Askeri Bilgiler

Çürük Raporu Olanlar İsterse Askerlik Yapabilir mi?

Wdr3jp

Çürük raporu ile askerlik yapmak pek çok kişinin kafasını karıştıran bir konu haline gelmektedir. Askerlikten muaf tutulmuş kişilerin çürük raporu alıyor olması, bu kişilerin talepleri doğrultusunda askerlik yapıp yapmayacakları hakkında kafa karışıklığı yaşanıyor olmasına neden olmaktadır. Ancak herhangi bir nedenden dolayı çürük raporu almalarının ardından askere gitme durumlarının söz konusu olmadığını bilmeniz gerekir.

Çürük Raporu Nedir?

Çürük raporu adı verilen bu rapor en genel tanımıyla askerlikten muaf olmanızı sağlayacak ve askerlik görevinizi yerine getiremediğinizi belli eden rapor olarak düşünülebilir. Her Türk vatandaşının yerine getirmesi gereken zorunlu ve vatani görevlerin başında gelen askerlik görevinden, çeşitli hastalıklar nedeniyle muaf olunabilir. Belirli hastalıklar adına alınan Çürük raporu kişilerin askerliğe elverişli olmadığını göstermektedir. Yaş, eğitim ve sağlık açısından herhangi bir engeli olmayan kişilerin askerlik hizmetlerini gerçekleştirmesi zorunludur. Ancak askerliğin öncesinde Türk gençleri belirli sağlık kontrolünden geçerek askerlik için uygun olup olmadıklarına bakılır. Bu aşamada sağlık açısından herhangi bir engeliniz bulunmuyorsa ve bu durum tespit edilirse askerlikten muaf olmama söz konusu olabilir. Çeşitli hastalıklar nedeniyle askerliğe elverişsizdir raporu halk arasında Çürük raporu olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu rapor için Türk Silahlı kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliğinde yer alan maddelerin dikkate alınarak çeşitli prosedürler uygulandığını göz ardı etmemek gerekir.

2023te Askerlik Kac Ay Yapilir2
Çürük Raporu Olanlar İsterse Askerlik Yapabilir mi?

Çürük Raporu Neden Verilir?

Çürük raporu alabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliği içerisinde yer alan bilgilere dikkat etmek gerekir. Bu bilgiler askerliğe elverişsiz raporunun yani halk arasında çürük raporu olarak adlandırılan bu raporun kimlere verilebileceği ve hangi hastalıkları kapsadığı hakkında bilgi sahibi olabilmenizi sağlar. Askerliğe elverişsiz raporu almanın nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Vücut kilo ve kitle endeksi askerlik şartlarına uymayan, hastalık olarak çok zayıf ya da kilolu olan kişiler,
  • Beden hareket ve fonksiyonlarında bozulmaya sebep olabilecek çeşitli hastalıklar ve bunlara dair başarısız olmuş tedaviler,
  • Makat ile ilgili olarak yapılmış ameliyatların sonucunda tedavi edilememiş rahatsızlıklar,
  • Komplikasyonsuz total rektum prolaspusları,
  • Tedavi ihtimali bulunmayan anüs ve rektumun darlık ve yetersizliği,
  • Sifinkter yetmezliği sebebiyle oluşturulmuş cerrahi tedavi ancak buna rağmen nüks etmiş total rektum prolapusları,
  • ameliyatlara rağmen nükseden ve kalıcı hale gelmiş komplikasyonlar oluşturan perianal, rektal ve rekto-vağinal fistüller.

Bu hastalıklar halk arasında çürük raporu olarak adlandırılan yani askerlikten muaf olmanızı sağlayan raporu alabilmeniz için gerekli görülen hastalıklar olarak düşünülmektedir ve ele alınmaktadır. Ancak elbette bu hastalıkların kanıtlanabilmesi için çeşitli tetkiklerden geçmeniz gerektiğini göz ardı etmemeniz gerekir. Bunun yanı sıra askerlikten muaf olabilmek adına kalıtsal hastalıklarına ait sağlık raporlarını da teslim etmeniz istenir.

Askerlikten muafiyet raporu almadan önce doktorlar hastalığın derecesi ve yaygınlığına dikkate almaktadır. Bunun yanı sıra vücudun ne şekilde etkilediği ve hangi organları etkileyebileceği göz önünde bulundurulur. Hastalığınızın hangi hareketlerinize ya da aksiyonlarını engel teşkil ettiği, hastalığının sebebiyle muhakkak kullanmanız gereken ilaçların yan etkileri, ya da yaşıyor olduğunuz problemi günlük hayatta ne gibi etkiler yarattığını da askerlikten muafiyet yani çürük raporu verilirken dikkat edilen etkilerinin arasında bulunur. Hastalığın cinsi ve bulaşma ihtimali de çürük raporu alırken doktorların gözettiği etkenlerin arasında gelir.

Eğer siz de bu hastalıklar sebebiyle askerlikten muafiyet raporu aldıysanız çürük raporu askerlik yapmaya engel olur mu sorusu hakkında merak duyuyor olabilirsiniz. Herhangi bir hastalıktan dolayı çürük raporu yani askerlikten muafiyet raporu alan kişilerin askerlik görevlerini yerine getirmeleri mümkün değildir. Hastalık sebebiyle askerlikten muafiyet belgesi almış kişilerin tekrar askerlik görevine başvuru olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliği hükümlerine göre askerliğe elverişlidir raporu alabilmeleri gerekir.

1 thoughts on “Çürük Raporu Olanlar İsterse Askerlik Yapabilir mi?

  1. Burhan dedi ki:

    Öncelikle merhaba ben askerlikten muaf aldım piskiyatriden kendi istegimle ve ben sonradan pişman oldum önüm kapandı sözleşmeli fln olmak istiyorum ne yapmalıyım bana bir bilgi verin lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir