Askeri Bilgiler

Askerde Evci İzni Nasıl Çıkılır?

Askerde Evci İzni Nasıl Çıkılır?

Askerde evci izni, er ya da erbaşların annelerinin, babalarının, eşlerinin, evli abilerinin ya da ablalarının gelmesi halinde verilecek bir izindir.

Askerde evci izni Cuma akşamları 17:00’de başlar ve Pazar günleri 17:00’de sona erer. Yani askerde evci iznine çıkmak isteyen askerler toplam 2 gün boyunca izinli sayılır.

Evci izninde geçen süre askerlikten sayılır, bunun içinde evci çıkmak her askerin en çok istediği şeyler arasında yer alır. Evci iznine çıkarken ise dikkat edilmesi gereken en önemli husus, garnizon içinde kalmak ve terk etmemektir. Yani evci iznine çıkan bir askerin izin aldığı bölge içinde kalması zorunludur.

Askeri Kimler Evci İznine Çıkarabilir?

Askerin evci iznine çıkabilmesi için yukarıda bahsetmiş olduğumuz yakın akrabalarının gelmesi gerekir.

 • Anne
 • Baba
 • Abi (Evli ya da boşanmış)
 • Abla (Evli ya da boşanmış)

Bazı askerler yukarıdaki bahsettiğimiz akrabalık derecesi dışında amca, dayı, hala, teyze gibi akrabalarında evci izni çıkarabileceğini belirtmekte, ancak bu şekilde bir düzenleme olmadığının altını çizelim. Bunun için bu akrabaların başvurusu gereksiz bir talep olacaktır.

İlginizi Çekebilir:Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır? 2022

Askerde Evci İzni Nasıl Çıkılır?
Askerde Evci İzni Nasıl Çıkılır?

Evci İzni Süresi Ne Kadardır ve Ne Zaman Kullanılmaya Başlanabilir?

Evci izni acemilikte verilmez. Bir askerin evci iznine çıkabilmesi için yemin etmesi esas alınır. Yemin töreninden hemen sonra evci izni verilebilir. Askerler genellikle ailelerini yemin törenine çağırdıkları için aileler başka bir şehre geldiklerinde yemin ettikten sonra çocuklarını alarak iki gün boyunca dinlenmesini ve hasret gidermesini sağlamaya çalışırlar.

Evci izni her hafta kullanılmaz, bir askerin evci çıkabilmesi için ayda 2 kez bu hakkını kullanması gerekir. Bazı birliklerde ise bu durum biraz daha esnek tutulmuş ve bölük komutanlığının izni doğrultusunda bazı askerlere haftalık evci  

Evci İzni Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter

Askerde evci izni Cuma akşamında 17.00’de başlar Pazar akşamı 17.00’de sona erer. Yani bir asker 2 gün boyunca evci izni çıkabilir. Bir asker ayda en fazla 2 hafta evci çıkabilir.

Evci İzninde Şehir Dışına Çıkılabilir mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi askerin garnizon dışına çıkması yasaktır. Yani asker şehir dışına çıkamaz.  

3 thoughts on “Askerde Evci İzni Nasıl Çıkılır?

 1. Melisa Bingöl dedi ki:

  Erkek kardeşim yaşadığım şehirde askerlik yapacak evci çıkması için illa evli veya boşanmış mı olmam gerekiyor? Bekar ablalar olmuyor mu?

 2. Abdulkadir Yıldırak dedi ki:

  Özel ailevi nedeni göstererek yaşadığım şehirde askerlik yapıyorum jandarma komutanlığında bağlı olduğum amirlerim kendi insiyatifi dahilinde istersek veririz 1 kere izin verdik askerlik boyunca belki 1 kere daha veya vermeyeceğini söylediler benim özel nedenim var benim hakkım olarak bana en az 1 ayda 2 kere evci izni verilmesi gerektiği yazıyor sayfada verilmiyeceğini belirttiler komutanlarımız ne yapmam gerekir.

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Ben de yapabilsen keşke öyle ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir