Askeri Bilgiler, Dzkk, Hvkk, Jandarma, Kkk

Er Ailelerine Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Wdr3jp

Mecburi askerlik görevini gerçekleştiren kişiler tarafından en sık araştırılan konuların başında er ailelerine yapılan yardımlar gelmektedir. Muhtaç er ve erbaşların ailelerine gerçekleştirilen çeşitli yardımlar, aileleri mağdur etmemek amacıyla devlet tarafından yapılır. Yapılacak olan yardımın kime olacağı ise askerin medeni haline göre değişiklik göstermektedir. Eğer askere giden kişi henüz evli değilse başvuru konusunda öncelik anneye verilmektedir. Annenin hayatta olmadığı durumlarda baba, er ailelerine yapılan yardımlara başvuruda bulunabilir.

Er Ailelerine Hangi Yardımlar Yapılır?

Er aileleri için hangi yardımlar yapılır konusu askerler tarafından merak edilmektedir. Mecburi askerlik görev sebebiyle askerlik yapan erlerin ailelerine çeşitli yardımlar gerçekleştirilir. Bu yardımlar nakit şekilde olan ve belirli bir başvurunun sonucunda verilen yardımlardır. Muhtaç asker ailelerine yardım programı ismi ile de anılmakta olan bu yardımı ödemesi, 2 ayda 1 olacak şekilde gerçekleşir. Muhtaç asker ailelerine yardım programı en fazla 12 ay gerçekleşmekte olan bir yardımdır. Dolayısıyla askerlik süresi boyunca bu yardım devam eder.

Er Ailelerine Yapılan Yardımı Kim Alabilir?

Eğer askere gitmekte olan kişi evliyse bu durumda aileye yapılacak olan yardım resmi nikahlı eş tarafından alınır. Ancak askere gitmekte olan kişi henüz bekarsa, bu durumda başvuru önceliği anneye verilir. Annenin hayatta olmadığı durumlarda başvuru, baba tarafından da gerçekleştirilebilir. Asker bekarsa ve anneyle baba boşanmışsa bu durumda er ailelerine yapılan yardım, askerin kimle yaşadığına bağlı olarak değişir. Bu gibi durumlarda asker kiminle yaşıyorsa, yardım için başvuruyu bu kişinin yapması gerekir.

2 agi odeme tablosu asgari uc kSuA cover 1
Er Ailelerine Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Er Aileleri Yardım Şartları

Er ailelerine yapılmakta olan maddi yardımı alabilmek için belirli koşulların karşılanması gerekmektedir. Bu yardımlar için gerekli başvuru, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır. Bu vakıf ise illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıklarda etkinlik göstermektedir. Başvuran kişilerin yardıma uygun görülmesi için askerin evinde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Bu tespit ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Bakanlık gelir testi yaparak vatandaş başına düşen gelir miktarını hesaplamaktadır. Ancak bu hesap sayesinde kişilere yardımın yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Ayrıca başvuru için askerlik durumuna dair gerekli belgelerinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından sisteme işlenmiş olması gerekir. Yardım programı süresince gerçekleştirilen ödemeler, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Fon Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu kurul tarafından çeşitli dönemlerde ödemelere zam yapılmaktadır.

Er ailelerine yardımlar nakit yardımları kapsar ve çeşitli başvuru koşulları bulundurur. Bu yardımdan faydalanabilmek için başvuru esnasında dilekçe, beyanname, ilgili kurumlardan onaylı atılmış olan form ve başvuran kişinin nüfus cüzdanı gerekmektedir. Bunların haricinde kirada oturmakta olan kişiler için belge, varsa engel veya sağlık raporu gerekir. Son olarak bu yardımı almıyor olduğuna dair Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne alınmış belge de, istenen belgeler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir