde, askerlik seviyenize bağlı olarak Özel veya Özel Zaman veya Yedek Akademi’deki Zaman kutucuğunu işaretleyin. Ödünç Alınan Saatler sütununda tüm saatler listelenirse, ödenmeyen tüm askerlik günleri ödünç alınır. Emeklilik için gereken ikramiye gün sayısını karşılamak için zamanınız yoksa bu bölüm askeri borçların tahakkuk süresini sınırlamanıza ve yalnızca ihtiyacınız olduğu kadar gün ödünç almanıza izin verecektir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir