Askeri Bilgiler

Askerlikten Erken Terhis Olma Hangi Durumlarda Geçerli? 

5d11d4b02af1070cb4d63afa scaled 1

Askerlikten erken terhis olma en genel tanımıyla her Türk vatandaşının zorunlu görevi olan askerliği bitirmiş olması anlamına gelir. Belirli bir yaşa gelmiş erkek Türk vatandaşlarının yapmakla yükümlü oldukları askeri görev, süresi tamamlandığında biter. Askerlik görevinin tamamlanmış olması durumuna ise terhis olmak denilmektedir. Çeşitli durumlar haricinde askerlikten terhis olabilmek adına gitmeden önce belirlenmiş olan süreyi başarı ile tamamlamış olmak gerekir. Ancak bazı durumlarda askerlikten erken terhis olabilmeyi mümkün hale getiren durumlar bulunmaktadır.

Askerlikten Erken Terhis Edilmek Nedir?

Askerlikten erken terhis edilmek en genel anlamıyla zorunlu göreviniz olan askerlik görevini daha erken bitire bilmeniz de mümkün hale getiren işlemdir. Normal durumlarda askerlik 6 ay ya da 12 ay yapılan ve bu süre boyunca görev yerinizde kalmanızı gerektiren vatan iyi görev olarak bilinmektedir. Ancak çeşitli durumlarda askerlik adı verilen bu göre daha kısa sürede bitebilir ve askerlik görevinizi tamamlamanızdan daha kısa süre öncesinde terhis edilmeniz mümkün olabilir.

Askerlikten Terhis Edilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çeşitli durumlarda askerlikten terk edilmek mümkün hale gelmektedir. Olası bir problem yaşanmadığında 7 günlük bir tarihi süresi yaşayabilirsiniz. Bu durumda askerliğinizin bitmesine 7 gün kala terhis edilecek ve görev süreniz kısalacaktır. Ancak yedi gün erken terhis kararının bölükte bulunan tüm askerler için geçerli olmadığını göz ardı etmemeniz gerekir. Hangi askerlere yedi gün erken terhis kararının verileceği bölük komutanı tarafından verilen bir karardır. Eğer sizde yedi gün erken terhis almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç etken olduğunu göz ardı etmememiz gerekir.

Askerlikten erken terhis olmak için askerlik göreviniz esnasında herhangi bir kavga ya da nöbet terk etme gibi istenmeyen durumlara karışmamış olmamız gerekir. Bunun yanı sıra bot ve kılık kıyafet yasalarına uyumanız ve bu konuda herhangi bir uyarı almamış olmanız da önemlidir. Eğitimleri aksatmamak ve vasıfsız bir asker olmamakta askerlikten yedi gün erken terhis edilebilmenizi sağlayacak etkenlerin arasında bulunur.

Hangi Durumlarda Askerlikten Erken Terhis Edilir?

Askerlik sürecinizi başarıyla tamamlamanız ardından bölük komutanınız Görevinizi yedi gün erken sonlandıra bilmenize dair bir karar verebilir. Bu durumun herhangi bir hastalıkta ya da acil bir durum ile alakası yoktur. Ancak çeşitli acil ve sağlık içeren durumlarda askerlik yedi günden daha fazla süre içerecek şekilde de terhis edilebilir. Böyle durumlarda askerlik çok daha kısa sürecek ancak kişiler askerlik yani vatani görevlerini tamamlamış sayılacaktır.

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir2
Askerlikten Erken Terhis Olma Hangi Durumlarda Geçerli? 

12 aylık askerlik sürecinin altı aylık bir süreyi düşürülmesi ile birlikte, vatani görevini de 6 ayı dolduran vatandaşların talep ettikleri taktirde terhis edilecekleri kararı verilmiştir. Ancak böyle bir talepte bulunmayan askerler istemeleri ve uygun görülmesi durumunda askerlik hizmetine devam edebileceklerdir.

Bunun yanı sıra yedek subay adayları ya da yedek astsubay adayları kanuni mazeretlere dayalı olarak sınıf okulundan ayrı geçirilen süreyi hesapladıklarında bu süre okulun toplam süresinin üçte birinden fazla oluyorsa askerlikten erken terhis edilebilir. Sınıf görevini yapamayacağına dair sağlık raporu alanlar da geçici ve erken terhis işlemine tabi tutulabilir.

Dolayısıyla askerlikten erken terhis olmak için yapılacaklar oldukça kısıtlıdır. Ancak bölük Komutanı’nın sizler hakkında yedi günlük bir erken terhis kararı vermesini istiyorsanız askerlik süreciniz boyunca çeşitli etkenlere dikkat edebilir ve böylelikle askerlik görevinizin 7 gün erken olacak şekilde bitirebilirsiniz. Bunun haricinde erken terhis olmak için askerlik süreci boyunca ciddi bir sağlık problemi yaşamalısınız. Eğer yaşadığınız sağlık problemi, askerlik görevinizi yapmanıza engel teşkil ediyorsa, bu durumda erken terhis edilmenize dair bir karar çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir