Kkk

Bordo Bereli Maaşı Ne Kadar?

Bordo Bereli Maaşı Ne Kadar?

Bordo bereli maaşı ne kadar sorusu, pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Özellikle kariyerini askerlik ya da bordo bereli olarak devam ettirmek isteyen insanlar ve gençler, bu soruyu sık sık sormakta ve internette de araştırmaktadır.

Bordo bereliler, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlıdır. Bu nedenle bordo bereliler de asker olarak sayılmaktadır. Şu an Türk Silahlı Kuvvetlerinin bilinen en üst düzey birliği olan Bordo bereliler, ordunun içerisindeki farklı rütbelere sahip olan subaylar, astsubaylar ve uzman erbaşlar arasından seçilmektedir. Daha sonra bordo bereli olmak için özel bir eğitim almaktadırlar ve daha sonra bordo bereli olmaya hak kazanırlar.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereliler, ülke bütünlüğünü korumak için hem içeriden hem de dışarıdan ülkemize tehdit olan her türlü unsura karşı operasyon düzenleyebilme yetkisine sahip askerlerdir. Buna ek olarak keşif yapmak, istihbarat toplamak, düşmanın içine sızıp bilgi aktarmak, psikolojik savaş vermek, göğüs göğse muharebe yapmak, yabancı topraklarda dost olarak belirlenmiş olan birliklere eğitim vermek gibi pek çok farklı iş tanımları da mevcuttur. Bu sebeple bordo bereli olmak, oldukça yorucu ve özel eğitim gerektiren bir iştir. Bu nedenle bordo bereli olmak, gönüllülük esasına göre belirlenmektedir. Ayrıca bu kadar zor şartlarda çalışan askerler oldukları için de maaşları da o oranla yüksek olmaktadır. Tabii ki bordo bereli maaşlarını etkileyen başka unsurlar da mevcuttur.

Bordo Bereli Maasi Ne Kadar 1
Bordo Bereli Maaşı Ne Kadar?

Bordo Bereli Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bordo bereli maaşı ne kadar sorusu kadar bordo bereli olmak için gerekli şartlar nelerdir sorusu da sık sık sorulmaktadır. Aslında bu soru, bordo bereli maaşlarını etkilediği için bahsedilmesi önemli bir konudur.

Bordo bereli olmak için gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 25 ya da 27 yaşını doldurmamış olmak
 • Yönetmelikte belirtilen boy ve kilo şartlarını sağlamış olmak
 • Yapılan sınavlardan başarılı bir şekilde geçmek
 • Ön lisans ya da lisans (en az 2 ya da 4 yıllık) bir üniversite bölümü bitirmiş olmak
 • Astsubay, subay ya da uzman erbaş olmak
 • Askeri lise mezunları da bordo bereli olabilir.
 • Sicilinde ufak da olsa hiçbir suç bulunmaması

Gibi şartlar, bordo bereli olmak için gereklidir.

Bordo Bereli Maaşı Ne Kadar?

Bordo bereli maaşı ne kadar sorusuna verilebilecek net bir cevap yoktur. Bunun sebebi, bordo bereli maaşlarının pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilmesidir. Fakat genel olarak şunu söyleyebiliriz ki, bordo bereli maaşları ortalama olarak 5000 – 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bordo bereli maaşlarını etkileyen unsurlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Kıdem
 • Görev yeri farklılığı
 • Alınan sorumluluklar
 • Yurt içi ya da yurt dışında görev yapma
 • OHAL ve savaş bölgelerinde çalışma

Gibi faktörlere göre bu maaş değişiklik gösterebilir. Bordo bereli maaşlarına örnek verecek olursak, bordo bereli uzman onbaşı 4500 – 5000 TL arasında değişen bir maaşla işe başlayabilir. Daha sonra kıdem artması, görev aldığı yerin ve görevin sorumluluğunun değişmesine bağlı olarak bu maaş 6000 – 7000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bordo bereli maaşı ne kadar sorusuna ek olarak şu bilgiyi de verebiliriz: Bordo bereliler 3 ay boyunca görev yaptıktan sonra 15 günlük izin kullanma hakkına sahip oluyorlar. Bu izin sırasında bordo berelilere yol parası olarak 1500 TL verilmektedir. Böylece ortalama olarak bordo bereli maaşının 6000 – 7500 civarında olduğunu söylemek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir