Genel

Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır mı?

Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır mı?

Kadın askeri personeller, Kara, Hava ve Deniz Komutanlıklarında görev yapmalarıyla biliniyor. Her ne kadar askerlik mesleği erkeklerin yapması gereken ya da askerlik denildiğinde erkekler akla geliyor olsa da yine de kadın askeri personeli birçok alanda ve rütbede hizmet verirken görebiliyoruz. İlk kez askerlik mesleğine adım atmış ya da kariyerini asker olarak devam ettirmeyi düşünen kadınların kafasında da olası operasyonlara katılıp katılmayacakları yer alıyor.

Bu sorunun sorulmasının nedenlerinin başında askeri operasyonların zorlu olması geliyor. Örneğin sınır birliklerinde görev yapan askerlerimiz var ve bu göreve başladıklarında sınırdaki bu birliklerde görev alıp alamayacağını düşünen kadın ister istemez merak duyuyor.

Kadın Askeri Operasyonları

Askerlikte bazı sınırların olduğu biliniyor. Bunlardan bir tanesi de operasyonlardır. Kadın, operasyonda yetkili konumda olsa da bunun dışında operasyona sıradan bir asker ya da operasyonu yönetecek bir komutan olarak katılamıyor. Bu yalnız bizim ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde var olan bir gerçek. Dolayısıyla kadın askerlerin operasyon için sahaya sürülmesi diye bir durum söz konusu değil.

MilitaryApp.com 1
Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır mı?

Kadınların askeri operasyonlara katılmasıyla ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda İsrail bu duruma sıcak bakıyor ve askeri kadın personellerini de çatışmalara gönderiyordu. Bu durumun çatışma esnasında hem erkeği hem de kadını etkilemiş olması İsrail’inde bu uygulamadan vazgeçmesine neden oldu.

İlginizi Çekebilir: Kadın Subay Nasıl Olunur?

Türkiye’de Kadın Asker Operasyona Katılır mı?

Askerlik denildiğinde ilk düşünülmesi gereken şey vatan savunmasıdır. Dolayısıyla söz konusu Türkiye vatandaşı olduğunda her şey biraz daha farklı işlemeye başlıyor. Bir Türkiye vatandaşı için “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözü daha ağır basıyor. Bunun içinde erkekler başta olmak üzere her durumda kadın erkek savaşa katılabiliyor. Operasyonlar özel koşul gerektiren durumlar olduğu için kadın askerlerin katılması doğru değil. Ancak bu durumunda kesin olarak alınmış bir karar olmadığının da altını çizebiliriz. Bugün askeri istihbarat konusunda hizmet veren birçok kadın askerin operasyonlara katıldığını söyleyebiliriz.

jandarma astsubay çıkmış mülakat soruları

jandarma astsubay çıkmış mülakat soruları

Kadın Askerler Operasyona Gider mi?

Evet, kadın askerlerin de operasyona gitmesi normal bir durumdur. Fakat bu durumu belirleyen bazı faktörler vardır. Örneğin güç gerektiren yerlerde kadın askerlerin operasyonlara katılması beklenmez.

4 thoughts on “Kadın Askeri Personeller Operasyona Katılır mı?

 1. Hatice dedi ki:

  Apandisit Ameliyat izini estetikle kapattırsak ön sağlıktan geçebilirmiyiz asker olabilir miyiz?

  1. İlayda dedi ki:

   İyi günler. Eğer gözle görülmeyecek kadar kapatılabilirse sorun olacağını sanmam lakin bu o anda doktorun durumuna kalıyor, bırakma ihtimali her zaman mevcut asabi bir doktor olursa.

   1. fatmazehragurbuz25 dedi ki:

    Böbreklerimde protein kaçağı var bu bi engel teşkil eder mi?

 2. İkranur dedi ki:

  İyi günler teğmen bi kadın askerimiz sahaya ne sıklıkla çıkabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir